Lastnik podjetja Virgin Richard Branson, filmski režiser James Cameron in bivši predsednik uprave Googla Eric E. Schmidt pospešeno vlagajo in razvijajo mini podmornice, s katerimi naj bi se ljudje v prihodnje potopili v globine, kamor človeško oko še ni pogledalo.
Razvijalci podjetja Triton so do sedaj že izdelali lastno plovilo in direktor podjetja Patrick Lahey je že predstavil podvodne kraje, ki bi si jih lahko nekoč ogledali, vključno s tistim, kjer leži nesojeni Titanik. Lahey je dejal: "Pod morsko gladino se skrivajo številna čuda tega sveta. S podmornico bi si lahko ogledali atlantske termalne izvire, kjer na plan prihajajo segreti plini iz Zemljine sredice, ali pa si ogledali razbitine vojaške ladje Bismarck. Ogledati si bom mogoče kateri koli del podvodnega sveta in tudi opazovati nenavadne morske živali."
V aprilu leta 2011 je Branson že predstavil enosedežno podmornico Virgin Oceanic, s katero naj bi se bilo mogoče potopiti do globine 10.972 metrov. Njegova 2,4 metra dolga podmornica je izdelana iz karbonskih vlaken in titana, ima premična krilca in kabino. Avtonomno lahko prepluje 10 kilometrov in ostane pod gladino 24 ur. Ob predstavitvi je Branson dejal: "Ker je bilo vesolje že kar nekaj časa nazaj dosegljivo človeku in ker so komercialni poleti v vesolje čedalje bližje, ostaja človeštvu kot zadnji veliki izziv raziskovanje podmorskih globin."
Tudi nekatera druga podjetja razvijajo svoja plovila, s katerimi naj bi raziskali do sedaj nedosegljive globine in mesta, vključno s slavnim marianskim breznom Challenger, ki velja za najglobljo točko sveta. S temperaturami blizu ledišča in daleč od sončne svetlobe se je omenjena lokacija že v preteklosti izkazala kot nedosegljiva. Raziskane bi lahko postale tudi druge lokacije, vključno z Marianskim jarkom, ki se nahaja blizu Marianskega otočja v Pacifiku in v globino meri približno 11 kilometrov, tlak na dnu pa je tisočkrat večji kot na morski gladini. Kljub skrbi zaradi doseganja takšnih globin je več podjetij že izjavilo, da snujejo plovila, ki bodo brez težav prenesla enormne pritiske.
Pri podjetju Triton za izdelavo podmornic uporabljajo posebne steklene kupole, katere plast stekla je debela več kot 10 centimetrov in predstavlja največji sestavni del plovila. S tem je potnikom omogočen pregled nad dogajanjem v okolju, kamor sončna svetloba nikoli ne posije. Podmornice drugih proizvajalcev, kot so Deep Flight Challenger, uporabljajo podobne materiale in lahko prav tako dosežejo globino 11 kilometrov. Kabina je izdelana iz posebnih karbonskih vlaken, z debelimi stenami, v notranjosti pa je ustvarjena umetna atmosfera, zaradi česar njen upravljavec ni izpostavljen nikakršnim spremembam tlaka.
Režiser Cameron je do sedaj že zbral več kot 5,6 milijona evrov sredstev, s katerimi raziskuje morje, skrite pa ne ostajajo niti želje, da bi v prihodnjem letu tudi že dosegel dno jarkov Kemadec in Tonga, ki se nahajata severno od Nove Zelandije. Medtem pa ne počiva niti Schmidt, ki pripravlja svojo ekipo. Ta naj bi s pomočjo posebne podmornice na globino 11 kilometrov poslala skupino treh posameznikov, ki bodo za omenjeno izkušnjo pripravljeni plačati neverjetnih 30 milijonov dolarjev.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV