Moskisvet.com
Vatirane palčke

Zdravje

Zato so vatirane palčke za ušesa nevarne

M.S.
11. 04. 2023 05.00
1

Veliko izmed nas si ušesa čisti z vatiranimi palčkami za ušesa, a to početje ima lahko nasproten učinek in nam lahko škoduje. Na palčko res ujamete nekaj ušesnega masla, a v resnici konica večji del masla potisne proti bobniču.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Če si ušesa čistite z vatirano palčko za ušesa, boste po prebranem dobro razmislili, če jih boste še uporabljali za to.

To so simptomi kostnega raka, za katerim boleha Stavros
Preberi še
To so simptomi kostnega raka, za katerim boleha Stavros

Čeprav imamo ljudje težnjo po tem, da si odstranjujemo vosek oz. ušesno maslo, je to nesmiselno početje, saj maslo ščiti ušesne kanale pred vlago, okužbami, tujki, prahom, insekti in poškodbami. Na ta način se ušesa tudi čistijo. Marsikdo ne ve ali pa pozablja, da ušesno maslo ni umazanija, ampak ima pomembno vlogo v telesu. Če v ušesa vtaknemo paličico, ker si jih želimo očistiti ali spraviti vodo iz njih, lahko pride do številnih težav. Za to so zadolžene drobne dlačice, ki iz sluhovoda odstranijo vse, kar tja ne sodi, in sicer prah, umazanijo, pot in ostalo, kar z žlezami sluhovoda tvori ušesno maslo, ki je izloček ceruminalnih žlez, zmešan z odluščenimi površinskimi celicami kože. Uho se torej čisti samo in ne rabi "zunanje" pomoči.

Če odstranite vosek iz ušes, lahko ta postanejo suha in srbeča.
Če odstranite vosek iz ušes, lahko ta postanejo suha in srbeča. FOTO: Thinkstock
To so znaki bolezni zamaščenih jeter
Preberi še
To so znaki bolezni zamaščenih jeter

Maslo ima zelo pomembno vlogo, saj masti kožo sluhovoda in skrbi, da je ta gladka, prav tako skrbi za kislinski plašč, ki preprečuje vstop bakterijam, odmrli koži, insektom, prahu in dlakam do bobniča. Ko pride do ušesa, ga odstranimo s kosmom vate ali z brisačo oz. s palčko čistimo zgolj zunanji del ušesa. Ušesa si lahko operemo tudi s toplo vodo, medtem ko zdravnik umazanijo odstrani z mešanico vode in peroksida.

To so znaki, da vam primanjkuje kalcija
Preberi še
To so znaki, da vam primanjkuje kalcija

Ker se pod glavico vatirane palčke nahaja ostra konica, lahko pride do poškodb občutljive kože v sluhovodu, kar lahko vodi v vnetja in ekceme. In čeravno palčke uporabljate za to, da bi spravili maslo iz ušesa, lahko naredi ravno nasprotno, saj ga potiskamo dalje po sluhovodu oz. bobniču. To mu onemogoči, da bi vibriral, kar lahko vodi v vnetje zunanjega sluhovoda ter poškodbe sluha. Ustvari se namreč zamašek, zaradi česar boste vedno slabše slišali, stanje pa lahko popravi zgolj otorinolaringolog. Pojavijo se lahko občutek polnih ušes, vrtoglavica, piskanje in bolečina. Bobnič lahko tudi poči, če palčko potisnemo globoko v ušesni kanal.

Vosek je prijatelj vaših ušes.
Vosek je prijatelj vaših ušes. FOTO: Thinkstock
Kaj je sekundarni stres?
Preberi še
Kaj je sekundarni stres?

Ena od negativnih posledic uporabe vatiranih paličic je srbečica. In če ušesa preveč vestno čistimo, bo premalo masla, ki pa ima protiglivične in protibakterijske lastnosti, ohranja pa tudi pravo vlago. Posledično se lahko ušesa tako izsušijo in koža postane razdražena. Če že uporabljate vatirane palčke za čiščenje ušes, uporabljajte tiste za dojenčke, ki so na sredi rahlo odebeljene, kar onemogoča, da bi jih potisnili pregloboko.

7 znakov, da imate travme iz otroštva
Preberi še
7 znakov, da imate travme iz otroštva

In za kaj uporabljati vatirane palčke, če ne za ušesa? Za čiščenje računalniške tipkovnice, ušesnih slušalk, očal, prstov na nogah, za večji volumen trepalnic, čiščenje mozoljev, steklenic, pip in odtokov, pečice, hladilnika, pekača za vaflje ipd.

Ta preprost in malo znan test z nohti vas opozori na to, da imate raka
Preberi še
Ta preprost in malo znan test z nohti vas opozori na to, da imate raka

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382