Mikrovalovna pečica predstavlja pomembno rešitev v sodobnem življenju z natrpanim urnikom. V trenutku pogreje ostanke hrane in zamrznjene obroke, zaradi česar je priprava obrokov neverjetno enostavna. Vendar pa obstajajo nekatera živila, ki jih nikoli ne smemo dati v mikrovalovno pečico – ne le zaradi zdravstvenih tveganj, ampak tudi zaradi nevarnosti nereda in celo manjše eksplozije v kuhinji.
Da bi se izognili morebitnim nesrečam in ohranili svoje zdravje, je svetovalec za prehrano izpostavil vrste hrane, ki jih nikoli ne smemo pogrevati v mikrovalovni pečici.
1. Grozdje
"Pri segrevanju grozdja v mikrovalovni pečici se pojavi nenavadna reakcija, še posebej, če ga prerežete na pol, a pustite lupino. Pri tem nastane plazma, ki je videti kot majhen plamen. To se zgodi, ker se hrana segreje neenakomerno, " za EatingWell pojasnjuje dietetičarka in nutricionistka Gabrielle McGrath.
Poleg tega, da je to nevaren, lahko v kuhinji povzroči tudi iskre.

2. Cela surova jajca
Dajanje celega surovega jajca v mikrovalovno pečico je recept za katastrofo. Para, ki se nabere v lupini, nima kam uiti, kar povzroči nenadno povečanje tlaka in eksplozijo.
"Dokazano je, da lahko cela surova jajca eksplodirajo, če jih segrejete v mikrovalovni pečici, in celo v ustih, potem ko vanje ugriznete. To ni le nevarno, ker so izjemno vroča in lahko povzročijo poškodbe, ampak je lahko povzroi veliko umazanijo, " ugotavlja McGrath.
Če želimo pogreti jedi iz jajc, kot je quiche, je to v redu, vendar bi morali surova jajca pripraviti na klasičen način.

3. Predelano meso
Predelano meso v mikrovalovni pečici ustvarja spojine za oksidacijo holesterola (COP), ki so bolj škodljive kot sam holesterol. "Te spojine povečujejo tveganje za aterosklerozo in koronarno arterijsko bolezen," pravi McGrath. Zaradi tega se je najbolje izogibati ponovnemu pogrevanju hrenovk, salam ali drugih predelanih mesnih izdelkov v mikrovalovni pečici.

4. Korenje
"Korenje se ne sme segrevati v mikrovalovni pečici, ker lahko povzroči iskre," pojasnjuje McGrath. Razlog so minerali iz zemlje, ki jih vsebujejo. Enako velja za hrenovke, ki se lahko zaradi soli in dodatkov zaiskrijo. Če opazimo iskre, moramo napravo takoj izklopiti in jed pripraviti na drug način.

5. Surovo meso
"Kuhanje surovega mesa v mikrovalovni pečici ni strogo prepovedano, vendar zahteva veliko previdnost. Mikrovalovne pečice pogosto ne kuhajo hrane enakomerno, kar je še posebej nevarno pri mesu, kot je piščanec, ki mora biti popolnoma kuhan," poudarja dietetičarka.
Če se odločite za ta korak, obvezno uporabite kuhinjski termometer in preverite temperaturo na več mestih. Notranja temperatura piščanca mora doseči vsaj 74 C, da uničite morebitne nevarne bakterije.

6. Omake
Goste omake, kot so omake za testenine, lahko pod površino ustvarijo skrite vroče točke. Ko omako mešamo ali jo celo premaknemo, lahko parni mehurček "poči" in vročo vsebino razprši po vsej kuhinji in na nas.
"Najvarnejši način za ponovno segrevanje omake je na štedilniku, s stalnim mešanjem, da preprečimo nastanek nevarnih vročih točk," poudarja McGrath.
Pomembno je tudi omeniti, da nekaterih tekočin, kot sta navadna voda in materino mleko, ne smemo segrevati v mikrovalovni pečici. "Mikrovalovke se ne segrevajo enakomerno, zato lahko v tekočini nastanejo izjemno vroče točke, kar je nevarno za dojenčka," opozarja McGrath.
Pri vodi pa lahko pride do tako imenovanega pregrevanja – vode, ki preseže vrelišče, ne da bi vidno zavrela, nenadno gibanje pa lahko povzroči nenadno brizganje in hude opekline.
Vir: Index
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV