Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Med kupi smeti: najbolj onesnažena mesta na svetu

U.K.
05. 06. 2011 11.41
5

Onesnaženje je eden najhujših problemov človeštva in številni znanstveniki se bojijo, da je že prepozno za to, da bi začeli čistiti planet. Kar pa ne pomeni, da ga moramo še dodatno onesnaževati.

Nekatere države in mesta se dobesedno dušijo v smeteh. Razlogi so: prenaseljenost, neučinkovita politika glede ločevanja in recikliranja odpadkov, slaba izobraženost ter predvsem neodgovornost velikih korporacij, ki selijo svoje proizvodnje v nerazvite dele sveta. S tem pridobijo poceni delovno silo, ki bi jo v nekaterih primerih lahko enačili s suženjstvom in poceni odlagališča odpadkov, ki so v mnogih primerih smrtno nevarni. Seveda je treba vedeti, da so v glavnem onesnaženi in s smetmi zadušeni predeli mest tisti, v katerih živijo reveži.

Bagdad (Irak) – Zaradi vojne je to mesto eno najbolj tragičnih v moderni zgodovini. Poleg tega, da mesto praktično nima komunalne službe, je onesnaženost zraka zaradi eksplozij bomb (fosfornih …) precej nevarna. V glavnem pa je okužena tudi pitna voda in zaradi tega je že prišlo do resnejših okužb.

Daka (Bangladeš)
– Glavno mesto Bangladeša ima predvsem težave s pitno vodo. Kmetje namreč uporabljajo na deset tisoče litrov herbicidov in pesticidov in zaradi tega je voda večkrat smrtno nevarna tudi za ljudi.

Karači (Pakistan) – V zadnjih nekaj desetletjih so bolezni v glavnem mestu Pakistana, povezane z onesnaženostjo, skokovito narasle. In danes naj bi imelo kar 35 odstotkov prebivalcev Karačija zdravstvene težave zaradi onesnaženosti. Karači je namreč največje industrijsko mesto v Pakistanu.

Lagos (Nigerija) – Je največje mesto v Nigeriji, saj ima kar 12 milijonov prebivalcev. Mesto praktično 24 ur na dan prekriva siv dim, ki resno škoduje zdravju prebivalcev.

Mexico City (Mehika) – Leta 1940 je imelo to mesto, ki danes šteje približnmo 9 milijonov ljudi, vidljivost na približno 100 kilometrov. Danes je ta vidljivost na lep dan le 1,5 kilometra. Vsebnost škodljivih snovi v zraku zelo pogosto za nekajkrat presega svetovne standarde, nivoji ozona v mestu pa so nevarno visoki. Ozon nas v atmosferi ščiti pred škodljivimi UV žarki, vendar je strupen.

Moskva (Rusija)
– Zaradi onesnaženosti je v določenih predelih Moskve izbruhnila kolera. Onesnaženost zraka pogosto presega dovoljene meje, voda pa v glavnem že dolgo ni več pitna in v določenih delih Moskve nimajo organiziranega odvoza smeti.

Maputo (Mozambik) – Nima učinkovitega kanalizacijskega sistema in urejenega odvoza smeti. Zato lahko popotnik vidi ogromne kupe smeti kar na ulicah. Bolj ali manj pa vse skupaj na koncu konča v rekah in morju.

Mumbaj (Indija) – Glavno mesto indijske države Maharashtra je eno najbolj naseljenih mest na svetu. Na 603 kvadratnih kilometrih živi kar 12,5 milijona ljudi. In to je preprosto preveč, da bi lahko imeli učinkovit sistem odvoza smeti, ki v velikih kupih ležijo kar na ulicah.

New Delhi (Indija) – Od leta 1900 do danes se je število prebivalcev iz približno 400.000 dvignilo na 18 milijonov. V revnih predelih so zaradi smeti, okužene vode in zraka izbruhnile mnoge bolezni. New Delhi ima zaradi tega izjemno visoko smrtnost novorojenčkov.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607