Moskisvet.com
Kopanje v morju (Izola).
Zdravje

Opozorilo: Povečano tveganje za okužbo z bakterijo v morju

E.R.
23. 07. 2025 03.30
0

Sredi poletne sezone in gneče na evropskih plažah so zdravstveni strokovnjaki izdali pomembno opozorilo. Naraščajoče temperature morja širijo nevarno bakterijo, ki se skriva v topli, brakični vodi in predstavlja vse večje tveganje za zdravje plavalcev in ljubiteljev morskih sadežev.

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je izdal opozorilo glede bakterij iz rodu Vibrio. Čeprav so bile do nedavnega značilne za Baltsko morje, se zaradi globalnega segrevanja in naraščajočih temperatur morja vse pogosteje pojavljajo v Severnem morju in celo v notranjih bazenih po vsej Evropi.

Te bakterije naravno živijo v brakičnih obalnih vodah, kjer se mešata sladka in slana voda, idealni pogoji za njihovo razmnoževanje pa so visoke temperature in nizka slanost. "Takšne razmere so zaradi podnebnih sprememb v delih Evrope vse pogostejše," poudarja ECDC.

Znanstveniki svarijo pred novo naravno grožnjo
Preberi še
Znanstveniki svarijo pred novo naravno grožnjo

Nevarnost preži z morja in s krožnika

Bolezen, znana kot vibrioza, lahko povzroči resne zdravstvene zaplete. Najpogosteje se prenaša na dva načina: z uživanjem surove ali premalo kuhane morske hrane, zlasti ostrig, ali s plavanjem v onesnaženi vodi z odprto rano na telesu, kot je na primer ureznina.

Posebej ogroženi so ljudje z oslabljeno imunostjo in tisti s kroničnimi boleznimi jeter. Pri njih lahko okužba povzroči hude posledice, kot so:

- sepsa, 

- okužba krvnega obtoka, 

- nekrotizirajoči fasciitis (huda okužba mehkih tkiv), 

- v najhujših primerih pa je lahko izid amputacija okončine.

Vsi bi jih morali poznati: Najpogostejši simptomi okužbe s salmonelo
Preberi še
Vsi bi jih morali poznati: Najpogostejši simptomi okužbe s salmonelo

Zaskrbljujoč porast okužb

Čeprav ECDC navaja, da so takšne okužbe v Evropi še vedno "relativno redke", podatki iz severnih držav ob Baltskem morju kažejo zaskrbljujoč trend naraščanja, zlasti poleti z izrazitimi vročinskimi valovi.

Na primer, med rekordnim poletjem 2018 je bilo zabeleženih kar 445 primerov vibrioze. To je več kot trikrat več od letnega povprečja 126 primerov, zabeleženih med letoma 2014 in 2017. Strokovnjaki agencije opozarjajo, da je dejansko število verjetno višje, ker mnogi primeri ostanejo neprijavljeni.

Kako se zaščititi?

Da bi zmanjšali tveganje okužbe, ECDC svetuje izogibanje uživanju surovih školjk in temeljito kuhanje vseh morskih sadežev. Ljudje z odprtimi ranami, urezninami ali svežimi piercingi naj se izogibajo plavanju v brakični ali slani vodi, če pa to ni mogoče, je nujno zaščititi rano z vodoodpornim povojem.

Agencija poziva prebivalce, naj se zavedajo tveganj in naj se obrnejo na zdravnika, če po plavanju ali uživanju morskih sadežev opazijo kakršne koli simptome.

Vir: Index

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 1047