Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Icarus 3 s helijem za pot proti zvezdam

R.B.
07. 06. 2011 14.41
3

O Icarusu se je že veliko govorilo, pa vendar je ideja o črpanju pogonskega goriva nova in zelo uporabna, saj je helija v našem osončju ogromno.

Helij 3, ki je neradioaktivni izotop žlahtnega plina helija in se ponaša z dvema protonoma in enim nevtronom, je zelo 'moderen' element, saj naj bi se ga na veliko uporabljalo pri pridobivanju energije s pomočjo zlitja jeder (atomska fuzija) v kombinaciji z devterijem.

Helij so skupaj z devterijem kot pogonsko gorivo predvidevali že pred desetletji v okviru projekta Daedalus (Icarus je nadaljevanje projekta), ki si je za cilj zastavilo izdelati primerno vesoljsko plovilo za potovanje do Barnardove zvezde. Slednja je od našega osončja oddaljena 1,8 parseka (malo manj kot 6 svetlobnih let), približno 55 bilijonov kilometrov od Zemlje. Ladja bi za pogon potrebovala potisk približno 700 kN v časovnem obdobju približno enajstih dni, da bi dosegla hitrost 36.000 kilometrov na sekundo, kar je približno 12 odstotkov svetlobne hitrosti. S to hitrostjo bi rdečo pritlikavo zvezdo dosegla v približno 50 letih.

Problem, ki se tu pojavlja, je sam izotop helija, ki ga na zemlji ni več veliko, ga je pa v izobilju v bližnji in daljni 'soseščini'. Veliko ga je v atmosferi Jupitra, Saturna, Neptuna in Urana. Jupiter je ogromen in nevaren zaradi velikanskega privlaka, Saturn je obkrožen s pasom asteroidov, Neptun pa je zelo oddaljen od Zemlje (na najbližji eliptični točki je oddaljen 4,3 milijarde km). Edino Uran bi bil primeren za pridobivanje helija 3, saj je njegova gravitacija podobna Zemljini, pa še dokaj blizu je (2,57 milijarde kilometrov).

Kako bi torej lahko pridobivali Helij iz atmosfere planeta? Glede na idejo bi proti Uranu poslali velikanske balone, ki bi se v njegovi atmosferi polnili s plinom. Vsak balon bi lahko vsrkal 500 ton Helija-3 in ga dostavil na Zemljo oziroma v njeno orbito, kjer bi ga shranili v velikanske rezervoarje. Obstoječi jedrski pogoni na balonskih ladjah bi omogočali prevoz do Urana v 70 dneh, za potrebnih 14.000 ton bi morali izvesti 28 poletov do Urana in nazaj.

Pri projekt Icarus -3 predpostavljajo, da bi človeštvo lahko okrog leta 2100 zgradilo vesoljsko ladjo v orbiti, jo napolnilo s helijem in jo poslalo na dolgo pot izven osončja.
 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607