Moskisvet.com
Smrčanje

Zdravje

Kako odpraviti smrčanje enkrat za zmeraj?

A.P.
20. 12. 2019 08.00
0

Tudi vi celo noč poslušate ‘’žaganje’’ partnerja? Čeprav se zdi, da je nadležen hrup smrčanja težava tistega, ki spi poleg osebe, ki smrči, pa je v resnici smrčanje težava tistega, ki smrči. Ste vedeli, da hrup, ki ga povzroča smrčanje, lahko doseže tudi 90 decibelov, kar je blizu meji o najvišji dopustni meji hrupa na delovnem mestu pri nas.

Smrčanje je značilen zvočni pojav, ki izvira iz žrela. "Neprijetni zvok smrčanja se pojavi, ko mehko tkivo v zadnjem delu žrela s plapolanjem zapre ožino in s tem dihalno pot. Ob tem vrtinčenje zraka povzroča vibriranje mehkega neba ali drugih delov ust, nosu ali žrela," pove dr. Aleksandra Križaj Dumić. Smrčanje je napor, saj telo premaguje dihalne ovire, in to med spanje, ki je rezerviran za počitek. A ne gre le za nadlogo, pač pa resen znak oz. simptom, ki opozarja na motnje dihanja in spanja ter možnost nastanka zdravstvenih težav.

Smrčanje je več kot le nadloga za tistega, ki spi v istem prostoru.
Smrčanje je več kot le nadloga za tistega, ki spi v istem prostoru. FOTO: Shutterstock

"Smrčanje se pojavi pri osebah, ki zaradi različnih dejavnikov doživljajo zaporo ali nepravilno delovanje dihalnih poti. Največjemu tveganju za nastanek smrčanja so izpostavljeni posamezniki s fizičnimi nepravilnostmi v zgornjih dihalih in tisti, ki imajo že od otroštva težave s prehodnostjo dihalnih poti, zaradi denimo pogostih prehladov, ki onemogočajo dihanje skozi nos. Prav tako pa na pojav smrčanja vplivajo kajenje, uživanje alkohola in debelost," pojasnjuje dr. Križaj Dumićeva in dodaja, da ima lahko "smrčanje resne negativne posledice, saj vodi k pojavu visokega krvnega tlaka, nerednemu srčnemu utripu, v skrajnih primerih k srčnemu infarktu in nenadni smrti".

Smrčanje
Smrčanje FOTO: Manja Kulovic/Shutterstock

Verjetno ste slišali že za tisoč in eno "revolucionarno" metodo, ki odpravlja smrčanje, toda bolj kot vsaka reklama je vredno mnenje in nasvet strokovnjaka. "Ob blagih težavah je smiselno razmisliti o spremembi življenjskega sloga. Učinkovite strategije so lahko zmanjšanje pitja alkohola, opustitev kajenja, hujšanje, spanje na boku ali uporaba različnih pripomočkov. V primeru, ko je vzrok smrčanja povešena oz. ohlapna sluznica mehkega neba, je v veliki meri lahko uspešna laserska terapija. Terapija je zasnovana tako, da laserska svetloba krči kolagenska vlakna, hkrati pa spodbudi tvorbo novih kolagenskih vlaken oziroma kolagena.''

12 korakov do boljšega spanca
Preberi še
12 korakov do boljšega spanca

''Ob tem se dvigne tkivo mehkega neba in korena jezika, posledično se poveča prostornina za dotok zraka v pljuča, kar zmanjša glasnost smrčanja ali ga odpravlja. Omeniti je treba, da terapija ni vedno učinkovita, vendar bo ustrezno usposobljen strokovnjak že pri prvem pregledu ocenil možnosti ugodnega izzida," pojasnjuje dr. Križaj Dumićeva, ki izpostavlja, da ''laserska terapija ponuja številne prednosti. Pacienti lahko namreč po posegu normalno jejo, pijejo in govorijo. Prav tako jim omogoča hitro vrnitev na delovno mesto."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660