Praznik je sicer spomin na čas vladavine cesarja Licinija v četrtem stoletju, ko se je ta sprl s cesarjem Konstantinom I. Velikim in v krščanstvu videl sovražnika, zato se je odločil kristjane spreobrniti ali odstraniti. Tudi vojakom na svojem območju je ukazal, naj se krščanstvu odrečejo ali pa bodo kaznovani s smrtjo.
Štirideset vojakov elitne legije se je temu uprlo, zato so jih odpeljali do zamrznjenega ribnika v bližini mesta Sebaste na ozemlju današnje Turčije ter jih vrgli vanj. Čeprav jim je Licinij tik pred smrtjo ponudil še zadnjo priložnost in jim ob ribnik namestil kopel s toplo vodo, ki je bila namenjena spreobrnjencem, si je premislil le eden.
A tudi ta ni preživel: potem ko je iz ledenega ribnika skočil v toplo kopel, naj bi ga po legendi zaradi nenadne spremembe temperature zadela kap. Ker naj bi se ga trpljenje vojakov zelo dotaknilo, se jim je v zadnjem trenutku pridružil eden od stražarjev, zato je bilo mučenikov na koncu vseeno štirideset.
Podarjene suhe slive, trnje in klobasa naj bi moške opozarjali, da se mučeništvo tudi v sedanjem času še ni končalo, v sodobnem času pa praznik omenjajo zlasti kot nekakšno šaljivo protiutež mednarodnemu dnevu žensk, ki je dva dni prej.
Kaj pa Slovenci?
Slovenski moški niso najbolj nagnjeni k pustolovščinam, s svojim življenjem so dokaj zadovoljni, a se kar precej obremenjujejo s prihodnostjo. Trudijo se slediti napredku tehnologije, med spletnimi stranmi pa največ časa namenijo Googlovim storitvam (iskalnik, e-pošta, YouTube) in družbenemu omrežju Facebook, je pokazala raziskava Mediana TGI iz leta 2013.
V sklopu raziskave so ugotavljali, kako dobro se v svoji koži počutijo slovenski moški, kako so zadovoljni s svojim življenjem in kaj jih najbolj zanima.
Da so zelo zadovoljni s svojim življenjem, trdi slaba polovica (47,1 odstotka) slovenskih moških, kar torej pomeni, da jih večina ni zadovoljnih z življenjem, ki ga živijo. Na trditev »Rad uživam življenje danes in se ne obremenjujem s prihodnostjo« jih je 43,5 odstotka odgovorilo pritrdilno, iz česar lahko sklepamo, da se jih večina vendarle obremenjuje s prihodnostjo. Slovenski moški tudi niso preveč pustolovskega duha – slaba polovica vprašanih (48,1 odstotka) pravi, da imajo radi pustolovščine. Po drugi strani pa zelo radi povedo svoje mnenje, čeprav s tem vznemirijo ljudi – kar 56,1 odstotka moških je zatrdilo, da radi izrazijo svoja stališča. Kar 74 odstotkov slovenskih moških se trudi slediti napredku tehnologije in verjetno so vedno bolj napredne računalniške naprave razlog, da zvečer bolj malo zahajajo v lokale, bare ali gostilne – le 17,3 odstotka jih pravi, da gredo zvečer zelo radi v lokal.
In kaj slovenske moške najbolj zanima v medijih?
Kot je pokazala raziskava, jih najbolj zanimajo aktualni dogodki doma (77,9 odstotka moških bralcev), nato aktualni dogodki po svetu (70,5 odstotka) in lokalne novice (57,5 odstotka). Med zanje najzanimivejšimi temami so še filmi (ti zanimajo 53,6 odstotka slovenskih moških), šport in rekreacija (51,2 odstotka), zdravje (48,2 odstotka), znanost in tehnika (48,1 odstotka), kronika (44,8 odstotka), zgodovina (44,6 odstotka) in avtomobilizem (42,7 odstotka).
Na vprašanje, ali jih zanima politika, jih je četrtina (25,2 odstotka) zatrdila, da jih sploh ne zanima, medtem ko zelo zanima desetino (10,2 odstotka) moških. Kar 62,5 odstotka moških trdi, da ne razpravljajo pogosto o politiki. Oddaje o politiki posluša 46,7 odstotka slovenskih moških, v tisku pa politične novice redno prebira 31,9 odstotka moških.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV