Moskisvet.com
Nespečnost - triki

Zdravje

Težko zaspite? Pomagajte si s temi super triki!

A.P.
17. 07. 2019 06.56
0

Pogosto težko zaspite? Kar ne morete ustaviti misli, ko ležete v posteljo? Predstavljamo vam super rešitve, s katerimi boste zlahka utonili v spanec, motnje spanja pa bodo postale preteklost.

Težko zatisnete oko? Nespečnost je težava, s katero se srečuje marsikdo. V ZDA za nespečnostjo trpi kar 60 milijonov ljudi. Se zbujate sredi noči? Motnje spanja vplivajo na celo vrsto težav, od depresije, prekomerne telesne teže, srčnih bolezni, do diabetesa in celo raka.

Kakšna temperatura v avtomobilu je za človeka smrtonosna?
Preberi še
Kakšna temperatura v avtomobilu je za človeka smrtonosna?

Občasne težave s spanjem so nekaj, s čimer se srečuje večina izmed nas. Ko prerastejo občasna odstopanja, lahko resno vplivajo na kvaliteto našega življenja. Slab spanec namreč vpliva na povečano utrujenost, pomanjkanje zbranosti in druge nevšečnosti. Vse to lahko premagate s temi preprostimi triki.  

Spite na levem boku

Naše telesa so na videz simetrična, a razporeditev naših notranjih organov ni. Če spite na desni strani, lahko jetra postanejo preobremenjene, saj so locirana na desni strani. Če pa spite na levi strani, so številni toksini nevtralizirani še preden se dokopljejo do jeter. Če ležite ne levem boku, je želodec pod srčno mišično zapiralko, ki povezuje želodec in požiralnik. V tej legi se vsebina iz želodca ne bo vrnila v požiralnik in povzročila (pekoče) zgage.

Spite na desnem boku? Morda je prav to jedro težav?
Spite na desnem boku? Morda je prav to jedro težav? FOTO: Shutterstock

Voda z banano

Banana, še posebej pa njen olupek, je prepoln magnezija, minerala, ki ga koristimo tudi kot antistresno sredstvo. Skupaj s kalijem pomaga znižati krvni tlak ter sprostiti živce in mišice, zato je bananina voda super sredstvo za reševanje težav s spanjem. Banana prav tako pomaga pri nastajanju serotonina, ki je potreben za nastanek melatonina, znanega tudi kot hormon spanca.

Sok z banano prinaša številne koristi.
Sok z banano prinaša številne koristi. FOTO: Shutterstock

Za pripravo bananine vode potrebujemo zrelo (bio) banano in lonec vode. Ko zavre, lonec odstavimo in vanj položimo neolupljeno banano, ki smo ji odrezali vrhova. Pustimo stati 10 minut, nato pa precedimo. Po želji dodamo cimet. Za čim boljši učinek napitek spijemo 1–2 uri pred spanjem.

Poskušajte ostati budni

To se zdi skregano z logiko, a cambriška študija je pokazala, da so nespečniki, ki so legli v posteljo in imeli namenoma odprte oči, zaspali prej kot tisti, ki so imeli zaprte.

Pihanje milnih mehurčkov

Profesorica nevrologije Rachel Marie E. Salas pred spanjem priporoča pihanje milnih mehurčkov. To nas namreč prisili v globoko dihanje, ki prinaša številne koristi. Med drugim sprošča napetost, telo in um. S to ''otročjo'' aktivnostjo tudi preusmerimo misli in odmislimo stvari, ki nas težijo.

Pihanje mehurčkov pred spanjem je učinkovita metoda za lajšanje nespečnosti.
Pihanje mehurčkov pred spanjem je učinkovita metoda za lajšanje nespečnosti. FOTO: Shutterstock

Znebite se ure v spalnici

Ura je velika sovražnica nespečnikov. Ni hujšega, kot če vas vsakič znova opomni, koliko časa se že neuspešno trudite zaspati. S psihološkega vidika ima to zelo negativen vpliv. Zato prenehajte gledati na uro, ko enkrat ležete v posteljo. Če se zbujate sredi noči, ne preverjajte telefona. Čez noč ga pospravite nekam ''na varno'' – v predal ali pod posteljo. Če menite, da boste kaj prespali ali zamudili, črtajte obveznost s seznama opravil že večer prej.

