Moskisvet.com
Nik Oblak - 2

Kofein

Talenti: kar zmore Nik, ne zmore vsak!

A.M.
17. 04. 2013 08.47
17

Akrobatsko letenje je izrazito adrenalinski šport. Zmogljiva letala in zahtevni manevri od pilotov zahtevajo malodane nadčloveške zmogljivosti in nič čudnega ni, da se s tovrstnim športom ukvarjajo večinoma izkušeni piloti. Nik Oblak pa se z njim ukvarja že od svojega tretjega leta.

Nik Oblak - 2
Nik Oblak - 2 FOTO: VOYO
Edina razlika je, da Nik namesto Zlinov in Piperjev uporablja letalske modele. Zračne vragolije niso nič manj atraktivne, da je vse skupaj še težje, poskrbi zahtevna koreografija, ki je usklajena z glasbo, letenje pa poteka v zaprtih prostorih. 14-letnik iz Nove Gorice je s svojim letenjem navdušil žirante ’Talentov’, o njegovih začetkih, treningih in skrivnostih dobrega letenja pa smo z njim spregovorili tudi mi.

MS: Nik, tvoj nastop na talentih je navdušil tako gledalce kot žirijo. Kaj sploh je ’indoor’ akrobatsko letenje in v kolikšni meri je ta šport razvit v Sloveniji?

Nik Oblak: Indoor akrobatsko letenje je letenje z lahkim akrobatskim letalom, izdelanim iz deprona. Letimo v zaprtem prostoru, običajno v telovadnicah. Glede na 'majhnost' Slovenije je ta šport kar dobro razvit. Slovenija je tudi na tekmovalni ravni visoko, zahvale pa gredo Alanu Goljevščku. Letalo tehta 150 gramov. Ločimo zvrsti 'aeromusical', kjer letimo na glasbeno podlago tako, da je čim večja skladnost z glasbo. Pri letenju F3P pa letimo po programu – torej izvajamo vse akrobatske figure po programu, ki je že v naprej znan vsem pilotom. Tu je potrebno figure izvajati na liniji, kjer sodniki ocenjujejo pravilnost figur. Pomembno je figuro izvesti na ocenjevalni liniji, pravilen mora biti vstopni kot, hitrost, radij, simetrija...

MS: Glede na to, da to ni ravno pogost hobi, kako si prišel v stik z njim in koliko časa se z akrobatskim letenjem že ukvarjaš?

Atraktivne nastope nadarjenih Slovencev si lahko vsako nedeljo ob 20.00 ogledate v oddaji 'Slovenija ima talent', na POP TV, njihovi posamični nastopi in posnetki iz zakulisja pa so vam na voljo na VOYO.

Nik: Za letenje sem se navdušil že pri treh letih, prvo RC letalo pa sem dobil pri sedmih letih. Akrobatsko letenje je prišlo kasneje, ko me je pričelo 'običajno' letenje dolgočasiti. Začel sem z enostavnimi letali, ki so v zraku stabilna, ker imajo veliko površino kril in 'V lom'. Nato sem začel leteti v dvoranah, kjer me je prijatelj in tekmovalec Tomaž Bavdaž naučil osnov letenja 'indoor'. Za moj napredek v letenju je veliko pripomogel Alan Goljevšček, ki mi je vedno pomagal in odgovarjal na razna vprašanja. Letala sem izdeloval sam, veliko smo jih kupili napol narejenih, postopoma pa sem nadgrajeval zahtevnost gradnje in letenja. Letim tudi 'outdoor', torej z večjim RC letalom dolžine 1,70 m v kategoriji F3A, ki ga poganja brezkrtačni el. Motor ki je težak 350 g, celo letalo pa tehta 3,5 kg

Nik Oblak - 3
Nik Oblak - 3 FOTO: VOYO

MS: Gotovo se je med gledalci kdo navdušil na tovrstnim letenjem. Imaš kakšen nasvet, kako se takšnega hobija lotiti? Kakšno opremo potrebuje začetnik in kakšen je strošek? Koliko treninga je potrebno, preden človek začne uživati v tem športu in kakšni so stroški na ’tekmovalni’ ravni?

Nik: Za takšen hobi je najpomembnejša vztrajnost. Ko osvojiš osnove letenja, lahko brez pomoči inštruktorja nadaljuješ. Strošek začetne opreme se giblje okrog 200 evrov, morebitni interesenti pa lahko kit komplete takšnih letal kupijo tudi preko spletnih trgovin, eno takšnih ima tudi moj oče. Veliko nasvetov se najde na raznih forumih kot modelarji.com.

Da začneš uživati v tem, je potrebno toliko treninga, da lahko samostojno letiš in model rešuješ iz kritičnih situacij v letu. Stroški na tekmovalni ravni so kar visoki. Tak model, kot sem ga uporabil na ’Talentih’, stane z upravljalnikom in polnilcem okrog 750 evrov. Stroški so različni in odvisni od tega, kakšen model želiš. Potem so še stroški startnine, potni stroški, rezervni deli … Trenutno imam doma pet letal, ki so pripravljena za letenje. Vse upravljam z istim upravljalnikom, ki deluje na frekvenci 2.4 GHz.

Nik Oblak - 5
Nik Oblak - 5 FOTO: VOYO
MS: Kakšni so tvoji največji dosežki v tem športu in kakšni so tvoji načrti za v prihodnje?

Nik: Sodeloval sem na tekmah v kategoriji F3P in F3A. Načrti za v prihodnje so čim več leteti in se udeležiti kakšne večje tekme po Evropi. V Sloveniji imamo tudi izjemnega pilota Alana Goljevščka, ki sodi v sam vrh.

MS: Obstajajo takšna tekmovanja tudi v Sloveniji ali se jih udeležuješ v tujini?

Nik: V Sloveniji takšna tekmovanja obstajajo, vendar je tekmovalcev žal premalo. Udeležil sem se vseh tekmovanj te kategorije v Sloveniji v zadnjih letih. Za letošnje poletje sem si zadal cilj udeležbe na tekmi v Salzburgu in San Marinu. Lani sem bil prisoten na tekmi v Salzburgu na World cup 2012.

MS: Kakšno opremo uporabljaš ti in kolikšen je strošek nakupa? So poškodbe letal pogoste? Letala popravljaš tudi sam?

Nik: Zadnjih nekaj let uporabljam vrhunsko opremo, saj mi ta omogoča kakovostno in zanesljivo letenje. Model letala ki je bil uporabljen na talentih je bil Giles G-202. Model je skonstruiral izkušen pilot Alan Goljevšček. Model leti res izjemno. Strošek nakupa je kar visok, ampak ga odtehta dolga življenjska doba. Poškodbe na takšnem letalu, kot sem ga uporabljal na talentih, so kar pogoste. Zaradi utrujenosti materiala pa ga moram menjati vsake dva meseca. Sicer se tukaj menja le model in ne celotna oprema. Letalo lahko do neke mere popravim sam, če ni zelo poškodovano.

Nik Oblak - 7
Nik Oblak - 7 FOTO: VOYO


MS: Kako poteka tvoj povprečen trening?

Nik: V najeti telovadnici letim na glasbeno podlago vsaj enkrat tedensko. Sicer letim vsak dan kar na domačem dvorišču, kjer letalo spustim iz roke in ga pilotiram nad hišami. Izpraznim približno 10 baterij, vsaka od njih pa omogoča šest minut letenja.

MS: Koliko časa se pripravljaš na en nastop? Kako poteka izbira skladbe in postavitev ’koreografije?

Nik: Za en nastop potrebujem približno 50 ur treninga, da lahko uskladim koreografijo z glasbo. Veliko mi pomagajo tudi ostali piloti, s katerimi se dobivamo na skupnih treningih.

MS: Se tudi drugače navdušuješ nad letenjem? Nameravaš v prihodnosti izvajati akrobacije tudi s 'pravim' letalom?

Nik: Komaj čakam, da bo lahko opravljal izpit za jadralnega pilota. Letel sem že v tandemu z motornim zmajem, večkrat sem se peljal s turističnimi letalci v Ajdovščini. Blizu nas je Pipistrel in z enim očesom jih že spremljam.

Kako je Nikov nastop očaral žirijo na 'Talentih', si lahko ogledate tudi na VOYO.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549