Moskisvet.com
Voda

Fit

To se zgodi s telesom, če pijemo dovolj vode

A.P.
10. 05. 2019 07.45
0

Življenje je izšlo iz vode, ki je osnova za njegovo ohranjanje, zato radi rečemo, da je voda vir življenja. Je glavna sestavina našega telesa, zato je še kako pomembno, da je v telo vnašamo dovolj. Ker pa je voda v našem vsakdanjiku nekaj samoumevnega, dostikrat pozabimo, kako zelo pomembna je v resnici. Če skrbite za redno hidracijo, boste hitro opazili pozitivne spremembe!

Kadar ima naše telo na razpolago dovolj vode, deluje z bistveno večjo lahkoto. Voda je namreč prisotna v skoraj vseh fizičnih procesih v našem telesu in je ključna za vzdrževanje zdravja – odnaša odpadne snovi, sodeluje pri uravnavanju telesne temperature, celice oskrbuje s hranili in kisikom, varuje organe in vezivna tkiva, nahaja se v sklepih in prebavilih, hranijo jo nevroni, ki so osnovni gradnik možganov itd.

Voda ima številne pozitivne učinke na telo.
Voda ima številne pozitivne učinke na telo. FOTO: Dreamstime

Voda predstavlja približno 60 do 70 odstotkov telesne teže človeka, medtem ko je v krvi kar 90 odstotkov vode. Zato je logično, da jo za normalno delovanje potrebujemo dovolj. Koliko pa je dovolj? Univerzalnega odgovora ni, saj je točna količina odvisna od številnih dejavnikov, kot so posameznikova višina, teža, stopnja fizične aktivnosti in zdravstveno stanje. Povprečno pa naj bi človek dnevno spil od 6 do 8 kozarcev po 2 dcl vode oz. nekje 1,75 litra na dan.

To izjemno živilo zmanjša tveganje za nastanek raka
Preberi še
To izjemno živilo zmanjša tveganje za nastanek raka

Koliko vode potrebujete, da preprečite dehidracijo? To je odvisno od vsakega posameznika, njegove teže, višine in fizične aktivnosti. Približna količina je od šest do osem kozarcev vode dnevno, vendar mora vsak pri sebi presoditi točno količino.

Takojšnji pozitivni učinki na telo, ki jih ima zadostna količina zaužite vode:

Val energije

Celice za svoje nemoteno delovanje potrebujejo vodo. Če smo dehidrirani, so njihove membrane manj prepustne, kar onemogoča dotok hranljivih snovi in hormonov. Poleg tega voda odnaša odpadne snovi, ki se v primeru dehidracije kopičijo, kar vodi v vsesplošno utrujenost.

Boljši spomin

Tudi možgani se pri svojem delovanju močno zanašajo na vodo. Za sinape in nevrone je voda osnovno gorivo. Po raziskavi, objavljeni v reviji European Journal of Clinical Nutrition, je prav dehidracija eden glavnih vzrokov za slabši spomin in slabše delovanje miselnih procesov.

Boljša koncentracija

Se niste zmožni koncentrirati dlje časa? Vaš um nekontrolirano tava, čeravno se res skušate osredotočiti? Spijte večji kozarec vode in opazujte, kaj se bo zgodilo. Raziskava v reviji Nutrients ugotavlja, da že rahla dehidracija ovira možganske procese in posledično zmanjša možnost koncentracije. Ko se torej naslednjič lotite pomembne oz. težje naloge, nikar ne pozabite ''podmazati'' možganov.

Močnejši in hitrejši

Ste kdaj med treningom začutili bolečino, čeravno dan poprej niste bili fizično aktivni? Muke in bolečine ter težave, ki se pojavljajo na primer pri dvigovanju uteži, so lahko zgolj posledica dehidracije in ne nujno pomanjkanja moči. Že dvoodstotni padec hidracije namreč lahko vodi v precejšnjo izgubo moči in pojav utrujenosti. Če je telo dovolj hidrirano – vodo pijte pred, med in po vadbi – so naše mišice bolj sproščene, kar omogoča optimalno funkcioniranje telesa.

Že najmanjša sprememba količine vode v našem telesu lahko pripelje do dehidracije.
Že najmanjša sprememba količine vode v našem telesu lahko pripelje do dehidracije. FOTO: Dreamstime

Boljša prebava

Ljudje, ki skrbijo za redno hidracijo, imajo običajno tudi redno prebavo. Če se počutite napihnjene ali se vaš želodec čudno obnaša, je to lahko znak dehidracije. Tudi zastoji v prebavi od nas terjajo pitje vode. Ustrezna hidracija telesa namreč prepreči, da se blato zasuši in prične zastajati v prebavni cevi. Ste vedeli, da nam blato zelo zanesljivo sporoča, kako dobro deluje naša prebava?

Boljše razpoloženje

Že nizka stopnja dehidracije (1- do 2-odstotni padec pod optimalno raven hidracije) lahko načne naše razpoloženje. Žeja – to občutimo, ko izgubimo 0,5 odstotka vode v telesu – je najbolj jasen znak, da telo potrebuje vodo, kaže raziskava univerze Connecticut. Že rahla žeja vpliva na razpoloženje in poveča možnost za nastanek glavobola in pojav utrujenosti. Če ste siti pitja navadne vode, pijte vodo z okusom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660