Moskisvet.com
znojenje

Zdravje

Naj vam znoj ne pokvari dneva!

Ma.K.
08. 07. 2019 09.23
0

Poletje še ni reklo zadnje in v naslednjih tednih lahko še pričakujemo, da bodo temperature močno presegle trideset stopinj Celzija, kar pri skoraj vsakem izmed nas povzroča nekoliko intenzivnejše potenje. To pa zna biti precej neprijetno, predvsem v dneh, ko imamo v službi pomembne sestanke ali se srečamo s kolegi, ki niso nagnjeni k pretiranemu potenju – ti namreč madeže pod pazduhami najprej opazijo. Da se v takih situacijah ne boste znašli v težavah zaradi neprijetnega vonja, smo poiskali nekaj nasvetov, kako se učinkovito spopasti z znojenjem.

Takoj, ko nam postane vroče, pa naj si bo zaradi visokih temperatur, telesne aktivnosti ali izpostavljenosti stresnim situacijam, začne naše telo pospešeno izločati znoj, saj se na ta način poskuša ohladiti. Poleg tega se s potenjem skozi pore iz telesa izločajo strupi in balastne snovi, koža pa se čisti na naraven način. Kako intenzivno se potimo, je odvisno od živčnega sistema in hormonov. Prav zaradi tega se ne potimo vsi enako intenzivno: medtem ko ene že po nekaj hitrejših korakih oblije znoj, se drugi začnejo potiti šele po nekaj kilometrih teka. A v povprečju velja, da vsak izmed nas izloči od četrt do pol litra znoja na dan.

Znojenje je lahko velika nadloga, saj na oblačilih pušča grde madeže in ima poleg tega še precej neprijeten vonj. Toda po drugi strani je potenje življenjskega pomena, saj, kot pravijo dermatologi, uravnava našo telesno temperaturo. Veliko pa je tudi takih, ki se pretirano potijo in tega ne morejo kontrolirati. To imenujemo patološko potenje ali hiperhidroza. V najslabšem primeru si lahko pomagamo z injekcijami botoksa ali si damo posesati žleze znojnice.

neprijeten vonj, potenje
neprijeten vonj, potenje FOTO: Profimedia

Na srečo velika večina v boju proti neprijetnemu potenju vseeno ne potrebuje tako drastičnih ukrepov, saj naj bi po ugotovitvah nemškega portala Stylebook pomagale že popolnoma nežne metode. Nekaj jih predstavljamo v nadaljevanju:

Uporabite antiperspirant

Osvežilne parfumske deodorante vedno nanesite neposredno po umivanju, saj boste s tem preprečili razmnoževanje bakterij. Tisti, ki ste nagnjeni k bolj intenzivnemu potenju, posezite po antiperspirantih, ki vsebujejo aluminijeve soli, ki uravnavajo nastanek znoja s tem, ko ožijo pore na koži. Če vas ob tem skrbijo namigovanja, da naj bi aluminijev klorid povzročal raka, vas dermatologi mirijo, da zaenkrat ni dokazov o tem, da bi se z uporabo teh izdelkov povečevalo tveganje za nastanek te zahrbtne bolezni.

neprijeten vonj, potenje
neprijeten vonj, potenje FOTO: Profimedia

Pravilna prehrana

Da zmanjšate ali celo preprečite potenje, se izogibajte močno začinjenim jedem, ki vsebujejo začimbe, kot so poper, čili, feferoni in curry. Po drugi strani pa uživanjte veliko riža, limoninega soka in živil z visoko vsebnostjo cinka, kot so oreščki, zelenjava in polnozrnati izdelki. Ti namreč zmanjšajo količino nastajanja znoja. Skrivnostna sestavina je tudi žajbelj – grenke snovi v tem zelišču namreč uravnavajo izločanje znoja. Najbolje bo, da popijete dve do tri skodelice žajbljevega čaja na dan, izognete pa se pitju alkohola in kave, ki rada povzročita kapljice potu na čelu, saj sta znana kot spodbujevalca presnove.

Naravni materiali so 'in'

Pri ekstremno visokih temperaturah so lahko oblačila iz naravnih materialov ključnega pomena. Kupite oblačila iz bombaža, lana in svile, izogibajte pa se sitetičnih vlaken, v katerih se boste le še dodatno potili. Prav tako naj bodo oblačila zračna in naj se, če se le da, ne oprijemajo telesa, saj se v tem primeru toplota kopiči in se še bolj potite. Poembno vlogo igrajo tudi barve: svetlejši nežni odtenki sončne svetlobe ne vpijajo tako intenzivno kot denimo črna ali temno modra barva. Pri izbiri čevljev se izogibajte plastiki in raje posezite po usnju ali kakovostni in trpežni tkanini.

Nikar s hladno vodo

Znoja nikar ne poskušajte odpraviti s hladnim tušem, saj boste v tem primeru dosegli kvečjemu nasprotni učinek. Če stopite pod mrzel tuš, bo termostat v vašem telesu namreč menil, da je zunaj hladno in bo aktiviral notranje segrevanje telesa. Dermatologi svetujejo, da se prhate s toplo vodo, ki naj ima vsaj 25 stopinj. V pisarni pa se lahko ohladite z vlažnimi krpami, ki jih položite na zapestje, komolec ali vrat.

Savna poleti? Seveda!

Sliši se res čudno, a dermatologi pravijo, da deluje. Tudi poleti obiščite savno, saj boste s tem trenirali hladilni sistem telesa in boste bolj sposobni nadzorovati znojenje. Pomembno pa je, da tekočino in soli, ki ste jih izgubili v savni, čim prej ponovno uravnate tako, da pijete veliko tekočine.

neprijeten vonj, potenje
neprijeten vonj, potenje FOTO: Profimedia

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382