Moskisvet.com
Pitje kave

Zdravje

Kofein vpliva na zdravje naših kosti

A.P.
15. 09. 2021 05.00
0

Marsikdo ne more brez kave. A večina se nikoli ni po­sebej poglabljala v to, kakšne posledice ima prekomerno uživanje kave ali samo srebanje le-te. V dvojno slepi študiji so strokovnjaki raziskovali vpliv uživanja velikih količin kofeina na izčistek kalcija, natrija in kreatina in prišli do pomembne ugotovitve.

Sodeč po najnovejši raziskavi, objavljeni v znanstveni reviji British Journal of Pharmacology, veliki odmerki kofeina povečajo tveganje za nastanek osteoporoze. Raziskovalci so v poizkus vključili 24 ljudi, od katerih je polovica v šestih urah vsake dve uri po pet minut žvečila kofeinske žvečilne gumije, druga polovica pa je prejemala placebo. Skupno so prvi v šestih urah zaužili 800 miligramov kofeina.

shutterstock 452230228
shutterstock 452230228 FOTO: Shutterstock
To je najbolj spregledan del vadbe, ki pa je še kako pomemben
Preberi še
To je najbolj spregledan del vadbe, ki pa je še kako pomemben

"Zaradi vse večje priljubljenosti kave je pomembno, da vemo, kaj vnašamo v telo," razlaga soavtor študije dr. Hayley Schultz z univerze South Australia. "Kofein je ena najbolj priljubljenih rekreativnih drog, kar 80 odstotkov odraslih pa dnevno spije vsaj en napitek s kofeinom. Tudi vojska uporablja kofein, da se bori proti zaspanosti. Čeprav ima svoje prednosti, se je treba zavedati tudi njegovih pasti. Ena od teh je, kako zaradi tega naše ledvice ravnajo s kalcijem." Pri raziskavi so se strokovnjaki osredotočili na to, kako uživanje kofeina vliva na očistek kalcija. "Naši raziskovalci so ugotovili, da se ljudem, ki zaužijejo več kot 800 mg kofeina na dan, za 77 odstotkov poveča količina kalcija v urinu, kar lahko vodi v pomakanje tega, kar lahko vpliva na kosti."

Preveč kofeina lahko vodi v osteporozo.
Preveč kofeina lahko vodi v osteporozo. FOTO: Dreamstime
Osteoporoza dobesedno pomeni porozne kosti, prej močne kosti pa postanejo lomljive in krhke. Pogosteje se pojavlja pri ženskah, nastane pa, ko kosti začnejo izgubljati kalcij in druge minerale hitreje, kot ta izpad lahko telo nadomesti. Kofein je z osteoporozo povezan zato, ker poveča resorpcijo kosti in sicer zaradi povečanega izločanja kalcija prek urina.

"Razumevanje tega, kako velika količina kofeina dolgoročno vpliva na telo, je pomembno predvsem z vidika rizičnih skupin," dodaja glavna avtorica študije dr. Stephanie Rueter Lange. Povprečni dnevni vnos kofeina je sicer pribl. 200 mg (cca. dve skodelici kave). Osem kav na dan se tako zdi veliko, a so ljudje, ki zaužijejo takšne količine. Med rizične skupine med drugim sodijo najstniki, ki se ''nalivajo'' z energijskimi pijačami, ogroženi pa so zato, ker so njihove kosti še vedno v razvoju. Ogrožene so tudi ženske v menopavzi, ki jim v krvi zaradi hormonskih nihanj in nezadostnega vnosa kalcija prek hrane pogosto primanjkuje le-tega.

Kaj pomenijo bele lise na nohtih?
Preberi še
Kaj pomenijo bele lise na nohtih?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376