Primeri so precej redki, a v medicinski literaturi lahko kot posledice nepravilnega čiščenja nosu zasledimo natrgane sapnike in močne glavobole zaradi prisotnosti zraka v lobanji. "Čeprav se ne zgodi pogostokrat, je mogoče s preveč agresivnim pihanjem poškodovati ušesni bobnič ali celo očesno votlino," je povedala Vanessa Rothholz, doktorica medicine.
Močno, agresivno brisanje nosu lahko raztrga krvne žilice, kar vodi do krvavenja iz nosu. Poleg tega so nekatere raziskave pokazale, da lahko močni sunki zraka porinejo nosno sluz v sinuse, kar vodi do dodatnih bolečin in glavobolov. Prav tako lahko nosna sluz vodi do ušesnih ali sinusnih infekcij.
Doktor Omid B. Mehdizadeh, ameriški otorinolaringolog, svetuje drugačen, nežnejši pristop: "Namesto obeh nosnic hkrati se najprej poskusite posvetiti le eni, nato drugi. Tako boste omejili naraščanje pritiska v glavi, kar je ključni razlog za nastanek nezaželenih simptomov."
"Pomagajo tudi ustni in nosni preparati, ki odprejo nosni kanal in stimulirajo izločanje sluzi. Takšni preparati naj se ne uporabljajo dlje od treh zaporednih dni, saj se v nasprotnem primeru lahko simptomi še poslabšajo," nadaljuje Mehdizadeh.
"Še ena možnost varnejšega čiščenja nosne votline je uporaba solne raztopine, s čimer se pihanju v celoti izognemo in tako zmanjšamo potencialne poškodbe. Ta tehnika v večini primerov deluje najbolje, zato jo sam uporabljam največkrat. Za pravilno uporabo se posvetujte s svojim farmacevtom,“ predlaga doktor Woodworth, profesor Univerze v Alabami.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV