Moskisvet.com
Koronavirus v Sloveniji

Zdravje

Metka Žitnik: ''Želela bi, da ljudje vidijo, kako dobro javno zdravstvo v resnici imamo''

A.P.
25. 03. 2020 06.00
3

V času pandemije koronavirusa smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Metko Žitnik, ki tako kot večina slovenskih zdravstvenih delavcev te dni bije bitko z novim virusom, ki je ohromil javno življenje ter Slovence in ljudi po vsem svetu postavil pred resen izziv. Pravi, da je zaradi koronavirusa osebno sicer ni strah, jo je pa strah človeške ignorance do trenutne situacije.

Navada je železna srajca, a novi koronavirus je dokaz, da smo ljudje, če je treba, sposobni čez noč opustiti svoje navade. Kar je lahko dobra lekcija za naprej. O krizi, ki jo je povzročila nova bolezen, smo spregovorili z diplomirano medicinsko sestro Metko Žitnik, ki nam je dala odgovore na nekatera najbolj pereča vprašanja ta hip.

Kadite? Za vas imamo slabo novico v povezavi s koronavirusom!
Preberi še
Kadite? Za vas imamo slabo novico v povezavi s koronavirusom!
Novi koronavirus je močno zarezal v naš vsakdan.
Novi koronavirus je močno zarezal v naš vsakdan. FOTO: Shutterstock

Kako dolgo menite, da bo trajala krizna situacija v Sloveniji? Kdaj lahko pričakujemo, da se bo življenje vrnilo v ustaljene tirnice? Kdaj se bomo vrnili na delo, spet leteli na dopust ipd.?

Točne napovedi trenutno nihče ne more dati. Vse so bolj ali manj predikcije. Dejstvo pa je, da bolj pametni in razsodni, kot bomo, prej bomo na pravi poti, da se naše življenje normalizira.

Kaj želite, da se ljudje naučimo iz te neljube situacije?

Želela bi, da se ljudje iz te situacije naučimo, da življenje tako, kot ga poznamo, teče povsem prehitro in smo se zaradi tega čisto oddaljili od naših družin, odnosov, nas samih in s tem pozabili na najbolj pomembne stvari, kot so strpnost, razumevanje, solidarnost. Da pretiran egoizem ne prinese ničesar dobrega.

Želela bi tudi, da ljudje vidijo, kako dobro JAVNO zdravstvo v resnici imamo.

Vas je osebno strah?

Strah človeka samo hromi, kar ni dobro za psihično počutje, pa tudi ne za imunski sistem človeka. Lahko rečem, da me skrbi, saj je situacija nova in burna. Strah pa me je človeške ignorance do trenutne situacije.

Kaj vas najbolj plaši glede novega koronavirusa?

Neupoštevanje navodil stroke, človeška ignoranca in občutek lastne nepremagljivosti med ljudmi.

Osebna higiena je postala naša skrb številka ena.
Osebna higiena je postala naša skrb številka ena. FOTO: Shutterstock

Če bi imeli čarobno paličico, kaj bi ta hip spremenili v slovenskem zdravstvu?

Zanimivo vprašanje, zaželela bi si, da je dovolj zaščitnih sredstev za VSE zdravstvene delavce, pa dovolj kapacitet za bolnike s težjim potekom bolezni, kar posledično pomeni (če bi bilo to potrebno) dovolj respiratorjev in zadostno število kadra, na kar stroka opozarja že zadnjih 10 let. Strokovnosti in znanja ima naš kader (ki je trenutno zaposlen) dovolj in to na zelo zavidljivem nivoju.

Kako se je vaše življenje, v profesionalnem smislu, spremenilo v zadnjih 14 dneh? Imate čas za počitek?

Ker delam v preventivi, je zdaj moje delo ustavljeno, vendar delam druge aktivnosti stroke, ki so trenutno tudi zelo pomembne. Pomagam pri podpori zdravstvenih delavcev, ki je organizirana s strani naše stanovske strokovne organizacije. Podpora je v tem času zelo pomembna, saj so zdravstveni delavci zelo obremenjeni in pod hudim pritiskom.

Mnoge države so zamudile z ukrepi in zdaj plačujejo visoko ceno.
Mnoge države so zamudile z ukrepi in zdaj plačujejo visoko ceno. FOTO: AP

Se vam zdijo ukrepi države pravilni/zadostni? Česa nam ta hip najbolj primanjkuje?

Kako dobri so ukrepi, bo pokazal čas, menim, da ravnamo pravilno, čeprav se ukrepi občutijo zelo restriktivno, zato ker nam nikoli do zdaj ni bilo treba razmišljati in se obnašati drugače, kot smo navajeni. Vendar situacijo vidim kot dobro izkušnjo v prihodnje, če bi bilo kaj takega potrebnega. Vedeli bomo, da zmoremo.

Primanjkuje pa nam potrpežljivosti in zavedanja, da mi vsi vplivamo na to, kdaj bo tega konec.

Novi koronavirus ne pozna mej, a je številne zaprl.
Novi koronavirus ne pozna mej, a je številne zaprl. FOTO: Aljoša Kravanja

Kako bomo vedeli, da smo novi koronavirus premagali?

Morda je bolje, kot uporabiti besedo "premagati", govoriti o obvladovanju virusa. Se pravi, ko število ne narašča več eksponentno ali celo število novo okuženih upada in s tem začne upadati tudi število težje obolelih in zdravstveni sistem ni preobremenjen. Se pravi takrat, ko se izkaže, da vsi ukrepi, ki smo jih deležni in ki jih izvajamo doma (umivanje rok, primerna razdalja med osebami, se zadržujemo doma, če smo bolni, ne gremo v trgovino itn.), začnejo kazati pozitivne znake v boju proti virusu.

Da smo iz najhujšega, pa bomo vedeli isti dan, ko bomo lahko prvič znova odšli nazaj na svoja delovna mesta, v šole in na druženje s prijatelji.

Obiščite slovite muzeje in galerije iz udobja domačega naslonjača
Preberi še
Obiščite slovite muzeje in galerije iz udobja domačega naslonjača
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382