Izpadanje las kot znak plešavosti
Lasje in dlake nam ves čas izpadajo in po nekaterih podatkih moški dnevno izgubijo tudi do sto dlak. Značilno je tudi, da v zimskih mesecih izpade več las, kar se nato spomladi in poleti umiri. Prvi znaki plešavosti se (pri moških) pojavijo med 25. in 30. letom in se ne opazijo nujno takoj. Včasih so znaki izredno blagi in se jih nekaj časa niti ne opazi. Če pa pričnete opažati dlake povsod, na vzglavniku in posteljnini, na brisači in povsod po stanovanju, je verjetno čas, da se oglasite pri dermatologu in se s strokovnjakom posvetujete glede nadaljnjih ukrepov.
Diagnoza
Pomembno je poudariti, da plešavost ni bolezen, ampak je stanje, ki doleti moške (in v manjši meri ženske) in je za različne ljudi različno vizualno in psihično moteča. Včasih plešavost sprožijo genetske predispozicije, drugič pa dejavniki v okolju, kot so na primer bolezni (sladkorna bolezen, jetrne in ledvične bolezni …), hormonske motnje, izpostavljenost stresu, nepravilna raba kozmetičnih pripomočkov (npr. fen) ali raba agresivnih kozmetičnih sredstev, napačna prehrana (diete, motnje hranjenja) in še kaj bi se našlo. Dermatolog se bo pred podajo celotne ocene o vzroku izpadanja las z vami pogovoril in tako poskusil izvedeti določene informacije, potem pa bo opravil klinični pregled, trakcijski test in trihogram.
Zdravljenje – nekirurške tehnike:
Zdravila so smiselna v zgodnjem stadiju plešavosti in pri mlajših. V uporabi so minoksidil v obliki raztopine, tablete finasterida in raztopine oz. mazila s hormoni. Najboljše rezultate je mogoče pričakovati, če se plešavost pri vas še ni močno razširila, a pozor: omenjena zdravila imajo lahko tudi stranske učinke kot so težave z erekcijo, rast prsi, povečano tveganje za raka ...
Zdravljenje z nizkoenergetskim laserjem, ki običajno poteka 1x tedensko, več zaporednih tednov. Laser spodbuja regeneracijo in prekrvavljenost lasišča in preprečuje izpadanje zdravih las.
Elektrostimulacija, s katero se stimulira lasne mešičke in se spodbuja mikrocirkulacijo in s tem ponovno rast las.
Sprememba prehrane na način, da v vaš jedilnik uvedete živila bodo pomagala krepiti lase in bodo spodbujala njihovo rast. To so živila bogata z omega-3 maščobami, kot so lanena semena, orehi, losos in tuna. Pomembna so še živila s cinkom, vitaminom E, vitaminom D in B5 (pantontenska kislina), B12 in magnezijem, ki jih najdete jih v jajcih, špinači, piščancu, leči itd.
Aromaterapija – izsledki raziskave na Škotskem so pokazali, da je določenemu delu udeležencev v raziskavi uporaba eteričnih olj.
Uporaba specifičnih šamponov proti izpadanju las.
Zdravljenje – kirurške tehnike
Presaditev las bi moral biti zadnji postopek, za katerega se odločite, ko ste preizkusili tudi druge metode in ko si za vsako ceno želite povrniti vaš prvotni videz. Pri tem posegu se iz (vašega ali koga drugega) zatilja vzame košček porasle kože in se ga razdeli na več mešičkov, ki se jih vsadi v plešaste dele glave. Postopek oz. operacijo je treba večkrat (cca trikrat) ponoviti, odvisno od željene gostote las. Rezultati se pokažejo v približno šestih mesecih.
Če vas znaki plešavosti motijo in plešavosti ne želite sprejeti se lahko z njo spopadate na zgoraj omenjene načine. Najprej posezite po naravnih, nemedicinskih metodah. Spremenite prehrano in uživajte tako, ki je bogata z vitamini in minerali, in predvsem – brez panike.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV