Hormonska terapija pri raku prostate je zdravljenje, ki zavira nastajanje hormona testosterona oziroma njegov prihod v celice raka prostate. Rast večine rakavih celic prostate je odvisna od testosterona. Hormonska terapija povzroči počasnejšo rast celic raka prostate.
Hormonska terapija za raka prostate lahko vključuje zdravila ali operacijo za odstranitev testisa.

Vrste hormonskega zdravljenja raka prostate
Vrste hormonske terapije za raka prostate vključujejo:
- zdravila, ki preprečujejo nastajanje testosterona v testisih – nekatera zdravila preprečujejo celicam, da bi prejele signale, ki jim sporočajo, naj tvorijo testosteron; ta zdravila se imenujejo agonisti in antagonisti luteinizirajočega hormona sproščajočega hormona (LHRH); drugo ime za ta zdravila so agonisti in antagonisti gonadotropin-sproščujočega hormona.
- zdravila, ki preprečujejo, da bi testosteron deloval na rakave celice – ta zdravila, znana kot antiandrogeni, se pogosto uporabljajo z agonisti LHRH; to pa zato, ker lahko agonisti LHRH povzročijo kratkotrajno zvišanje ravni testosterona, preden raven testosterona pade.
- operacija odstranitve mod (orhiektomija) – operacija odstranitve obeh mod hitro zmanjša raven testosterona v telesu; različica tega postopka odstrani samo tkivo, ki proizvaja testosteron, ne mod.

Hormonska terapija se lahko uporablja:
- za rak prostate, ki se je razširil, imenovan metastatski rak prostate, za zmanjšanje raka in upočasnitev rasti tumorja; zdravljenje lahko prav tako ublaži simptome,
- po zdravljenju raka prostate, če raven za prostato specifičnega antigena (PSA) ostane visoka ali začne naraščati,
- pri lokalno napredovalem raku prostate, ko je zdravljenje z zunanjim žarkom boljše pri zmanjševanju tveganja za ponovitev raka,
- za zmanjšanje tveganja, da se bo rak ponovil pri tistih, pri katerih obstaja veliko tveganje za ponovitev raka.

Neželeni učinki hormonske terapije raka prostate
Če se testosteron odvzame ali blokira s hormonsko terapijo, se bodo rakave celice prostate najverjetneje zmanjšale, kjer koli v telesu so, vendar lahko zmanjšanje ali blokiranje testosterona povzroči tudi druge spremembe v telesu.
Testosteron nadzoruje razvoj in rast spolnih organov, vključno s prostato, ter vpliva na človekovo mišljenje in občutenje čustev. Nadzoruje tudi druge lastnosti moških, kot sta erekcija in mišična moč. Torej, ko se testosteron zmanjša ali odstrani s hormonsko terapijo, se lahko vse te stvari spremenijo.
Neželeni učinki običajno trajajo, dokler je oseba na hormonski terapiji. Če hormonsko terapijo prekinemo, se bo raven testosterona postopoma spet dvignila, nekateri neželeni učinki pa se bodo zmanjšali. Neželeni učinki ne prenehajo takoj po koncu hormonske terapije – trajajo lahko več mesecev.
Posledice operacije odstranitve testisov ni mogoče odpraviti, zato so stranski učinki trajni, vendar obstajajo zdravljenja, ki lahko pomagajo zmanjšati ali obvladati nekatere stranske učinke.

Stranski učinki hormonskega zdravljenja raka prostate
Stranski učinki hormonskega zdravljenja raka prostate lahko vključujejo:
- zmanjšana ali odsotna spolna sla,
- erektilna disfunkcija (impotenca),
- zmanjšanje testisov in penisa,
- vročinski oblivi, ki se lahko sčasoma izboljšajo ali izginejo,
- občutljivost dojk in rast tkiva dojk (ginekomastija),
- osteoporoza (tanjšanje kosti), ki lahko vodi do zlomov kosti,
- anemija (nizko število rdečih krvničk),
- zmanjšana duševna ostrina,
- izguba mišične mase,
- povečanje telesne mase,
- utrujenost,
- povišana raven holesterola,
- depresija ali nihanje razpoloženja.
Nekatere raziskave so pokazale, da je tveganje za visok krvni tlak, sladkorno bolezen, možgansko kap, srčni infarkt in celo smrt zaradi bolezni srca večje pri moških, zdravljenih s hormonsko terapijo, čeprav vse študije tega niso potrdile.

Številne stranske učinke hormonske terapije je mogoče preprečiti ali zdraviti:
Vročinske oblive je pogosto mogoče ublažiti z zdravljenjem z nekaterimi antidepresivi ali drugimi zdravili.
Kratkotrajno obsevanje dojk lahko pomaga preprečiti, da bi se povečale, vendar ni učinkovito, ko se dojke povečajo.
Več zdravil lahko pomaga pri preprečevanju in zdravljenju osteoporoze.
Depresijo je mogoče zdraviti z antidepresivi in svetovanjem.
Vadba lahko pomaga zmanjšati številne stranske učinke, vključno z utrujenostjo, povečanjem telesne mase ter izgubo kostne in mišične mase.

Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV