Moskisvet.com
Revmatoidni artritis

Zdravje

Kako prepoznati revmatoidni artritis?

M.S.
04. 05. 2023 05.00
0

Revmatoidni artritis je kronična, sistemska vnetna revmatična bolezen, ki se kaže kot vnetje sklepov in bolnika spremlja do konca življenja. Pojavi se pri približno 0,5 odstotka do enega odstotka prebivalstva, v Sloveniji pri okoli 20 tisoč ljudeh, in sicer v vseh starostnih skupinah, čeprav pogostost z leti narašča in vrhunec doseže med 30. in 55. letom starosti.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
To se zgodi v trenutku, ko umremo
Preberi še
To se zgodi v trenutku, ko umremo

Revmatoidni artritis je avtoimuna bolezen, ki se razvije zaradi sprememb v imunskem sistemu, ki začne prozivajati določena protitelesa, zaradi katerih pride do vnetnih odgovorov celic sklepne ovojnice, posledica česar je otekanje in vnetje sklepov.

''Začetek bolezni je običajno počasen, najbolj pogosto pa revmatoidni artritis prizadene sklepe v prstih in zapestju na obeh rokah.''

Bolezen je treba zdraviti, sicer vodi v nepopravljivo deformacijo sklepov in pešanje funkcionalnosti ter poškodb drugih sistemov v telesu, v končni fazi pa v invalidnost. Glavni vzrok za pojav bolezni je deden, nanj pa vplivajo tudi dedni hormoni, saj se ta avtoimuna revmatična motnja pogosteje pojavlja pri ženskah, ki zbolevajo trikrat pogosteje. Vzroki lahko prihajajo tudi iz okolja, in sicer so to razne bakterije, virusi in mikroorganizmi, ki so vsi lahko sprožilni dejavniki. Prizadeti so večinoma mali sklepi, in sicer simetrično, le redko se začne s prizadetostjo velikih sklepov.

Kako pravilno odstraniti klopa?
Preberi še
Kako pravilno odstraniti klopa?
Revmatoidni artritis je vnetna revmatična bolezen.
Revmatoidni artritis je vnetna revmatična bolezen. FOTO: Shutterstock
Kaj lasje povedo o vašem zdravju?
Preberi še
Kaj lasje povedo o vašem zdravju?

Simptomi revmatoidnega artritisa

Ti znaki sami po sebi še ne pomenijo, da imate revmatoidni artritis, a če imate več simptomov, se o stanju posvetujte z zdravnikom. Med simptome sodijo izčrpanost, pomanjkanje energije, nespečnost, znojenje, bolečine v sklepih, občutljivost v sklepih, otekanje sklepov, pordelost in topli sklepi, slabša gibljivost in okorelost sklepov ter zmanjšana fina motorika.

Ni povsem razjasnjeno, kaj sproži začetek te bolezni. Pomembno vlogo pri tem pa ima imunski sistem.
Ni povsem razjasnjeno, kaj sproži začetek te bolezni. Pomembno vlogo pri tem pa ima imunski sistem. FOTO: Shutterstock

Revmatoidni artitris se začne v sklepih, kjer se pojavijo bolečine in bolj pridejo do izraza, ko mirujemo, medtem ko med gibanjem nekoliko popustijo, sicer pa je bolečina stalna. Kasneje začnejo sklepi otekati (oteklina je posledica zadebeljene sklepne ovojnice oz. prevelike količine sklepne tekočine), v njih se začne nabirati tekočina, na sklepu se pojavi rdečina. Pacienti so v jutranjih urah okoreli in se sprva stežka premikajo. Pride lahko do deformacije oz. razobličenja sklepov.

Čeprav se lahko bolezen manifestira na več načinov, lahko revmatoidni artritis diagnosticiramo šele, ko pride do sklepnega vnetja. Sprva se pojavi sporadično, ko poslabšanju sledi izboljšanje, kasneje pa preide v kronično fazo, ko sklepi začnejo otekati, ko se počutimo slabo, ko se pojavijo bolečine, smo utrujeni in lahko hujšamo. Bolezen še zdaleč ni omejena na sklepe, saj lahko prizadene organske sisteme, kot so srce, pljuča in koža.

Kaj je kserostomija?
Preberi še
Kaj je kserostomija?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382