Moskisvet.com
Zdrav zajtrk

Fit

Tega za zajtrk ne smete jesti!

A.P.
11. 05. 2021 06.00
1

Zajtrk velja za najpomembnejši obrok dneva, a napačna živila lahko na dolgi rok naredijo več škode kot koristi. Pravijo, da je najslabši zajtrk tisti, ki ga izpustimo. Ali pač? Katera so živila, ki jih za zajtrk lahko jemo in katera so tista, ki jih ne smemo (glede na naše zdravje)?

Ne glede na to, ali smo aktivni ali ne, je pomembno, da zajtrkujemo. Zakaj je zajtrk tako zelo pomemben? Ker nas napolni s prepotrebno energijo, ker pripomore k boljšim miselnim sposobnostim, ker blagodejno deluje na imunski sistem, ker izboljša tako fizično kot psihično počutje in še bi lahko naštevali.

Shujšaj brez diete!
Preberi še
Shujšaj brez diete!

Ste vedeli, da so ljudje, ki jedo zajtrk, v povprečju vitkejši? Raziskave kažejo, da v primeru, da zajtrk izpustimo, energijo nadoknadimo tako, da pojemo več za malico oz. kosilo. Seveda je pri tem pomembno, kaj pojemo. Če se držite živil, bogatih z ogljikovimi hidrati v kombinaciji z beljakovinskimi živili ter sadjem in zelenjavo, boste dobili energijo, primerno raven glukoze in povečali odpornost telesa. Živila z nizko glikemično obremenitvijo lahko podaljšajo občutek sitosti med obroki in zmanjšajo kasnejši vnos živil.

Živila, ki jih za zajtrk ne smemo jesti (če pazimo na zdravje)

Marsikdo za zajtrk uživa kosmiče z mlekom in misli, da dan začenja zdravo. Žal veliko kosmičev s prodajnih polic vsebuje številne dodatke, ki hitro dvignejo raven krvnega sladkorja, a imajo kratkotrajen učinek. Izberite takšne, ki ne vsebujejo dodanega sladkorja, mleko pa zamenjajte s pravim grškim jogurtom.

In ko smo ravno pri jogurtih. Sadni jogurti so polni umetnih sladil ali celo sladkorja. Če želite sadnega, si omislite navadni jogurt in mu sadje vmešajte sami.

Strokovnjaki priporočajo uživanje vsaj štirih obrokov na dan, in sicer zajtrk, malico, kosilo in večerjo.
Strokovnjaki priporočajo uživanje vsaj štirih obrokov na dan, in sicer zajtrk, malico, kosilo in večerjo. FOTO: Dreamstime

Številni zaradi pomanjkanja časa skočijo po vnaprej pripravljen sendvič. Ti vsebujejo veliko dodatkov in natrija, ki na telo delujejo negativno. Raje si ga pripravite sami.

Kolački, krofi in podobno pecivo zjutraj kakopak ne sodijo na krožnik. Tovrstna živila namreč vsebujejo vse tisto, česar na začetku dneva res ne potrebujemo. To so maščobe, sladkor in bela moka. Po zaužitju le-teh boste kmalu spet lačni, da o tveganju diabetesa sploh ne izgubljamo besed.

Kaj pa šunka, suha salama, slanina in podobni mesni izdelki? Ste vedeli, da so predelane mesnine povezane z nastankom raka na debelem črevesju? Krivec? Nitrati.

Živila, ki jih za zajtrk lahko jemo (če pazimo na zdravje)

Ovsena kaša ponuja nešteto kombinacij s suhim sadjem, cimetom, oreščki in drugimi sestavinami. Če jo uživate redno, se vam zniža raven slabega holesterola v krvi.

Smoothiji oz. sadni napitki dajo telesu veliko vitaminov, mineralov, vlaknin in beljakovin. Priporočamo jagodičevje, saj vsebuje veliko antioksidantov. Dodajte mu jogurt, banano ali organsko kikirikijevo maslo, da boste v telo vnesli dodatne beljakovine.

Visoka biološka vrednost jajca postavlja nad ribe, meso in mleko. Beljakovine pa človek potrebuje za mišice in te so v jajcih visokokakovostne. Holesterol? Jajca lahko uživate vsak dan, če nimate družinskih predispozicij za povišan holesterol. Sicer pa v prid jajcu govorijo še selen, ki skrbi za imunski sistem, vitamin B2 in holin, ki skrbi za možgane.

Prava izbira živil za zajtrk vpliva na občutek lakote skozi ves dan.
Prava izbira živil za zajtrk vpliva na občutek lakote skozi ves dan. FOTO: Dreamstime

Grški jogurt je bogat vir beljakovin, kalcija in probiotikov. Vsebuje maščobe in nas nahrani do sitega. Kombiniramo ga s sadeži, oreščki in medom, lahko pa tudi z jajcem.

Sadno-zelenjavna solata se še posebej prileže v vročih poletnih dneh. Za višjo energijsko vrednost in porcijo zdravih maščob jo potresite z oreščki, lahko pa vmešate tudi popečen polnozrnat kruh.

Če ste nori na kruh in pazite na zdravje, naj bo polnozrnati vaša prva izbira. Dodajte mu humus, namaz iz kuhane čičerike, česna, sezamove paste in soli. Predlagamo še kikirikijevo maslo, seveda organsko, saj ne vsebuje palmovega olja in soli, zato pa ima več beljakovin. Kikirikijevo maslo na polnozrnatem kruhu je tudi odlično nadomestilo za nezdrave prigrizke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660