Moskisvet.com
moški si grize nohte

Zdravje

Kako se odpovedati močno razširjeni, a grdi razvadi?

Ma.K.
30. 06. 2019 09.00
0

Večina tistih, ki si konstantno grizejo nohte, se niti ne zaveda, kdaj roko premaknejo do ust. Gre za povsem naravno, a grdo razvado, ki na prvi pogled morda ni preveč moteča, a večinoma ne ostane neopažena: veliko ljudi si namreč nohte pogrize vse do krvi in ti prej ali slej sogovornikom padejo v oči. Čeprav bi večina s to navado rada prenehala, uspe le redkim – pa še to večinoma ob pomoči strokovnjakov.

Velika večina odraslih posameznikov si je nohte pričela gristi že v otroštvu in mnogi te navade ne morejo nikoli več opustiti. Običajno naj bi bil to pokazatelj kakšnih drugih težav, s katerimi se soočamo – stres, travmatična izkušnja iz preteklosti, nervoza ali kaj podobnega. Številni grizenje nohtov upravičujejo kot najbolj učinkovito obliko obvladovanja stresa. Posamezniki naj bi se na tak način skušali izogniti napetosti in se sprostiti, nekatere pa naj bi grizenje nohtov popeljalo celo v neke vrste trans. To samo po sebi sicer ni nič napačnega, problem pa nastane tedaj, ko ta navada postane stalnica, ki je ne moremo več obvladati.

Grizenje nohtov
Grizenje nohtov FOTO: iStockphoto

Grizenje nohtov ne pozna starostne omejitve. V večini primerov se ta vednjska in čustvena motnja pojavi v otroštvu, ker se v tem nadvse pomembnem življenjskem obdobju od otrok pričakuje, da se dokažejo pred starši in vrstniki ter da s svojim znanjem in talenti čim bolj izstopajo. Po nekaterih podatkih naj bi pod težo teh pričakovanj okolice klonil vsak deseti otrok, ki tolažbo in umiritev najde v tem, da si začne gristi nohte. Vzrok za pojav grizenja nohtov so lahko tudi negativne izkušnje iz otroštva, kot so nenehni prepiri staršev, pristonost alkohola ali drog v družini, psihološke travme ali trenutni šoki, številni pa si nohte začnejo gristi tudi preprosto zato, ker jim je dolgčas ali ker so velikokrat izpostavljeni stresnim situacijam.

Strokovnjaki prepoznavajo tri oblike

Strokovnjaki ločijo tri oblike grizenja nohtov. Če si nohte grizete samo kdaj pa kdaj, ko ste izpostavljeni hudi obliki stresa, vaše stanje ni zaskrbljujoče. Navade se namreč zavedate in vam zato ni potrebno skrbeti, da bi si nohte začeli gristi med kakšnim pomembnim sestankom ali na kakšni svečani prireditvi. Če nohte grizete nekoliko pogosteje, a ta ritual kljub vsemu ni del vsakdana, bo dobro, če se s problemom odprto soočite in si vsakič, ko vas prime, da bi kaj takega počeli, v mislih ponavljate, da to ni lepo. Dovolj bo že tudi, če boste sploh opazili, da grizete nohte in se boste od tega odvrnili. Če si nohte grizete prav vsak dan in se poleg tega pri vas pojavijo še nekateri drugi simptomi, kot so motnje prehranjevanja, motnje spanja in bolečine v mišicah, bo najbolje, če poiščete pomoč specialista, ki vam bo pomagal najti vzroke za to početje in se na podlagi tega odločil za primerno terapijo.

Kako si pomagati?

Splošno velja, da je grizenje nohtov popolnoma ozdravljivo. Če se s problemom soočite dovolj hitro, lahko navado grizenja nohtov odpravite že v otroštvu. Je pa pri osebah, ki jih v otroštvu odvadijo grizenja nohtov, večja verjetnost, da bodo s tem ponovno začeli v kakšni stresni situaciji, ko odrastejo. Strokovnjaki so si enotni, da ne boste otroku ali sebi prav nič pomagali, če ga boste kaznovali, ko ga zalotite pri grizenju nohtov. Prav nasprotno, k uspešnemu odvajanju od te navade naj bi po mnenju psihologov najbolj pomagalo nagrajevanje. Torej, če določen čas ne boste grizli nohtov, se nagradite s sladoledom, obiskom kina ali kakšnim oblačilom, ki si ga že dolgo ogledujete. Nagrada vas bo navdala s ponosom in vas še dodatno spodbudila k doseganju nadaljnih ciljev. Če vam to ne bo uspelo in se pojavijo dodatni simptomi, je dobro, da se posvetujejte s strokovnjakom s področja psihosomatske medicine in psihoterapije.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382