Moskisvet.com
Kserostomija suhost ustne votline

Zdravje

Kaj je kserostomija?

M.S.
12. 04. 2023 05.00
0

Kserostomija je stanje, ki ni zanemarljivo in je povezano z določenimi boleznimi.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
9 razlogov za zobobol
Preberi še
9 razlogov za zobobol

Ste vedeli, da v naši ustni votlini vsak dan nastane med pol litra in liter tekočine? Kserostomija ali suhost ustne votline je stanje, ko ustna sluznica ni dovolj vlažna, kar je posledica nedelovanja, nepravilnega delovanja oz. zmanjšanega delovanja žlez slinavk (zmanjša se izločanje sline in solz), pri čemer se povečajo obušesne (parotidne) žleze. Kadar je izločanje sline – gre za izloček žlez slinavk, ki omogoča raztapljanje in mehčanje prehrane in lažje požiranje – manjše, je to lahko zelo neprijetno in dobimo suha usta ter težje požiramo in jemo. Pri tem pogosto pomaga tekočina, kadar pa se stanje zaradi zmanjšanega izločanja sline pojavlja redno, pa temu pojavu rečemo kserostomija. Ljudje s tovrstnim stanjem trpijo za težavami s požiranjem in tudi govorjenjem, lahko pa prihaja tudi do motenj spanca, slabega počutja in okužb s sluznico. Pojavi se lepljiv in suh občutek v ustni votlini, težave imamo tudi z okušanjem. Kserostomijo spremlja suho grlo in suh ter razbrazdan jezik, razvijejo pa se lahko tudi afte ali pride do vnetja ustne votline.

Kserostomija zmanjšuje kvaliteto življenja.
Kserostomija zmanjšuje kvaliteto življenja. FOTO: Shutterstock
Zato so vatirane palčke za ušesa nevarne
Preberi še
Zato so vatirane palčke za ušesa nevarne

Kdo je najbolj dovzeten za kserostomijo?

Kserostomija je pogosto pojav pri bolnikih s sistemskimi boleznimi, kot so sladkorna bolezen in revmatična obolenja, in bolnikih, ki imajo kronično zmanjšane ledvične zmožnosti ali so na dializi. Pogosta je pri nalezljivih boleznih, kot je mononukleoza, pri čemer zaradi sprememb v ustni votlini še spodbudi oz. okrepi te težave. Pogosto slini škodijo določena zdravila in kserostomija je pogosto navedena kot stranski učinek – med tovrstna zdravila sodijo antihistaminiki, zdravila proti depresiji, anksiolitiki, zdravila za zniževanje krvnega tlaka, zdravila proti astmi ipd. Nastanek stanja spodbuja tudi radiološko zdravljenje. Suhost ustne votline je lahko tudi posledica slabe ustne higiene, vnetja obzobnih tkiv in parodontitisa, pa tudi redno uživanje alkohola, ki poveča možnost težav zaradi kserostomije. Da žleze slinavke ne delujejo pravilno, so lahko krive tudi določene avtoimune bolezni, kot sta aids in Sjoergenov sindrom, nevrološke bolezni in bolezni, povezane s pomanjkanjem beljakovin. Motnje delovanja žlez slinavk lahko povzročijo tudi poškodbe glave in vratu, kadar so prizadeti živci, ki prenašajo sporočilo žlezam, da tvorijo slino. Zmanjšano izločanje sline je lahko tudi prirojeno.

Prednosti sočenja ali zakaj je treba uživati sveže stisnjeno sadje?
Preberi še
Prednosti sočenja ali zakaj je treba uživati sveže stisnjeno sadje?
Prvi znak kserostomije je dehidracija oz. izsušitev, posledice suhosti ustne votline pa so povečana možnost za okužbe ustne votline, slabše okušanje oz. spremenjen čut okusa, poškodbe sluznice, razpoke ustnic in ustne sluznice, ranice v ustnih kotičkih, hitrejše nastajanje kariesa, obloge na jeziku in motnje požiranja.

Kserostomija ni stanje starejših

Stanje je pogostejše pri starejših, čeravno se s starostjo izločanje sline ne zmanjša veliko, zato to ni normalna težava v starejših letih in gre za odstopanje od vsakdanjega v delovanju žlez slinavk. Se pa s starostjo delno spremeni kemična sestava sline in ta postane nekoliko gostejša. Posamezniki s tovrstnimi težavami – stanje prepoznamo po tem, da nam na primer ne uspe pojesti piškota brez tekočine, bolniki se običajno pritožujejo, da imajo težave pri žvečenju, okušanju in požiranju hrane ter lepljiv občutek v ustih in jeziku – bi morali čez dan veliko oz. pogosto piti, proizvajanje sline pa lahko spodbudijo z žvečenjem žvečilnega gumija in lizanjem bombonov, pri bolj resnih oblikah stanja pa je treba jemati določena zdravila za spodbujanje sline. Na splošno pa velja, da je treba biti zelo dosleden pri skrbi za ustno higieno.

Med kot zdravilo – vse bolezni, ki jih zdravi to živilo
Preberi še
Med kot zdravilo – vse bolezni, ki jih zdravi to živilo

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 393