Moskisvet.com
Opičje koze

Zdravje

To je razlog, zakaj opičje koze prizadenejo predvsem mlade moške

M.S.
24. 05. 2022 11.00
0

Komaj smo opustili vsakdanje, že kar kavarniške debate o koronavirusu, že je tukaj nova zdravstvena grožnja – opičje koze. Te dni so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) tudi v Sloveniji potrdili prvi primer opičjih koz. Okuženi je na Dunaj prispel s Kanarskih otokov, po prihodu v Slovenijo pa ga ni bilo treba hospitalizirati na infekcijski kliniki. Pri 35-letnem moškem so zaznali tipične simptome opičjih koz. To so vročina in gnojni mehurčki po obrazu.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) opičje koze, ki so se v Evropi nedavno prvič pojavile v Veliki Britaniji (oboleli je prišel iz Nigerije), povzroča virus, soroden tistemu, ki je kriv za bolezen črnih koz. Ta je bila z globalno akcijo cepljenja izkoreninjena leta 1980.

Opičje koze, nova grožnja za naše zdravje.
Opičje koze, nova grožnja za naše zdravje. FOTO: Profimedia
Kaj pomeni, da ste imunokompromitirani?
Preberi še
Kaj pomeni, da ste imunokompromitirani?

Simptomi pri okužbi z virusom opičjih koz so lahko blagi ali resni. Na začetku se pojavijo simptomi, podobni gripi, torej vročina, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, izčrpanost, blaga mrzlica in glavobol. Kasneje se lahko pojavijo tudi izpuščaji in (občasno boleče) rane, ki so najznačilnejši znak te bolezni, začetni simptomi pa so zelo neznačilni. Bolezen se na ljudi prenese z živali, načeloma z glodavcev in primatov. Najbolj prisotne so opičje koze v tropskih gozdnatih predelih srednje in zahodne Afrike. Gre za virus iz skupine t. i. poksvirusov, ki je podoben virusu črnih koz.

S temi pijačami ne bi smeli jemati zdravil
Preberi še
S temi pijačami ne bi smeli jemati zdravil

Bolezen se med ljudmi prenaša ob stiku s kožnimi ranami okuženega, okužiti pa se je mogoče tudi z izmenjavo telesnih tekočin ali kapljično (a le, če je stik tesen in traja dlje časa) ter ob stiku z materialom, ki se ga je dotikala koža okužene osebe. Inkubacijska doba je med šest in 13 dni, lahko pa traja do 21 dni. Strokovnjaki priporočajo, da okužena oseba ostane doma tri tedne oz. dokler kraste ne odpadejo. Trdijo, da je grožnja za zdravje splošne populacije majhna.

Najranljivejša skupina so otroci in mlajši moški.
Najranljivejša skupina so otroci in mlajši moški. FOTO: Profimedia

Najresnejše simptome imajo praviloma otroci. Ker ljudje, mlajši od 40 let, večinoma niso bili cepljeni proti črnim kozam, so bolj izpostavljeni okužbi. Pred časom je že bilo odobreno cepivo, ki ščiti pred okužbo z opičjimi kozami, a še ni v širšem obtoku. Zadostno zaščito pred okužbo naj bi sicer nudilo cepivo proti črnim kozam (bilo naj bi 85-odstotno učinkovito pri preprečevanju okužbe z opičjimi kozami). Nekatere države medtem že razmišljajo, da bi cepile tudi tesne stike.

Pravilo petih sekund, ki ga mora poznati vsak pasji lastnik
Preberi še
Pravilo petih sekund, ki ga mora poznati vsak pasji lastnik
Opičje koze so kužna bolezen, ki jo povzroča virus opičjih koz.
Opičje koze so kužna bolezen, ki jo povzroča virus opičjih koz. FOTO: Profimedia

Stopnje smrtnosti ob dozdajšnjih izbruhih opičjih koz so bile med nič in 11 odstotki, delež pa bil odvisen predvsem od tega, katera različica virusa je izbruhnila. Virus je prvič izbruhnil leta 1958, odkrili pa so ga pri opicah. Prvi ga je identificiral Preben von Magnus. Pri človeku so ga prvič odkrili leta 1970. O prvem izbruhu opičjih koz zunaj afriške celine so leta 2003 poročali v ZDA.

Čas od izpostavitve virusu do pojava simptomov je približno deset dni.
Čas od izpostavitve virusu do pojava simptomov je približno deset dni. FOTO: Adobe Stock
To so znaki, da ste hipohonder
Preberi še
To so znaki, da ste hipohonder
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376