Moskisvet.com
masaža za moške

Zdravje

Zakaj bi si moral tudi moški večkrat privoščiti masažo?

Ma.K.
22. 07. 2019 06.39
0

Masaže naj bi imele številne pozitivne učinke. Bile naj bi odličen način sproščanja in pomlajevanja, imele naj bi tudi številne zdravstvene koristi, od zniževanja krvnega tlaka do lajšanja bolečin. Dandanes masaže izvajajo tako v bolnišnicah kot tudi v rehabilitacijskih centrih in eksotičnih luksuznih letoviščih po vsem svetu. Primerne so za vse generacije in vse vrste poklicev. Poznamo več različnih tehnik in oblik masaže, izbira pa je odvisna od namena in osebnega okusa posameznika.

Masaže segajo tisočletje v zgodovino. Prvi zapisi o obstoju te vrste terapije se pojavijo v zapisih starodavne Kitajske, Japonske, Indije, arabskih narodov, Egipta, Grčija in Rima. V Evropi so se masaže najbolj razširile med renesanso. V petdesetih letih 19. stoletja naj bi ameriška zdravnika, ki sta študirala na Švedskem, masažo prenesla v ZDA, kjer je takoj postala velik hit in so jo začeli oglaševati kot del različnih zdravstvenih namenov. Z znanstvenim in tehnološkim napredkom na področju zdravljenja v tridesetih in štiridesetih letih dvajsetega stoletja je masaža padla v nemilost ZDA, ki so izvajale precej agresivno antipropagando. Zanimanje zanjo je oživelo v sedemdesetih letih dvajsetega stoletja, posebej med športniki. Masaže imajo dolgo zgodovino v kulturah po vsem svetu. Danes hodijo ljudje na različne vrste masažnih terapij za najrazličnejše zdravstvene namene. Pogosto jih štejemo kot del komplementarne in alternativne medicine, čeprav ima tudi konvencionalno uporabnost.

In kateri so najbolj priljubljeni tipi masaž?

Tajska masaža

Tajska masaža tradicionalno združuje dve vrsti meditacije: metta meditacijo ljubeče prijaznosti in sočutja ter vipassana meditacijo pogleda v notranjost, ki se osredotoča na prejemnikovo telo. Z 10 energetskimi linijami in s 50 točkami pritiska maser ugotovi masažno pozicijo, območje in gib ali kje in kako masirati. Med masažo terapevt sprošča energetske tokove tako, da pritiska na energetske točke. Obstaja nekaj predelov telesa, ki jih moramo masirati večkrat kot druge, odvisno od telesnega in duševnega stanja posameznika. Maser mora imeti dobro znanje masažnih tehnik, hkrati pa mora dobro poznati tudi anatomijo, fiziologijo, zgodovino in filozofijo masaže ter najbolj pomembno: etiko in duhovnost. Tajska masaža naj bi izboljševala cirkulacijo krvi in limfe, poživljala živčevje, lajšala mišične bolečine, natege, krče in otrdelost, izboljševala dihanje, povečevala gibljivost sklepov, lajšala glavobole in napetost, izboljševala držo ter krepila telo in duha.

Tajska masaža
Tajska masaža FOTO: Shutterstock

Klasična masaža

Pri klasični masaži se masira celotno telo, od nog do glave, največ pozornosti pa se po navadi posveti vratu in ramenom, saj so mišice in tkiva na teh predelih zaradi stresnega, modernega načina življenja in sedenja pred računalniki najbolj napete. Masaža poteka v ležečem položaju, in sicer najbolj pogosto na trebuhu, nekaj pa tudi na hrbtu. Po navadi se za klasično masažo uporabljajo masažne mize, ki imajo pri obraznem delu luknjo, ki omogoča nemoteno dihanje. Gre za sistematično obliko dotikanja, ki povzroča ugodje. Maser gnete, gladi, drgne, kroži ter treplja po goli koži. Z masiranjem in pritiskanjem na napete mišice se te sprostijo, izboljšata se limfni in krvni obtok ter se poveča dohod kisika v celice. Masaža deluje pozitivno tudi na presnovo, saj se izboljša prebava ter izločanje prekomerne vode iz telesa. Prav tako se z masažo telo lažje očisti toksinov, poveča se fleksibilnost oziroma gibčnost, ugodno pa vpliva tudi na elastičnost kože.

