Moskisvet.com
Kmalu bomo lahko dihali tudi pod vodo

Zanimivo

Ali bomo lahko kmalu dihali tudi pod vodo?

M.J.
07. 04. 2011 14.37
4

Znanstveniki so odkrili način, s katerim bi lahko ljudje teoretično dihali tudi pod vodno gladino. To naj bi jim uspelo z združitvijo človeškega in zapisa DNK alg.

Pri raziskovanju močeradov so namreč odkrili, da alge, ki proizvajajo kisik, tako tesno objamejo njihova jajčeca, da jajčeca in alge postanejo nerazdružljivi. Z nadaljnjim preučevanjem vzajemnosti v živalskem svetu si znanstveniki prizadevajo omenjeno "tehnologijo" v prihodnje prenesti tudi na ljudi. S tem bi lahko ljudje neomejeno plavali pod vodno gladino in ne bi bilo nikakršne potrebe po zajemanju zraka na površju. Postopek naj bi bil videti podobno, kot plava Harry Potter v filmu Ognjeni kelih, potem ko si na vrat prisloni škrge.

Svojo teorijo so raziskovalci preizkusili na močeradih, kajti pogosto se alge prilepijo na njihove zarodke.
Svojo teorijo so raziskovalci preizkusili na močeradih, kajti pogosto se alge prilepijo na njihove zarodke. FOTO: iStockphoto
Toda v realnosti bo postopek najverjetneje nekoliko drugačen in bo deloval na osnovnejši ravni, saj naj bi naš DNK spremenili, da bi bil bolj podoben DNK alg, ki sproščajo kisik, tudi če se nahajajo na morskem dnu. Raziskovalci s kanadske univerze Dalhousie v Halifaxu so odkrili, da človeški zapis DNK vsebuje številne viruse, ki jih je človeštvo absorbiralo med svojim obstojem. Svojo teorijo so raziskovalci preizkusili na močeradih, kajti pogosto se alge prilepijo na njihove zarodke, zato so nekateri izmed močeradov delno tudi alge. Alga svojega gostitelja ne zapusti, niti ko ta zraste, kar pomeni, da so ti, ko se dokončno razvijejo, deloma tudi rastline. Ugotovitev je prvi dokumentiran primer simbioze med rastlino in vretenčarjem.
Alge znotraj jajčne lupine zagotavljajo kisik zarodkom, obenem pa dobijo izločke zarodka.
Alge znotraj jajčne lupine zagotavljajo kisik zarodkom, obenem pa dobijo izločke zarodka. FOTO: iStockphoto

Znanstveniki pravijo, da bi teoretično lahko bioinženirji nekega dne uporabili alge za izvor kisika za druge organizme, ki bi jih sparili z njimi – vključno z ljudmi. Tovrstna simbioza bo potrebovala še ogromno raziskav, toda če predpostavljamo, da so močeradi prav tako vretenčarji, obstaja teoretična možnost izpeljave tega. Vodilni raziskovalec dr. Ryan Kerny je dejal: "Alge znotraj jajčne lupine zagotavljajo kisik zarodkom, obenem pa dobijo izločke zarodka, ki so bogati z dušikom, kar je tisto, kar rastline potrebujejo." Poleg tega so DNK alg odkrili tudi v reproduktivnih organih odraslih močeradov, zato se zdi možno, da so tam pristali s pomočjo dednega zapisa. Raziskava, ki je bila objavljena v Izsledkih Državne akademije znanosti, tako predstavlja nov mejnik v znanosti, s pomočjo katerega bi se lahko ljudje v prihodnje potapljali brez kakršne koli opreme. Ali bo to znanstvenikom uspelo narediti, trenutno ostaja še uganka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660