Skrijte uro.
Skrijte uro. FOTO: Shutterstock

Zamotite se

Če več kot 20 minut ne morete zaspati, se nehajte mučiti in vstanite. Vzemite puzzle, začnite risati ali počnite kaj sproščujočega. V roke lahko vzamete tudi knjigo. Psiholog dr. David Lewis pravi, da knjiga odlično deluje na našo domišljijo in pomaga pri spremembi stanja naše zavesti. Z njo odpravljamo napetosti, kar posledično vodi k kvalitetnemu in mirnemu spancu. Raziskovalci z univerze Sussex so ugotovili, da je že šest minut branja pred spanjem dovolj, da za 68 odstotkov zmanjšate stres. Dognali so, da branje sprošča celo bolj kot glasba ali pitje čaja. Le glejte, da knjige ne boste brali na e-bralniku ali tablici. Izpostavljenost umetni svetlobi v nočnem času namreč zatira nastajanje hormona melatonina, ki je zadolžen za uravnavanje cikla spanja in budnosti.

Aromaterapija

Eterična olja so koristna tudi v primeru nespečnosti, a le v manjših količinah, saj sicer poživljajo. Pred spanjem kapnite nekaj kapljic eteričnega olja (za blažjo obliko uporabite hidrolate) na blazino in precej lažje boste utonili v spanec. Priporočamo eterično olje sivke, melise, sandalovine, ravensare, jasmina, muškatnega oreščka, bergamotke, rimske kamilica, vetiverja, baldrijana ali majarona, saj bodo ti vonji blagodejno vplivali na spanec.

Prijeten vonj v spalnici vas bo sprostil.
Prijeten vonj v spalnici vas bo sprostil. FOTO: Shutterstock

Lahko pa se poslužite tudi dišeče sveče z vonjem, ki vas pomirja. Pazite le, da jo postavite na varno mesto in upihnete, preden utonete v sen.

Razbremenite telo

Če spite na boku in se zbujate z bolečinami v boku in ramenih, po vsej verjetnosti potrebujete posebno žimnico. Najboljša žimnica za spanje na boku je takšna, ki varuje ramena, medenico in gležnje. Zato mora biti mehka, saj na ta način porazdeli težo telesa ter zmanjša stres na točke pritiska. Če nimate dovolj denarja za menjavo, z blazinami ali oblekami zapolnite prazen prostor med telesom in vzmetnico.

Razbremenite telo.
Razbremenite telo. FOTO: Shutterstock

Blazina za kolena

Če spite na hrbtu, pod kolena podložite blazino, zapolnite pa tudi preostale prazne prostore med telesom in vzmetnico. Če spite na boku, dajte manjšo blazino med kolena in s tem razbremenite točke pritiska.

Tehnika dihanja 4-7-8

Določen ritem dihanja ima pozitiven učinek na vegetativni živčni sistem in eden takšnih je dihalna tehnika 4-7-8, ki med drugim pomaga pri stresu in živčnosti. Gre za tehniko, ki vzame manj kot minuto našega časa. Prve štiri sekunde zrak vdihujemo skozi nos, nato za sedem sekund sapo zadržimo, po tem času pa zrak osem sekund enakomerno izdihujemo skozi usta.

Dihalne tehnike pomagajo pri težavah z nespečnostjo.
Dihalne tehnike pomagajo pri težavah z nespečnostjo. FOTO: Shutterstock

Vajo ponovimo štirikrat, če je le mogoče tudi zjutraj, ko se zbudite. Hitrost štetja ni pomembna, pomemben je le omenjeni ritem. Rezultat ne bo viden čez noč, a učinek dihanja na telo bo vseeno viden hitro. Po osmih tednih lahko vajo dvakrat dnevno ponovite tudi osemkrat.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382