Moskisvet.com
Steklenica za vino

Prehrana

Zakaj steklenice za vino nimajo ravnega dna?

A.P.
14. 06. 2020 06.00
0

Nekateri trdijo, da konkavno, torej vbočeno dno steklenice za vino definira kakovost vina, kar pa je mit. Steklenice se za shranjevanje vina uporabljajo že stoletja, medtem ko je standardizacija velikosti razmeroma nova ''iznajdba''. V večini držav ima osnovna steklenica za vino prostornino 0,75 litra, ki ji pravimo buteljka. Nekoč so bile steklenice ročno pihane, zato njihova velikost ni bila vedno enaka, s pojavom strojne proizvodnje pa se je to spremenilo. S tem so tudi steklenice z vbočenim dnom postale nesmiselne, a se je tradicija ohranila.

V 70. letih 20. stoletja je Evropska unija vpeljala standardizacijo steklenic v državah članicah, temu pa so zaradi večje praktičnosti sledile tudi nečlanice. Tako imajo številne vinske regije danes svoje tradicionalno velike ali majhne steklenice.

Ste vedeli, da oblike steklenic za vino niso naključje? Določena vina, kot so rdeča bordojska, so v steklenicah s krajšim vratom, s hitrim prehodom v telo, medtem ko so burgundska vina v steklenici z daljšim vratom, ki bolj postopno prehaja v telo steklenice. Spet rizling in nemška vina so v visokih in ozkih steklenicah. Nasploh pa so vse steklenice temnejše, da ne prepuščajo svetlobe.

Neravno dno je preživet koncept, ki pa se je obdržal.
Neravno dno je preživet koncept, ki pa se je obdržal. FOTO: Shutterstock

Verjetno ste opazili, da številne steklenice nimajo ravnega dna, pač pa je to vbočeno. Čeprav je imel tovrsten dizajn z vdolbinico oz. jamico svojčas svoj namen, gre danes zgolj za kozmetični detajl, ki ničesar ne pove o vinu samem. Vdolbina sega v čas pred industrijsko revolucijo, ko so steklenice pihali ročno, vboklino pa so steklarji naredili zato, da je steklenica lahko stala pokonci.

Večina steklenic za vino ima vbočeno dno.
Večina steklenic za vino ima vbočeno dno. FOTO: Shutterstock

Danes je večina steklenic izdelanih strojno in proizvodnja steklenice s povsem ravnim dnom danes ni nobena znanstvena fantastika, a vdolbina se je kljub temu kot del tradicije ohranila, čeravno je proizvodnja tovrstnih steklenic rahlo dražja. Ne drži, da je vino v steklenici z ravnim dnom samo zaradi tega manj kakovostno, kot tisto, ki ima konkavno dno. Prav tako merilo kakovosti ni globina vdolbine.

Kakšne morajo biti servirne temperature alkoholnih pijač?
Preberi še
Kakšne morajo biti servirne temperature alkoholnih pijač?

Vbočeno dno pa danes nima samo estetske funkcije, saj je vinarska industrija iznašla alternativno uporabo za preživeto udrtino. Natakarji, sommelierji in drugi poznavalci vin jo uporabljajo za strokovno natakanje vina v kozarec, in sicer tako, da v vdolbinico položijo palec, medtem ko vrat steklenice nežno naslonijo na prste druge roke oz. vse opravijo z eno roko (glej posnetka).

Nekateri vinarji konkavno dno izkoriščajo tudi zato, da prevarajo kupce, saj so na prodajni polici vse steklenice videti enake, a ima lahko ena večje vdolbino in posledično manjšo količino vina, na kar pa kupci pogosto nismo pozorni. Velikost in nasploh prisotnost vdolbine, kot rečeno, ne vpliva na kakovost vina, lahko pa pomaga pri nabiranju usedlin na dnu.

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382