Moskisvet.com
Znanstveniki ugotovili zakaj so Vikingi zapustil Grenlandijo - 2

Zanimivo

Znanstveniki ugotovili, zakaj so Vikingi zapustil Grenlandijo

M.J.
05. 06. 2011 15.52
8

Po mnenju znanstvenikov naj bi bil eden izmed razlogov, zakaj so Vikingi zapustili otok Grenlandija, prav sprememba podnebja in nenaden padec temperatur.

Raziskovalcem je namreč uspelo rekonstruirati tedanje temperature s pomočjo preučevanja 5600 let starih usedlin v jezerih. Njihova odkritja nakazujejo na to, da so se že prazgodovinski naseljenci spopadali z velikimi temperaturnimi razlikami in spremembami podnebja na Grenlandiji. Ugotovili so namreč, da se je povprečna temperatura okoli leta 1100 v samo 80 letih spustila za več kot 4 stopinje. Tovrstna sprememba povprečne temperature je podobna, kot če bi primerjali povprečno temperaturo angleškega Edinburgha in islandskega Reykjavika. In vsakršno hitro nihanje povprečnih temperatur prizadene tako poljske pridelke kot tudi živino, saj se ti ne morajo tako hitro prilagoditi.

Grenlandija se je v preteklosti že spopadala z intenzivnimi temperaturnimi nihanji.
Grenlandija se je v preteklosti že spopadala z intenzivnimi temperaturnimi nihanji. FOTO: iStockphoto
Vodja raziskovalcev dr. William D'Andrea iz Univerze Brown iz Rhode Islanda je dejal: "Podnebne spremembe so igrale pomembno vlogo pri tem, da so Vikingi zapustili Grenlandijo. Zagotovo je na to vplival tudi nenaden padec povprečnih temperatur." Raziskovalci imajo trdne dokaze, ki vključujejo tudi arheološke najdbe, s pomočjo katerih naj bi natančneje določili, zakaj so Vikingi zapustili zahodni del odtoka sredi 12. stoletja in zakaj so nekje okoli leta 1400 zapustili tudi vzhodni del otoka.
Konflikti z domorodnimi Inuiti, iskanje boljših lovišč in spremembe v podnebju so tudi možni vzroki selitev, poleg tega pa raziskovalci navajajo tudi spremembe v moči sončnega sevanja in izbruhe vulkanov. Znanstveniki so v preteklosti domnevali, da je ohladitev v mali ledeni dobi (okoli leta 1400) postopoma skrajšala poljedelsko sezono, poleg tega pa naj bi led na morju preprečeval tudi plovbo. Po izsledkih raziskav, ki so jih opravili ameriški in britanski znanstveniki, naj bi tako bile temperaturne spremembe eden izmed možnih dejavnikov, ki so pripomogli k izginotju oziroma k temu, da so kolonije zapustile Grenlandijo.
Vikingi naj bi na Grenlandijo prispeli okoli leta 980.
Vikingi naj bi na Grenlandijo prispeli okoli leta 980. FOTO: iStockphoto

Vikingi naj bi na Grenlandijo prispeli okoli leta 980, ko je bilo tam toplo obdobje, kot ga poznamo tudi danes. Dr. D'Andrea je omenjeni pojav opisal: ''Imate interval, v katerem so poletja dolga in blaga in v tem času si povečate velikost svoje kmetije. Nato pa nenadoma sledijo vedno hladnejša leta in poletja se krajšajo in postajajo hladnejša in zato ne moreš pridelati toliko kot v toplejših obdobjih." Raziskava je bila objavljena v ameriškem zborniku Proceedings of the National Academy of Sciences in je odkrila celo mlajša nihanja v temperaturi, s katerimi so se ubadali predhodniki današnjih Eskimov. Spremembe so se zgodile nekje pred 4500 do 2800 leti.
Nekateri znanstveniki domnevajo, da trenutno ogrevanje ozračja povzroča akumulacija toplogrednih plinov, ki jih sproščajo ljudje s svojim delovanjem. Pospešeno ogrevanje pa bi lahko povzročilo taljenje ledu na Grenlandiji in s tem dvignilo gladino morja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660