Moskisvet.com
Nohti

Zdravje

Zanimiva dejstva o nohtih, ki jih verjetno niste poznali

A.P.
13. 11. 2020 06.00
0

Čeprav jih imamo vseskozi pred sabo in jih večina med nami redno neguje, o nohtih ne vemo veliko. Ste vedeli, da so narejeni iz iste družine beljakovin kot lasje?

Nohti so ena tistih stvari, ki primate (kamor sodi tudi človek) loči od sesalcev, saj imajo ti kremplje. Primati naj bi kremplje domnevno izgubili oz. jih razvili v široke konice prstov z nohti, da bi si z njimi pomagali pri gibanju. Če so po eni strani kremplji omogočali plezanje po drevesih, so postali ovira pri prijemanju manjših vej in nabiranju drevesnih krošenj.

Kako se odpovedati močno razširjeni, a grdi razvadi?
Preberi še
Kako se odpovedati močno razširjeni, a grdi razvadi?

Zanimiva dejstva o nohtih:

Nohti na nogah rastejo počasneje kot na rokah

Nohti na nogah v povprečju mesečno zrastejo 1,6 milimetra, medtem ko na rokah rastejo več kot enkrat hitreje, saj v povprečju zrastejo 3,5 milimetra na mesec. A nohti na obeh rokah ne rastejo enako hitro, saj na dominantni roki rastejo nekoliko hitreje. Poleg tega moškim rastejo hitreje kot ženskam. Izjema so nosečnice, katerim nohti lahko rastejo tudi hitreje. Prav tako nohti rastejo hitreje poleti kot pozimi, na njihovo rast pa vplivajo še starost, geni (ti določajo obliko nohtov in hitrost rasti) in nekateri drugi dejavniki.

Nohti na nogah rastejo počasneje kot na rokah.
Nohti na nogah rastejo počasneje kot na rokah. FOTO: Shutterstock

Bele lise

Da so bele lise oz. pike na nohtih znak pomanjkanja kalcija, cinka oz. katerega izmed vitaminov oz. mineralov, je bolj kot ne mit. Lise so namreč večinoma neškodljive in nekaj povsem običajnega. Lahko gre za pomanjkanje vitamina B, lahko pa je to le posledica predhodnih poškodb nohtne posteljice ali matice, ki sta pod lunico. 

Nohti in lasje imajo isto sestavino

Tako kot lasje so tudi nohti narejeni iz beljakovine, imenovane keratin, le da imajo različno sestavo. To posledično pomeni, da so živila, ki so dobra za vaše lase, dobra tudi za vaše nohte. Raznolika hrana, bogata z antioksidanti, vitamini, beljakovinami in minerali je ključna za zdravje obeh.

Onikofagija

Grizenje nohtov je zelo razširjena grda razvada – pogosto je posledica živčnosti – in logično je, da ima svoje ime – onikofagija. To počne okoli polovica najstnikov, odrasli pa grizenje večinoma opustijo do tridesetega leta starosti. Grizenje nohtov je sicer nehigienično, zato pa večinoma neškodljivo, lahko pa nastanejo določena tveganja v primeru okužbe kože in nohtne posteljice.

Nohtom je trebu pustiti dihati.
Nohtom je trebu pustiti dihati. FOTO: Shutterstock

Noht diha

Čeprav se morda sliši čudno, nohti dihajo, zato jim npr. stalno lakiranje škodi. Nohtna plošča je namreč živo tkivo in skozenj do posteljice prodira kisik. Če ga prekrijemo z neprehodnim lakom, noht postane krhek in manj prožen. S tem zamašite posteljico, zato se noht težje bori proti glivicam, okužbam ipd. Poleg tega, da morajo biti oksigenirani, morajo biti tudi preskrbljeni s hranili in prekrvavljeni. To je tudi razlog, da vam noht odpade, če si npr. priprete prst. S tem se namreč prekinejo mikroskopske povezave, ki zagotavljajo nohtu pogoje za obnavljanje. Če teh ni, zraste nov noht, ki ima izpolnjene pogoje za rast in obnovo.

Nohti – ogledalo telesa

Če so, pregovorno, oči ogledalo duše, so nohti ogledalo našega zdravja. Dermatolog lahko namreč veliko pove o vašem zdravju že samo s tem, ko pogleda vaše nohte. Razbarvanost, kapilare na obnohtni kožici, rumeni/ukrivljeni nohti – vse to so znaki, ki kažejo na resno bolezen. Temnorjav madež na obnohtni kožici z rjavo sledjo na posteljici je lahko melanom. Na videz naših nohtov vpliva tudi stres, ki lahko zavira njihovo rast. Proti kroničnemu stresu se tako lahko bojujete tudi zaradi lepih nohtov.

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382