Moskisvet.com
moški se pripravlja na tek

Fit

Športna aktivnost, na katero prisega vedno več Slovencev

J.V./STA
06. 03. 2019 14.59
0

Spomladanske temperature, ki so te dni zajele Slovenijo, so dodobra prebudile naravo in tudi marsikaterega ljubitelja teka. Število teh v zadnjih letih v Sloveniji narašča, skupaj s številom različnih dogodkov oziroma oblik tekaškega udejstvovanja in druženja.

Čeprav najbolj zagreti ljubitelji teka vztrajajo tudi v zimskih mesecih, večina tekačev v hladnejših dneh tek nadomešča z drugimi športi, kot so tek na smučeh, smučanje in vadba v dvoranah. Ob bolj zgodnji otoplitvi kot običajno pa letos nekoliko prej znova obuvajo tudi tekaške copate.

Rekreacija je v Sloveniji pomembna družbena panoga, saj je visok delež prebivalstva telesno aktiven. Po raziskavi Eurobarometer iz leta 2017 namreč 15 odstotkov Slovencev redno telovadi, 36 odstotkov pa dokaj redno, kar je med najvišjimi deleži v EU. Le 24 odstotkov Slovencev nikoli ne telovadi, to je med najnižjimi deleži in za skoraj pol pod povprečjem v EU (46 odstotkov). Ista raziskava je ugotovila, da Slovenci najraje telovadijo na odprtem, v parkih in naravi. Več kot polovica je tako telesno dejavnih, v EU je ta delež 40-odstoten.

Tek ob pohodništvu, kolesarstvu in plavanju velja za eno najbolj priljubljenih oblik rekreacije v Sloveniji. Čeprav temeljite domače raziskave na področju rekreacije ni že skoraj desetletje, po ocenah poznavalcev več kot četrtina Slovencev vsaj občasno teče. Število aktivnih tekačev pa se je v zadnjem desetletju že sodeč po sami udeležbi na tekaških dogodkih krepko povečalo.

Po besedah tekaškega trenerja Urbana Praprotnika se morajo tekači zavedati, da namen rekreativnega teka ni gnati telo do skrajnosti.
Po besedah tekaškega trenerja Urbana Praprotnika se morajo tekači zavedati, da namen rekreativnega teka ni gnati telo do skrajnosti. FOTO: iStockphoto

Tekaške skupine kot način zdravega osvajanja teka

Velik porast je v zadnjih letih zabeležen tudi na področju organiziranih tekaških skupin, ki ponujajo možnost treningov tekačem vseh stopenj. Poleg vodene vadbe z usposobljenimi trenerji te dajejo poudarek tudi druženju.

"Vaditi je vedno lažje v družbi kot sam. Tek v skupini zato predstavlja pomembno spodbudo za marsikoga in tudi zelo lep način druženja," ocenjuje tekaški trener Miha Žargi. "Tekaške skupine pa omogočajo tudi delo s trenerji, kar zmanjšuje število poškodb in omogoča lažje osvajanje zdravega načina teka," še poudarja vodja uradne skupine priprav ljubljanskega maratona.

Največja tekaška prireditev v državi se je namreč v zadnjih letih odločila pridružiti trendu organiziranih tekaških skupin z lastnim programom. Na tem področju sicer ne manjka izbire, saj so tudi številni nekdanji poklicni atleti in atletski trenerji svoje moči usmerili v delo z rekreativnimi tekači, tako da je skupin vse več.

Velik porast je v zadnjih letih zabeležen tudi na področju organiziranih tekaških skupin, ki ponujajo možnost treningov tekačem vseh stopenj.
Velik porast je v zadnjih letih zabeležen tudi na področju organiziranih tekaških skupin, ki ponujajo možnost treningov tekačem vseh stopenj. FOTO: Shutterstock

Rekreativni tek ni gnanje telesa do skrajnosti

Po besedah tekaškega trenerja Urbana Praprotnika se morajo tekači zavedati, da namen rekreativnega teka ni gnati telo do skrajnosti. "Rekreativni tek je namenjen temu, da človek uživa, s tem pa naredi nekaj dobrega za svoje zdravje in se tudi druži," pravi.

Tistim, ki se v teh dneh po zimi znova lotevajo teka, zato priporoča postopnost in zavedanje, da je telo slabše pripravljeno na tek po daljšem premoru. "Marsikateri tekač se teka loti po principu 'bom tekel kolikor lahko'. A če tečeš, kolikor si zmožen v določenem trenutku, si verjetno tekel preveč, saj te bo telo na to opozorilo šele dan ali dva kasneje z bolečinami v mišicah in sklepih."

Enako Žargi ob začetku tekaške sezone priporoča postopnost in raznolikost treningov. "Treba je začeti počasi in ne nujno samo s tekom. Lahko tudi s kakšno hojo ali z vajami za moč," svetuje. Ob vsaki telesni dejavnosti pa je vselej pomemben tudi kakovosten počitek, kar pomeni tudi dneve brez teka. Po mnenju strokovnjakov so za rekreativce primerni trije do štirje tekaški treningi na teden.

Rekreacija je v Sloveniji pomembna družbena panoga, saj je visok delež prebivalstva telesno aktiven.
Rekreacija je v Sloveniji pomembna družbena panoga, saj je visok delež prebivalstva telesno aktiven. FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660