Hujšanje je lahko zdravo ali nezdravo, odvisno od pristopa in splošnega zdravja osebe. Do zdravega hujšanja pride, ko je postopno in doseženo z uravnoteženo kombinacijo pravilne prehrane , redne telesne dejavnosti in sprememb življenjskega sloga. Ta pristop spodbuja odstranjevanje odvečne maščobe ob ohranjanju mišične mase, kar prispeva k izboljšanju splošnega zdravja.
Nasprotno pa je nezdrava izguba teže pogosto posledica ekstremnih in restriktivnih diet , prekomerne vadbe ali uporabe potencialno škodljivih prehranskih dopolnil. Hitra izguba teže lahko privede do prehranskih pomanjkljivosti, izgube mišične mase in oslabljenega imunskega sistema , kar predstavlja resna tveganja za zdravje.

Bistvenega pomena je dati prednost celostnemu in trajnostnemu pristopu k uravnavanju telesne teže, ki se osredotoča na dolgoročno dobro počutje in ne na hitre rešitve, s čimer zagotovimo, da izguba teže podpira splošno zdravje, namesto da ga ogroža.
Kako shujšati na zdrav in učinkovit način, ki ne bo imel negativnih posledic na vaše telo in zdravje, izveste spodaj.

1. Intermitentni post (IF)
Ta vrsta diete vključuje redno kratkotrajno postenje in uživanje obrokov v skrajšanem časovnem obdobju. Študije kažejo, da je kratkotrajno postenje, ki traja do 26 tednov, enako učinkovito za hujšanje kot vsakodnevna nizkokalorična dieta.
Običajne metode IF vključujejo nadomestni dnevni post , dieto 5:2 in metodo 16/8.

2. Sledenje prehrani in vadbi
Vodenje evidence dnevnega vnosa hrane in pijače spodbuja zavedanje in vedenjske spremembe, ki vodijo do izgube teže. Raziskave kažejo, da spremljanje telesne dejavnosti, tudi s preprosto napravo, kot je pedometer, pomaga pri izgubi teže.

3. Premišljeno prehranjevanje
Zavestno prehranjevanje vključuje posvečanje pozornosti temu, kako in kje se hrana zaužije, in lahko ljudem omogoči, da uživajo v hrani, ki jo jedo, ter pomaga pri izgubi teže. Tehnike vključujejo prehranjevanje brez motenj (gledanje televizije, uporabljanje TikToka), počasno prehranjevanje (brez hitenja in metanja hrane vase) in premišljeno izbiro hrane.

4. Beljakovine v obrokih
Uživanje beljakovin v obrokih pomaga uravnavati hormone apetita in spodbuja občutek sitosti. Zajtrk z visoko vsebnostjo beljakovin, vključno z možnostmi, kot so jajca in oreščki, je pokazal dolgotrajne hormonske učinke na znižanje apetita.

5. Zmanjšanje vnosa sladkorja in rafiniranih ogljikovih hidratov
Visok vnos sladkorja in rafiniranih ogljikovih hidratov v zahodni prehrani je povezan z debelostjo. Priporočljivo je zamenjati predelano in sladko hrano s polnozrnatimi izdelki , sadjem, oreščki in semeni.

6. Uživanje vlaknin
Vključitev hrane, bogate z vlakninami v vašo prehrano, kot so denimo polnozrnate žitarice, sadje, zelenjava in oreščki, poveča občutek sitosti in tako pomaga pri izgubi teže.
7. Uravnovešanje črevesnih bakterij
Nove raziskave se osredotočajo na pozitvno vlogo črevesnih bakterij pri nadzoru telesne teže. Živila, kot so fermentirana živila in živila, bogata s prebiotiki, prispevajo k raznolikemu naboru črevesnih bakterij.

8. Ustrezna količina spanca
Pomanjkanje spanja je povezano s povečanim tveganjem za debelost zaradi vpliva na presnovo in hormone, ki nadzorujejo apetit. Dosleden, kakovosten spanec je tako ključnega pomena za nadzor telesne teže.
9. Obvladovanje ravni stresa
Kronični stres sproži hormone, ki lahko povečajo apetit in prispevajo k povečanju telesne teže. Tehnike obvladovanja stresa, vključno z jogo in meditacijo, lahko prispevajo k izgubi teže.

Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV