Moskisvet.com
'Rad lovim velike ribe!' - 6

Osebnost tedna

'Rad lovim velike ribe!'

Matej Jurgele
04. 06. 2012 15.10
0

Lov na velike ribe ali po angleško 'big game fishing' je športna oblika ribolova, pri katerem se s posebno ribolovno tehniko in opremo poskuša ujeti čim večjo ribo, med katerimi sta najbolj zaželeni tuna in mečarica.

Andrej se z ribolovom ukvarja že več kot 15 let, v zadnjem času pa je ta strast prerasla tudi v ribolov na velike ribe.
Andrej se z ribolovom ukvarja že več kot 15 let, v zadnjem času pa je ta strast prerasla tudi v ribolov na velike ribe. FOTO: osebni arhiv
In da lovljenje velikih rib le ni mačji kašelj, nam je zaupal tudi Andrej Brodnik, ki se je s svojo ekipo udeležil svetovnega prvenstva v IGFA Offshore world championship v Mehiki. Uvrstitev na tovrstno tekmovanje jim je uspela z dosegom drugega mesta na kvalifikacijskem turnirju na Hrvaškem. Svetovnega prvenstva, ki se je odvijalo v Cabo San Lucas v Mehiki, se je udeležilo 48 ekip. Tekmovanja so se udeležili tekmovalci z vsega sveta, mešana slovensko-hrvaška ekipa pa je med njimi zasedla 36. mesto. V štirih dneh tekmovanja so ujeli 7 rib, medtem ko je zmagovalna ekipa, ki prihaja iz Mehike, ujela kar 37 rib.
Na tekmovanju se lovi 6 vrst rib, in sicer; tuno, mečarica, dorado, vahu in jadrovnico.
Na tekmovanju se lovi 6 vrst rib, in sicer; tuno, mečarica, dorado, vahu in jadrovnico. FOTO: osebni arhiv
Pravila tekmovanja
Na tekmovanju se lovi 6 vrst rib, in sicer; tuno, mečarica, dorado, vahu in jadrovnico. Pravila določajo, da je treba mečarice izpustiti, razen če obstaja možnost, da si ujel svetovni rekord. Tune in dorade pa se naloži na krov in se na podlagi tega določi količino ulova. Vsi ulovi se morajo obvezno posneti s kamero, saj na koncu lovnega dneva komisija te posnetke pregleda in z njihovo pomočjo ulove tudi prizna. Ribe, ki jih tekmovalci pripeljejo na obalo, ostanejo v lasti organizatorja, ta pa jih proda in zaslužek podari v dobrodelne namene. Poleg znanja pa je pomembna tudi izbira kapitana, ladje in mornarja, ki se jih dodeli po principu žrebanja. Vsak tekmovalec s plačilom kotizacije prejme tudi ribiško opremo, vendar velika večina raje lovi s svojo opremo, katero dodobra pozna.
Mešana slovensko-hrvaška ekipa je zasedla 36. mesto.
Mešana slovensko-hrvaška ekipa je zasedla 36. mesto. FOTO: osebni arhiv

Zaljubljen v ribolov
Andrej se na splošno z ribolovom ukvarja že več kot 15 let, v zadnjem času pa je ta strast prerasla tudi v ribolov na velike ribe. Ker slovensko morje ne ponuja ustreznih pogojev za lovljenje, se največkrat na trening odpravi v sosednjo Hrvaško, kjer kot sam pravi: ''Je moč ujeti tako tuno kot tudi mečarico, čeprav slednjo bolj poredko. 'Mečarice je ponavadi lažje ujeti, saj plavajo bolj po površju, medtem ko se s tuno ribič lahko bolj pozabava in utrudi.'' Ta namreč, ko je ujeta, pobegne v globino, zato dvoboji, dolgi uro ali dve, niso tako redki. Na Jadranu je njegovi ekipi že uspeli ujeti tudi več kot 200 kilogramov težko tuno, na splošno pa naj bi se njihovo število v Jadranskem morju povečevalo.
V prihodnje se bo Andrej Brodnik s svojo ekipo prav tako poskušal udeležiti mednarodnih tekmovanj, vse skupaj pa je odvisno od finančnega zaledja. Tovrstna tekmovanja niso ravno poceni, saj lahko za primer povemo, da je samo kotizacija za IGFA Offshore world championship znašala 6.500 evrov.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660