Moskisvet.com
Spolni diformizem

Zdravje

Gola Adam in Eva: Zakaj smo si tako različni?

A.K.
11. 04. 2020 07.16
5

Spolni dimorfizem je znanstveni izraz za fizične razlike med predstavniki ženskega in moškega spola (oz. samcih in samicah) pri vseh vrstah. Če v živalskem svetu obstajajo nekatere ekstremne fizične razlike med spoloma, pa smo si moški in ženske v tem smislu precej podobni. A kljub temu imamo nekaj ključnih telesnih razlik; nekatere med njimi so zasnovane zaradi vloge, ki jo ima telo pri reprodukciji, druge pa so pomembne pri medsebojni privlačnosti. Poglejmo si nekaj bistvenih razlik pri obeh spolih človeške vrste.

Prsni koš, prsi in bradavice

Tako moški kot ženske imamo prsi z bradavicami, le da so pri ženskah te bolj izražene. Zakaj? Ženske so edine predstavnice primatov, ki imajo izražene prsi tudi če nimajo otrok in ne dojijo, saj so te napolnjene z maščobo in žlezami, ne pa tudi z mlekom. To pa z antropološkega vidika pomeni, da je ženska sposobna hraniti svoje otroke, kar moškim pomaga ugotoviti, katera bi bila najbolj primerna za ohranjanje vrste oz. reproduktivni uspeh. Polne, jedre prsi zato predstavljajo simbol plodnosti. Na drugi strani pa so moški, ki imajo prsne bradavice kljub temu, da nimajo vloge dojenja. Razlog se skriva v tem, da se geni, ki so odgovorni za razvoj bradavic, aktivirajo že v zgodnji embrionalni fazi. Torej kar nekaj časa pred tem, ko genski ustroj določi naš spol.

Smrtonosni virusi, ki naženejo strah v kosti
Preberi še
Smrtonosni virusi, ki naženejo strah v kosti

Adamovo jabolko imata oba spola, a …

Tako moški kot ženske imamo v področju grla hrustanec, ki obdaja glasilke oz. govorni aparat. Ker je pri moškem spolu to področje nekoliko večje, je tudi hrustanec bolj izpostavljen. Na vratu to opazimo kot izboklino, ki ji pravimo Adamovo jabolko. A zakaj imajo moški globlje glasove kot ženske? Globina moškega glasu ustreza količini moškega spolnega hormona testosterona, slednji pa že sam po sebi kaže na genetsko kakovost in spolno pripravljenost. Ker z antropološkega vidika ženske iščejo moške, ki imajo vse indikatorje telesne kondicije in dobrega zdravja, so študije doslej vedno znova dokazale, da ženske bolj privlačijo moški z nižjimi glasovi.

Moški so drugačni. Ženske pa tudi.
Moški so drugačni. Ženske pa tudi. FOTO: Shutterstock

Kvadratna vs. srčasta oblika obraza

Moški imajo navadno bolj oglato in izraženo obliko obraza kot ženske, razlog pa se ponovno skriva v testosteronu. Več kot ga moški ima, bolj izražene in močne so njegove obrvi, ličnice in čeljust. Na drugi strani pa več kot estrogena ima ženska, širši in bolj poln je njen obraz, sočnejše ustnice in višje obrvi ima. Skratka, spolni hormoni nadzorujejo tudi lastnosti ženskih in moških obrazov.

Sladkor proti umetnim sladilom: V tej bitki ni zmagovalca
Preberi še
Sladkor proti umetnim sladilom: V tej bitki ni zmagovalca

Dokazano je, da je bolj izražena in močnejša čeljust povezana tudi z močjo mišic, agresijo ter dobro genetsko dispozicijo. Morda so iz tega razloge študije pokazale, da ženske dojemajo kot bolj dominantne tiste moške, ki imajo bolj robato obliko obraza v nasprotju s tistimi, ki imajo bolj okrogle in feminilne oblike obrazov. Kot zanimivost naj izpostavimo še to, da ženske možatosti dajejo toliko več prednosti v času ovulacije, saj nezavedno iščejo moškega, s katerim bi imela zdrave in močne potomce.

Telesna poraščenost

Že od pubertete naprej so dečki in kasneje moški bolj poraščeni po telesu kot dekleta in ženske – predvsem na obrazu. Razlog so androgeni, spolni hormoni, ki spodbujajo rast las. A zakaj sploh imajo moški brado? Večina evolucijskih psihologov meni, da so bili v zgodovini ženskam veliko privlačnejši moški z bradami, zato so jih tudi raje izbirale za očete svojih otrok. Ta privlačnost pa ne sloni le na dejstvu, da brada signalizira visoko raven testosterona, pač pa pomeni tudi spolno zrelost (na podoben način kot so pri ženskah prsi) in videz širše čeljusti, kot smo omenili že zgoraj. Zanimivo pa je, da ta isti spolni hormon, ki je odgovoren za poraščenost, privede v starosti do plešavosti.

Skrite pasti živil iz polnozrnate pšenične moke
Preberi še
Skrite pasti živil iz polnozrnate pšenične moke

Svetlejše ženske in temnejši moški

Privlačni, čedni moški so pogosto upodobljeni kot temni, lepe ženske pa stereotipno kot svetlolase. Ti stereotipi pa niso omejeni le na angloevropske kulture, kot bi si morda predstavljali, pač pa jih najdemo tudi drugod. Na mnogih oglasih v arabskem ali azijskem svetu najdemo zahodne ženske s svetlo kožo. To morda nakazuje na dejstvo, da imajo ženske od pubertete naprej, in to pri vseh populacijah, navadno svetlejšo kožo, lase in oči kot moški. Znanstveniki verjamejo, da izpostavljenst estrogenu že pred rojstvom na nek način ’programira’ svetlost ženske kože in las med puberteto.

Moški so načeloma bolj mišičasti od žensk.
Moški so načeloma bolj mišičasti od žensk. FOTO: Profimedia

Mišičasto ali oblinasto?

Moški so v splošnem bolj mišičasti kot ženske. Te so v zgornjem delu telesa močne za približno polovico moškega, v spodnjem delu pa za dve tretjini moškega. Medtem ko moški metabolizem hitreje presnavlja kalorije, pa ženski metabolizem pretvori več hrane v maščobo, ki se nalaga v prsih, bokih, zadnjici in v spodnjem sloju kože. Vse to pa daje ženski mehkejši in bolj nežen videz. Moška in ženska telesa so biološko zasnovana za spolno vlogo –  to pri ženskah pomeni rojevanje in skrb za otroka, zato morajo imeti širše boke in ohraniti dodatno maščobo za čas nosečnosti. Moški pa so svojo mišičasto konstitucijo skozi vso zgodovino odlično izrabljali za nabiranje hrane in kot atribut pri nasprotnem spolu. Danes je nabiranje hrane zamenjala skrb za stalne in redne prihodke, s katerimi moški vzdržuje družino, zato imajo mišičasta telesa povezavo le še s telesno privlačnostjo, kar je v času ženske ovulacije še toliko bolj izraženo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660