Moskisvet.com
Pes in hrana

Prehrana

Katera človeška hrana ni primerna za pse?

M.S.
17. 03. 2024 05.00
0

Čeprav imamo ljudje to težnjo, da občasno radi našim hišnim ljubljenčkom, predvsem psom, damo našo, torej človeško hrano, jim s tem velikokrat škodujemo. Nekatera človeška hrana je namreč za pse škodljiva, če ne že strupena in posledično smrtno nevarna.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Psi so nekoč jedli ostanke hrane, danes pa je njihova prehrana včasih celo kvalitetnejša od človeške. Še vedno se rado zgodi, da nam kaj "pade" z mize. Marsikatera hrana, ki je užitna za človeka, ni primerna za pse. Včasih so strupene že zelo majhne količine določene človeške hrane, pri drugih pa je toksičnost odvisna od priprave in trajanja uživanja psa. Nekatera človeška hrana ne le škoduje psu, ampak je zanj celo strupena, zato se uprite skušnjavi, ko vas med jedjo gleda z velikimi očmi, čeprav je to težko. Psi žal ne razlikujejo, kaj je za njih dobro in kaj škodljivo ali življenjsko ogrožujoče.

Mnoga človeška hrana je psu škodjiva.
Mnoga človeška hrana je psu škodjiva. FOTO: Profimedia
Kako ravnati, če vas napade agresiven pes?
Preberi še
Kako ravnati, če vas napade agresiven pes?

Velja splošno pravilo: kar si mora skuhati človek, mora tudi pes uživati kuhano, in kar lahko sami zaužijemo surovo, lahko surovo je tudi naš kosmatinec. Obstajajo izjeme, ki so navedene v nadaljevanju. Kadar pes poje nekaj, česar ne bi smel, ga takoj odpeljite k veterinarju. Včasih terapija žal ni več mogoča. Najpogostejši znak, da se je pes zastrupil s hrano, sta bruhanje in driska. Treba je vedeti, da je pasji metabolizem drugačen od človeškega. Nekateri bolj kot o strupeni hrani govorijo o primerni in manj primerni hrani za pse.

Hitri test, ki razkrije, ali bo imel vaš hišni ljubljenček dober značaj
Preberi še
Hitri test, ki razkrije, ali bo imel vaš hišni ljubljenček dober značaj

Nevarna živila za pse:

Čokolada

Čokolada, kot tudi kakav, vsebuje alkaloid teobromin, ki je strup za naše pasje ljubljenčke (tudi mačke). In bolj ko je čokolada temna, več je le-tega v njej. Gre za snov, ki je podobna kofeinu in vpliva predvsem na delovanje srca, ledvic in osrednjega živčevja. Težava nastopi, ker je pasji metabolizem ne more tako hitro predelati kot človeški in se lahko kopiči v telesu ter ima posledično škodljive učinke, posebej na manjše pse. V primeru zaužitja po nekaj urah lahko pride do bruhanja, driske, tresavice, sopenja in nemira. Naslednja faza so pospešeno bitje srca (palpitacija), epileptični napad, aritmija, težave z dihanjem in druga obolenja. V zadnji fazi pride do srčnega popuščanja, lahko tudi smrti. Usodne so lahko že manjše količine. Že nekaj deset gramov je lahko tudi za srednje velikega psa razlog zastrupitve.

Pravilo petih sekund, ki ga mora poznati vsak pasji lastnik
Preberi še
Pravilo petih sekund, ki ga mora poznati vsak pasji lastnik

Kosti

Marsikdo psu daje za glodanje kosti, a izogibajte se mu dajati perutninske in kuhane kosti. Pri kuhanju lahko te postanejo porozne in se ob žvečenju razcepijo, kar lahko poškoduje črevesne in želodčne stene psa, ta pa zaradi notranjih krvavitev umre.

Psi točijo solze sreče
Preberi še
Psi točijo solze sreče

Kofein in tein

Napitki, kot so pravi čaj, kava in živila, ki vsebujejo kofein in tein, lahko usodno poškodujejo živčni sistem psa, nekaj ur po zaužitju pa lahko pride do bruhanja, palpitacije in nemira. Simptomi so podobni kot pri zaužitju čokolade, lahko pa nastopijo tudi težave z ledvicami. Usodnih je lahko že sedem kavnih zrn na kilogram telesne teže.

Skušajte se upreti njegovim očem.
Skušajte se upreti njegovim očem. FOTO: Profimedia
Čemu služijo modri odsevniki na obcestnih količkih?
Preberi še
Čemu služijo modri odsevniki na obcestnih količkih?

Ksilitol in sladila

Nadomestek sladkorja, imenovan ksilitol – ta sladkorni alkohol je prisoten v žvečilnih gumijih in izdelkih brez sladkorja –, in druga sladila lahko vodijo v hipoglikemijo (znižano raven glukoze v krvi) že pol ure po zaužitju, kar lahko v primeru nezdravljenja povzroči krče, komo, akutno odpoved jeter in v skrajnem primeru tudi smrt. Za srednje velikega psa je lahko nevarno že, če pogoltne tri žvečilne gumije.

Kdaj je premraz, da bi psa peljali na sprehod?
Preberi še
Kdaj je premraz, da bi psa peljali na sprehod?

Surova svinjina

Surova svinjina in tudi salame in šunka so za psa lahko usodne, saj se lahko okuži z boleznijo Aujeszkega (lažna steklina), ki jo povzroča virus VBA, pri čemer pes ne kaže nobenih znakov okužbe, je pa zanj lahko usodna. Danes je zelo redko prisoten in skoraj več ne obstaja. S kuhanjem uničimo morebitne prisotne viruse. Surovo meso psi lahko uživajo le, ko je to popolnoma neoporečno in varno za uživanje, kar je danes v večini primerov.

To izbira pasme psa pove o njegovem lastniku
Preberi še
To izbira pasme psa pove o njegovem lastniku

Rozine in grozdje

Za veliko pasem so rozine in grozdje smrtonosni (za mnoge ni strupeno), znaki zastrupitve pa se pokažejo že, ko pes zaužije 10 gramov grozdja na kilogram telesne teže oz. le nekaj gramov rozin. Strupenost sicer narašča sorazmerno s količino zaužitih rozin ali grozdja. Za posledico pri psu nastopijo utrujenost (letargija), želodčni krči, driska, izguba apetita in bruhanje, privede pa lahko celo do odpovedi ledvic, kar vodi v smrt v nekaj dneh. Žal ni znano, katera snov pri psu povzroči odpoved le-teh.

Toliko vode na dan mora spiti vaš pes
Preberi še
Toliko vode na dan mora spiti vaš pes

Čebula in česen

Tudi čebula in česen sta na prepovedanem seznamu živil za pse, ravno tako so zanje strupene vse druge čebulnice, saj vsebujejo spojine kot di-propil-disulfid in alicin, ki povzročajo propad rdečih krvničk ne glede na to, ali je čebula oz. česen surov, kuhan ali pražen. Uživanje pri psu lahko vodi v anemijo in povzroči slabost, težko dihanje in utrujenost. Za srednje velikega psa je lahko usodna že srednje velika čebula ali ena glava česna. Majhne količine lahko izzovejo draženje želodca, prebavne motnje in pomanjkanje apetita.

Junaške pasje zgodbe, ki so se dotaknile naših src
Preberi še
Junaške pasje zgodbe, ki so se dotaknile naših src

Oreščki

Orehi in drugi oreščki prav tako ne smejo najti poti do gobčka, posebej ne orehi (mnogi so mnenja, da niso škodljivi, če pes zgrize le lupino) in makadamija, ki povzročajo poškodbe mišic in živcev, ostali pa predvsem obstrukcijo črevesja, ki vodi v krče, bruhanje, pomanjkanje vetrov ipd. Strupene so lahko že zelo majhne količine. Arašidi, ki jih pes lahko uživa, so lahko tudi pri kosmatincih alergeni, zato previdno.

Smrtonosna kulinarika: 10 najbolj nevarnih jedi na svetu
Preberi še
Smrtonosna kulinarika: 10 najbolj nevarnih jedi na svetu

Mlečni izdelki

Psi resda sodijo med sesalce, toda v fazi odraščanja se zmanjša proizvodnja encimov, potrebnih za razgradnjo laktoze, ki se nahaja v mleku in mlečnih izdelkih. Zaradi težav s prebavo laktoze (intolerance) lahko pride do motenj, kot so bruhanje, driska, slabost, bolečine in krči v želodcu. Številni mlečni izdelki, kot je sir, so zelo kalorični, kar lahko vodi v debelost, zato je dobro, da niso na jedilniku psov.

Nečloveško ravnanje slovenskega taksista, ob cesti odvrgel obnemoglo stranko
Preberi še
Nečloveško ravnanje slovenskega taksista, ob cesti odvrgel obnemoglo stranko

Druga manj primerna živila za psa

Med škodljiva ali manj primerna živila sodijo jabolčne peške, alkohol, pečena koruza, hmelj, mačja hrana, bomboni, drobnjak, kvas in nekatera druga živila. Na seznamu spornih živil pa so razhudnikovke, med katere sodijo krompir, paradižnik, melancani, praprika ipd., in sicer zaradi vsebnosti alkaloida solanina, ki ga na krompirju prepoznamo po zeleno obarvanih delih. Zrele in surove paradižnike lahko pes uživa zgolj v majhnih količinah, krompir in papriko (baburo in rdečo) pa samo kuhano. V primeru zastrupitve s solaninom psa draži sluznica, ima drisko in bruha. Nekuhanih ne smemo psu ponuditi niti fižola in ostalih stročnic, saj te sicer vsebujejo strupeno beljakovino fazin, ki je škodljiva tudi za ljudi in lahko povzroči drisko s sledovi krvi, trebušne krče in bruhanje. Poleg tega psu ne smemo dajati mastne, ocvrte in močno začinjene hrane, saj jo težko prebavi, vodi pa lahko v bruhanje in drisko ter vnetje trebušne slinavke. Zaradi vsebnosti sladkorja ne pretiravajte s sadjem, prav tako soljo, ki sicer za psa ni strupena, zato pa slabo vpliva na ledvica in srce. Ribe psu ne smete ponujati surove, pečeno pa zgolj v majhnih količinah, pri čemer je treba biti pozoren na koščice.

Lastniki psov srečnejši od lastnikov mačk
Preberi še
Lastniki psov srečnejši od lastnikov mačk
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660