Moskisvet.com
Postenje

Zdravje

To se dogaja z našim s telesom med postenjem

M.S.
27. 02. 2023 05.00
0

Ljudje se postijo ob različnih priložnostih, ko so na dieti, postijo se kristjani, postijo se muslimani itd. Postenje lahko razumemo na različne načine – lahko gre za dolgotrajnejšo vzdržnost brez hrane, lahko za enodnevni post, kar je bolj običajno. Postenje je v grobem zgolj interval med dvema obrokoma, ki je lahko različno dolg, v tem času pa se naše celice obnavljajo.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Postenja lahko glede na odzive telesa razdelimo na več faz. Ko telesu ne damo hrane, ta varuje z energijo in jo porablja postopoma. Sprva koristi glikogen.

Kaj je anafilaktični šok in kako ga prepoznati?
Preberi še
Kaj je anafilaktični šok in kako ga prepoznati?

1. faza posta: 0 do 4 ur od zadnjega obroka

V tej fazi potekajo anabolni procesi (presnova), ko telo porablja energijo, ki smo jo vnesli s hrano, in sicer za celične procese, tkivo in fizične aktivnosti. Pomembno vlogo pri tem odigra trebušna slinavka, ki sprošča hormon inzulin, ki omogoča izkoriščanje glukoze v krvnem obtoku in presežek energije shrani za kasnejšo rabo.

S postom razstrupite telo in odvržete kilograme.
S postom razstrupite telo in odvržete kilograme. FOTO: Adobe Stock

2. faza posta: 4 do 16 ur od zadnjega obroka

Ko minejo pribl. štiri ure od zadnjega obroka, se začne faza razgradnje (katabolna faza). Presežek snovi se v telesu začne počasi sproščati, saj telo potrebuje dodatno energijo, potem ko so se celice iztrošile. Pri tem se često zateče k uskladiščeni maščobi. Ko mine pribl. 16 ur od zadnjega obroka – odvisno, kaj ste jedli – se začnejo sproščati organske kisikove spojine ketoni, ki se v primeru, da ste uživali ogljikove hidrate, začno sproščati nekoliko kasneje. V tej fazi nastopi tudi avtofagija, proces odstranjevanja poškodovanih celic in beljakovin, kar daje prostor za nove in zmanjšuje tveganje za pojav številnih kroničnih bolezni.

5 najbolj pogostih duševnih motenj pri moških
Preberi še
5 najbolj pogostih duševnih motenj pri moških

3. faza posta: 16 do 24 ur od zadnjega obroka

Po tem času so vrste glukoze v celicah in glikogena v jetrih že močno zdesetkane in maščobe postanejo še bolj ključen vir energije. Začne se aktivirana protein kinaza (AMPK), ki je aktivirana z adenozin monofosfatom in pospeši avtofagijo v večini celicah telesa.

4. faza posta: 24 do 72 ur po zadnjem obroku

Po enem dnevu postenja še intenzivneje poteka razgradnja maščob, v krvni obtok pa se sprošča veliko ketonov, h katerim se kot vir hrane zatekajo možgani, ko ni na voljo njihovo primarno hranilo glukoza. Po nekje 24 urah brez hrane se poveča nootropni učinek v možganih, zato se lahko zdijo vaše misli bolj skristalizirane.

Post ni stradanje, pač pa starodavna tehnika prečiščevanja telesa.
Post ni stradanje, pač pa starodavna tehnika prečiščevanja telesa. FOTO: Shutterstock

5. faza posta: 72 ur in več ur po zadnjem obroku

V tem času poteka intenzivna avtofagija, poraba presežka maščob, telo je globoko v ketozi – t. j., ko telo nima dovolj ogljikovih hidratov in namesto glukoze porablja maščobe in proizvaja ketone v jetrih. Pri tem lahko nastopijo tudi težave, saj dolg post vpliva na tvorbo hormonov ščitnice.

Negativne posledice sedenja in sedečega načina življenja
Preberi še
Negativne posledice sedenja in sedečega načina življenja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 342