Razlogov, zaradi katerih se bojimo zobozdravnika, je veliko. Pogosto je strah posledica tega, da obisk zobozdravnika povežemo z neznosnimi bolečinami zobobola in neprijetnostmi, ki jih prinaša poseg. Druge proč od zobozdravnika držijo boleče izkušnje iz preteklosti in zvok svedra. Običajno se ta strah razvije že v zgodnjem otroštvu in samo ena slaba izkušnja lahko pusti dolgotrajne posledice. Tretje je strah obsodb zobozdravnika. V povprečju se zobozdravnika boji 12 odstotkov ljudi, pri otroci pa je ta odstotek nekoliko višji, in sicer 19 odstotkov. Strah oz. fobija pred zdravniki na splošno ima tudi svoje ime, in sicer iatrofobija.
Zobozdravnik Jochen H. Schmidt ima za vse tiste, ki imate strah pred obiskom zobozdravnika, nasvet. Naročite se pri njem v popoldanskih urah, saj popoldne čutimo manj bolečin kot posledico vrtanja, injekcij ipd. Krivi so endorfini in opioidi, naravni blažilci bolečin, ki jih v tem delu dneva telo proizvaja v večjih količinah, pojasnjuje nemški zobozdravnik iz Kölna. Anestetik tedaj deluje bolje in dlje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV