Konzervirana hrana, kot sta denimo fižol ali tuna, lahko vsebuje nevarne bakterije, ki lahko povzročijo paralizo in celo smrt, opozarja higienski strokovnjak Paul Jackson. Namreč, številna konzervirana živila, ki jih že leta hranimo v shrambi, so lahko onesnažena z nevarnimi bakterijami, vključno s Clostridium botulinum, bakterijo, ki proizvaja toksine, ki napadajo živčni sistem in lahko povzročijo smrtno paralizo.
Paul Jackson iz britanskega podjetja za ravnanje z odpadki NRC svetuje, da pločevinke pred nakupom vedno skrbno pregledamo.
Konzervirana hrana z rahlo vdolbino je na splošno varna, če ni drugih znakov poškodb, je povedal za Mirror. "Toda globoke vdolbine so resen opozorilni znak."
Takšne vdolbine lahko namreč povzročijo mikrorazpoke, skozi katere lahko bakterije vstopijo v pločevinko in onesnažijo vsebino. Bakterije same po sebi morda niso nevarne, vendar v okolju brez kisika, kot je zaprta pločevinka, proizvajajo zelo strupene snovi. Če oseba uživa takšno hrano, lahko razvije botulizem, stanje, ki povzroča resne nevrološke simptome in paralizo.

Tudi zarjavele pločevinke so nevarne
Simptomi vključujejo slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu, drisko ali zaprtje. Če se bolezen ne zdravi, napreduje v živčni sistem, možgane in hrbtenjačo, kar povzroči padajočo paralizo od glave do pet, navaja britanska nacionalna zdravstvena služba. Drugi simptomi lahko vključujejo povešene veke, zamegljen ali dvojni vid, šibkost obraznih mišic, težave z dihanjem in požiranjem. Ocenjuje se, da smrt nastopi v približno 10 % primerov.
Poleg vdolbin Jackson svari tudi pred zarjavelimi pločevinkami, četudi se zdi rja neškodljiva.
"Rja lahko oslabi kovino in povzroči puščanje vsebine ali vstop zraka, kar odpre vrata bakterijam," pojasnjuje. "Že rahla rja lahko pomeni, da hrana ni več varna za uživanje."
Napihnjene pločevinke so še en jasen znak težave.
"To običajno povzročijo plini, ki jih proizvajajo bakterije, kar pomeni, da je hrana pokvarjena. Takšne pločevinke je treba takoj zavreči."

Pločevinke je treba hraniti na suhem in zmerno toplem mestu
Jackson tudi svetuje, da pločevinke, ki ob odprtju puščajo tekočino ali imajo neprijeten vonj, takoj zavržemo.
"Uhajanje tekočine lahko pomeni, da se zaradi rasti mikroorganizmov kopičijo plini. Poleg tega, da hrana ni več okusna ali kakovostna, lahko predstavlja tudi resno nevarnost za zdravje."
Konzervirano hrano je najbolje shranjevati stran od pomivalnega korita ali virov vlage in toplote, kjer prihaja do temperaturnih sprememb, ki ugodno vplivajo na bakterije.
"Izjemno nizke temperature lahko povzročijo razpoke v pločevinki, kar omogoči vdor zraka in vlage ter spodbudi rjavenje in kvarjenje," dodaja Jackson. "Konzervirano hrano je najbolje hraniti na suhem in zmerno toplem mestu."
Pomembno je tudi spremljati rok uporabnosti, odvisno od vrste živila. Živila z visoko vsebnostjo kislin, kot so paradižniki, lahko ohranijo kakovost do 18 mesecev po preteku roka uporabnosti. Živila, kot sta meso in zelenjava, so lahko varna do pet let, če so pravilno shranjena.
Vir: index.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV