Moskisvet.com
Koronavirus

Zdravje

Miti in (pol)resnice o koronavirusu

A.P.
25. 02. 2020 09.07
0

Zadnje tedne smo se dodobra naposlušali o koronavirusu, ki so ga poimenovali SARS-CoV-2, Covid-19 pa je poimenovanje za bolezen, ki jo povzroča ta virus. Ker je bolezen nova, se o njej vsak dan nekaj novega naučimo in izvemo. Kljub temu o koronavirusu krožijo številne polresnice, nepreverjena dejstva in miti, ki zgolj dodatno podžigajo paniko in jim bomo do dna prišli v nadaljevanju.

Koronavirus (Covid-19) je bolezen, ki se izraža z vročino, kašljem in občutkom pomanjkanja zraka, torej znaki, ki so običajni za pljučnico. Preventivni ukrepi so podobni kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzročajo okužbe dihal. Za koronavirus je značilno, da se prenaša kapljično, kar pomeni, da je za prenos potreben bližnji stik z okuženim.

Koronavirus je dodobra zarezal v naš vsakdan.
Koronavirus je dodobra zarezal v naš vsakdan. FOTO: AP

To je le nekaj dejstev o zloglasnem virusu, o katerem pa krožijo tudi številne neresnice in miti, ki sta jih pomagala razvozlati direktorica specialnega programa spremljanja patogenih okužb v New Yorku, dr. Syra Madad, in profesor epidemiologije z ameriške univerze Columbia, dr. Stephen Morse.

Če zbolimo za koronavirusom, bomo umrli

Okoli koronavirusa je še vedno veliko neznank, a iz do zdaj zbranih podatkov gre pri večini obolelih za blažjo obliko virusne okužbe. Smrtnost bolezni je precej nizka in sicer 2,3-odstotna, vsak peti pa zboli za hujšo obliko obolenja in potrebuje hospitalizacijo. "Vsi, ki so hospitalizirani zaradi novega koronavirusa imajo 98 odstotkov možnosti, da preživijo,'' pomirja Morse, Madadova pa dodaja, da z okužbo ''ne podpišemo smrtne obsodbe''.

Koronavirus je najbolj nevaren virus

To zagotovo ne drži. Na svetu je kopica različnih virusov, ki pa so med seboj težko primerljivi. Koronavirus najpogosteje primerjajo z ebolo – simptomi bolezni, ki jo povzroča ebolavirus, so vročina, boleče grlo, bolečine v mišicah in glavoboli – katere smrtnost pa je neprimerljivo višja. ''Za koronavirusom je v bolnišnici okrevalo že več kot 6.000 ljudi. A o številu ozdravelih večinoma ne poročajo, zato je ta številka verjetno še precej višja,'' razlaga Morse.

O koronavirusu še marsičesa ne vemo.
O koronavirusu še marsičesa ne vemo. FOTO: Dreamstime

Nošenje zaščitne maske me bo zaščitilo pred virusom

To ne drži, je pa res, da marsikomu zaščitna maska daje občutek varnosti. Težava je, ker večina zaščitnih mask ne nosi pravilno, prav tako ne vedo, kakšno vrsto maske v resnici potrebujejo. "Obstajata dve vrsti. Prva je navadna kirurška maska, ki jo ljudje množično nosijo. Potem pa so tu maske, ki jih nosi zdravstveno osebje. Gre za respirator z evropsko oznako EN 143. Le respirator lahko filtrira virusne delce, ki se širijo po zraku – pri tem je učinkovit v 95 odstotkih. Ko si zdravstveni delavci namestijo respirator, opravijo poseben test, ki zagotovi, da je pravilno nameščen,'' pojasnjuje Madadova. "Ljudje ne vedo, kako zelo neudobno je nošenje respiratorja in kako težko je dihati z njim," dodaja Morse. Prav zaradi teh dejstev so ''zaščitne maske namenjene tistim, ki so za koronavirusom že zboleli in ne toliko zdravim posameznikom", dodaja Madadova. Kar resnično pomaga je pogosto umivanje rok in drugi ukrepi, o katerih si lahko več preberete TU.

Priporočila Nacionalnega inštituta za nacionalno zdravje.
Priporočila Nacionalnega inštituta za nacionalno zdravje. FOTO: NIJZ

Virus ogroža samo starejše

To ne drži. S koronavirusom se lahko okužijo tudi otroci, je pa res, da so starejši precej bolj ranljivi, posebej kronični bolniki. Med njimi so najbolj ogroženi tisti s srčno-žilnimi obolenji, sledijo tisti z diabetesom, s kronično boleznijo dihal in hipertenzijo. Največ umrlih za koronavirusom je starih nad 80 let.

Koronavirus seje strah in trepet.
Koronavirus seje strah in trepet. FOTO: AP

Z virusom nas lahko okuži domača žival

''Glede koronavirusa še veliko stvari ne vemo. Za zdaj še ni bilo primera, da je človeka okužil hišni ljubljenček,'' pomirja Madadova, Morse pa dodaja, ''da je bolj verjetno, da boste vi okužili žival''.

Kako si pravilno umivati roke?
Kako si pravilno umivati roke? FOTO: NIJZ
Se lahko s koronavirusom okužimo prek pošiljke iz Kitajske?
Preberi še
Se lahko s koronavirusom okužimo prek pošiljke iz Kitajske?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382