Moskisvet.com
razpokana stopala

Zdravje

Kako nad razpokane pete?

Ma.K.
14. 09. 2020 06.00
0

Čeprav načeloma velja, da se s trdo kožo na petah pogosteje soočajo ženske, je ta težava tudi pri moški populaciji relativno pogosta in lahko vodi v številne nevšečnosti. Koža se na peti namreč lahko izsuši do te mere, da popoka in začne krvaveti, v najhujšem primeru pa lahko pride tudi do infekcije. Kako si pomagati?

Res je, da se poletje poslavlja, s tem pa tudi obdobje, ko smo v natikačih razkazovali svoja stopala, a to nikakor ne pomeni, da lahko prenehamo skrbeti za estetski videz spodnjih okončin. Tudi v hladnih zimskih mesecih je treba noge ter stopala skrbno negovati, saj lahko enako kot od vročine tudi od mraza koža na njih postane trda in hrapava, v najhujših primerih lahko popoka ter zakrvavi in nam onemogoči normalno gibanje. Še več, vodi lahko celo v resna bolezenska stanja, zato te tegobe nikakor ne smemo zanemariti.

razpokana stopala
razpokana stopala FOTO: Profimedia

Vzroki in simptomi

Do razpok na peti najpogosteje pride zaradi pretirane izsušenosti kože. Koža na stopalih namreč ne proizvaja maščobe, zato je že sama po sebi nagnjena k izsušitvi. Prav zato jo je treba vlažiti – s kremami in losjoni ter s pitjem zadostne količine vode. Možni drugi vzroki za nastanek trde in razpokane kože so še slaba aktivnost znojnih žlez, stoječe delo, debelost, nošnja čevljev z odprtim zadnjim delom, operacija v spodnjih okončinah, trn v peti, nepravilna razporejenost metatarzalnih kosti, plosko stopalo, visok nožni lok, slaba prehrana, neprimerna ali premajhna obutev, atletsko stopalo, luskavica, težave s ščitnico in diabetes.

Simptomi razpokanih pet so trda koža na zunanjem robu pete, porumenela ali počrnela koža na peti, bolečina med hojo, ki se okrepi med nošnjo čevljev s tankim podplatom ali čevljev z odprtim delom pri peti, rdeče lise na podplatu ali peti, popokana koža, ki se lahko tudi lušči in srbi.

razpokana stopala
razpokana stopala FOTO: Profimedia

Potrebna je vztrajnost

Ker so razpokane pete vse prej kot privlačne, jim je treba skozi vse leto zagotoviti nekaj malega pozornosti. Že vsaj ena ura primerne nege na teden bo dovolj, da bo koža na vaših petah postala gladka, mehka in zdrava. V nadaljevanju smo zato na svetovnem spletu izbrskali nekaj nasvetov, kako se lotiti domače nege.

Da bi preprečili nastanek razpokane in suhe kože na peti, uživajte dovolj vode, da bo vaša koža navlažena ter zaradi tega mehka in prožna. Noge si umijte vsakič, ko pridete domov, predvsem pa pred spanjem. Med kopanjem s kamnom ali pilico za nego stopal odstranite morebitno odmrlo in poroženelo kožo, zatem stopala obrišite in vanje vtrite kremo za stopala ter jih nežno zmasirajte. Poleg tega redno skrbite za nohte na nogah, da bodo vedno postriženi in lepo oblikovani.

Če že imate težave z razpokano kožo na petah, redno odstranjujte odmrlo kožo in na pete nanašajte kremo, ki je narejena posebej za razpokane pete (kupite jo lahko v vsaki lekarni). Najboljši način, kako omehčati otrdelo kožo na petah ter zmanjšati razpoke, je, da zvečer noge za 5 do 10 minut namočite v toplo vodo (vanjo lahko dodate tudi sol), nato pa s pilico ali kamnom odstranite odmrlo kožo, stopala osušite in namažete s hranilno kremo. Zatem si obujte bombažne nogavice in se odpravite v posteljo. Če boste imeli obute nogavice, bo koža bolje absorbirala vlago iz kreme, razpoke pa se bodo hitreje zacelile.

Če je koža na vaših petah že močno izsušena in razpokana ter vam povzroča bolečine, poskusite težavo odpraviti s sledečim pripravkom. Raztopite parafinski vosek in ga zmešajte s kokosovim oljem. Pred spanjem mešanico na debelo namažite na pete, obujte nogavice, zjutraj pa noge sperite. V desetih dneh bi se moralo stanje na vaših nogah močno izboljšati, bolečine pa izginiti.

razpokana stopala
razpokana stopala FOTO: Shutterstock

Da bi se sicer izognili bolečini, nosite čevlje, ki so prave velikosti za vaša stopala. Tesni ali preveliki čevlji namreč povzročajo težave s stopali. Preden si čevlje obujete, na notranjo stran nanesite razpršilo za stopala v prahu, čevljev pa nikoli ne nosite, če so vaše noge mokre ali vlažne, prav tako pa ne nosite mokrih nogavic.

Če imate težave z atletskim stopalom ali imate katere druge kožne težave na stopalih ali prstih na nogah, odmrle kože nikoli ne strizite stran, ne praskajte ali lupite. Poiščite zdravniško pomoč in skrbite za osebno higieno. Če je zadeva zelo srbeča, na prizadeto mesto vtrite čebulno olje.

Poiščite strokovno pomoč

Če se kljub vloženemu trudu ne boste mogli znebiti suhosti kože in razpok na peti, obiščite zdravnika. Ta bo raziskal, kaj povzroča vašo težavo, vam odstranil odebeljeno in trdo kožo, morebitne trdovratne razpoke pa prelepil z obliži. Zelo redko razpoke tudi zalepi s posebnim lepilom. Svetoval vam bo, katere kreme uporabljati in kako skrbeti za higieno stopal, če boste skrbno upoštevali navodila, pa bodo vaše težave s trdo kožo na petah izginile. Če nega stopal ni vaša vrlina, redno obiskujte kakovostne kozmetične salone, kjer vam bo specialistka opravila temeljito pedikuro in poskrbela za vaša stopala.

razpokana stopala
razpokana stopala FOTO: Shutterstock

 

Viri: Medicalnewstoday.com, Healthline.com

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382