Klasična masaža
Klasična masaža FOTO: Shutterstock

Akupunktna masaža

Ta terapija sicer temelji na osnovi vede akupunkture, vendar ni akupunktura, kjer zdravijo z zbadanjem z iglicami. Akupunktni maser uporablja zgolj pravila prenosa energije po telesu, po meridianih. Pri delu pa uporabljajo kovinsko palčko, orodje, s katerim aktivira pretok energije po meridianih in s tem vzpostavi ravnotežje teh energij. Sama terapija je zelo nežna, brez zbadanja in pikanja, saj gre za mehke gibe in drobne, neagresivne stimulacije. Zaradi te značilnosti je terapija primerna prav za vsakogar: ženske, moške, starejše, mlajše. Akupunktna masaža kot samostojna terapija pomaga pri različnih obolenjih in težavah gibalnega aparata, torej pri težavah s hrbtenico, revmatičnih obolenjih in obolenjih sklepov, pomaga tudi pri prebavnih motnjah, težavah notranjih organov, menstrualnih bolečinah, migrenah, težavah s kožo in dihali ter pri živčnih boleznih. Kot podporna terapija pa je zelo učinkovita pri okrevanju po operacijah ali kot priprava telesa na operacijo. Terapijo priporočajo tudi nosečnicam, saj olajša porod, pomaga pri bolečinah v križu in pri otekanju nog, pa tudi pri težavah z zanositvijo, vendar je tu potrebno tudi sodelovanje z zdravniki klasične medicine.

Masaža z vročimi kamni

Masaža z vročimi kamni oziroma 'Hot Stone' masaža je oblika klasične masaže, pri kateri vam ogrete gladke in ravne kamne položijo na tiste dele telesa, ki veljajo za energijske centre in pomagajo uravnotežiti telo in duha. Maser lahko kamne uporabi tudi za masažo določenih delov telesa. Vroči kamni so običajno narejeni iz bazalta, kamnine, ki je vulkanskega izvora in je bogata z železom, torej dolgo zadrži toploto. Kamne potopijo v vodo in jih segrejejo do določene temperature, nato pa jih položijo na določene točke na hrbtu, v dlani ali med prste na nogah. Toplota segreva in sprošča mišice, izboljšuje prekrvavitev, pomirja živčni sistem in stimulirana moč samozdravljenja. Skupni rezultat masaže z vročimi kamni je fizično in psihično ravnotežje, duševna čistost in svežina ter vsesplošno dobro počutje.

Masaža z vročimi kamni
Masaža z vročimi kamni FOTO: Shutterstock

Refleksoterapija

Refleksoterapija je energetska masaža, ki se osredotoča predvsem na stopala. Temelji na osnovni terapiji, da imamo na stopalih in dlaneh refleksna območja, na katera se odzivajo vsi deli telesa. S pritiskom na te točke torej lahko sprostimo in uravnovesimo celo telo. Za večino ljudi je ta tehnika masaže zelo sproščujoča in popolnoma neboleča, ki naj bi spodbujala krvni obtok, zmanjševala bolečine, pomirjala utrujene noge in spodbujala endokrine žleze. Refleksna masaža se uporablja tudi po raznih operacijah in je celo dopolnilo zdravljenju rakastih obolenj. Kljub vsemu pa je treba poudariti, da se jo priporoča kot dopolnilno terapijo in nikakor ne more nadomestiti osnovnega zdravljenja.

Refleksoterapija
Refleksoterapija FOTO: Shutterstock

Aromaterapija – masaža z eteričnimi olji

Aromaterapija je oblika klasične masaže, ki temelji na uporabi visoko koncentriranih eteričnih olj, ki so dodana masažnemu olju ali losjonu. Nosnici sta povezani z delom možganov, ki ga imenujemo limbični sistem. Ta sistem nadzoruje čustva ter vpliva na živčni sistem in hormone. Z vdihovanjem molekul eteričnih olj se sistem aktivira in vpliva na srčni utrip, raven stresa, krvni tlak, dihanje, spomin, prebavo in imunski sistem. Eterična olja naj bi se tudi absorbirala skozi kožo. Vsako eterično olje ima svojo zdravilno lastnost. Nekatera pomirjajo (kamilica, sivka, pelargonija) , spet druga nas poživljajo (rožmarin). Ta oblika masaže je še posebej primerna za ljudi, ki se vsakodnevno soočajo s stresom in čustvenimi pretresi, pomagala pa naj bi tudi v boju proti glavobolu, prebavnim motnjam, predmenstrualnim sindromom in bolečinam v hrbtu.

Masaža z eteričnimi olji
Masaža z eteričnimi olji FOTO: Shutterstock

Shiatsu masaža

Shiatsu je oblika masaže, ki izvira iz Japonske, pomeni pa 'pritisk s prsti', zato jo včasih tudi definirajo kot tako. Temelji na celovitem sistemu tradicionalne kitajske medicine, terapevti pa uporabljajo prste in dlani ter nežno, v določenem ritmičnem zaporedju, pritiskajo na energetske poti, imenovane meridiani. Sihatsu naj bi pomirjal živčni sistem, izboljševal prekrvavitev, sproščal otrdele mišice in blažil stres. Prav tako naj bi ta vrsta masaže pomagala sprostiti telo, preprečevati bolečine v hrbtu, glavobole, z njeno pomočjo pa naj bi se uspešno borili tudi proti depresiji, nespečnosti in utrujenosti. Pritisk je čutiti na točno določenih točkah, saj se masira samo s prsti, ne s celotnimi dlanmi kot pri drugih vrstah masaž. Nekatere točke pritiska so lahko nežne, druge nekoliko močnejše, kar pacienti opisujejo kot "dobro bolečino".

Shiatsu masaža
Shiatsu masaža FOTO: Shutterstock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382