Debelost je opredeljena kot bolezen, za katero je značilno prekomerno kopičenje maščobnega tkiva, kar povečuje tveganje za različne kronične bolezni, vključno z neplodnostjo. Čeprav je jasno razvidno, ali je oseba debela ali ne, obstajajo določeni parametri, po katerih ugotavljamo debelost.
To se običajno naredi z uporabo indeksa telesne mase (ITM), ki se izračuna tako, da se telesna teža v kilogramih deli z višino.
ITM: 18,5 – 24,9 kg/m, razpon normalne telesne mase
ITM: 25,0 – 29,9 kg/m, razpon prekomerne teže
ITM: 30 > debelost.

Poleg indeksa telesne mase se meri tudi obseg pasu in vratu. Tako obseg pasu pri ženskah ne sme presegati 80 cm, pri moških pa 94 cm. Pri ženskah je normalen obseg vratu do 36 cm, pri moških pa 43 cm.
Z merjenjem obsega pasu ocenimo tveganje za visok odstotek visceralne maščobe, ki obdaja vitalne organe in povečuje tveganje za številne bolezni. Po drugi strani pa lahko kopičenje maščobe okoli vratu povzroči obstruktivno apnejo v spanju.

Debelost, pa tudi povečan obseg trebuha in vratu, povečata tveganje za naslednja bolezenska stanja:
- presnovni sindrom,
- insulinska rezistenca,
- bolezni srca in ožilja,
- neplodnost in zmanjšan libido,
- hormonska neravnovesja,
- diabetes tipa 2,
- hipertenzija.,
- sindrom policističnih jajčnikov pri ženskah.

Kadar se poleg debelosti pojavijo tudi omenjene bolezni in motnje, to dodatno sproži druge zdravstvene težave. Da bi si lažje predstavljali debelost glede na spol, starost, višino in težo, sta tukaj dva primera:
- Ženska, visoka 165 cm in težka 85 kg, bi imela ITM 31,2, s čimer se umesti v kategorijo debelosti. Če je obseg njenega pasu 95 cm, je to dodatna potrditev tveganja za presnovno motnjo.
- Moški, visok 180 cm in težak 105 kg, bi imel ITM 32,4, kar ga prav tako uvršča v kategorijo debelih. Če obseg njegovega pasu znaša 105 cm, se tveganje za omenjene bolezni poveča.
Vzroki za debelost
Vzrok za debelost se matematično gledano skrči v prevelik vnos kalorij ali energije. Debelost pa ne nastopi čez noč, ampak čez čas, saj je za pridobitev enega kilograma maščobe potrebnih približno 7000 kalorij.
Toda če gledamo celovito, je debelost posledica kombinacije teh dejavnikov:
- sedeči življenjski slog,
- nezdrava prehrana,
- slaba kakovost spanja, ki pomembno vpliva na apetit,
- psihološki dejavniki (travma, iskanje tolažbe ali nagrade v hrani),
- motnje hranjenja, kot je prenajedanje.

Nekatere bolezni in motnje, kot so hipotiroidizem, inzulinska rezistenca in hormonske motnje, so lahko sprožilec lahkega pridobivanja telesne teže, vendar je glavni vzrok za debelost še vedno prekomeren vnos kalorij, saj maščobno tkivo nastaja le na podlagi prevelikih količin hrane.

Vpliv debelosti na plodnost pri moških in ženskah
Nekateri glavni vplivi debelosti na plodnost ženske so:
- anovulacija (odsotnost ovulacije),
- motnja menstrualnega ciklusa,
- sindrom policističnih jajčnikov (PCOS),
- povišana raven insulina (moti ravnovesje spolnih hormonov),
- zmanjšana uspešnost plodnosti (po naravni poti ali z oploditvijo z medicinsko pomočjo),
- večje tveganje za zaplete v nosečnosti, vključno z gestacijskim diabetesom , preeklampsijo in spontanim splavom.
Pri moških lahko debelost povzroči:
- povečanje estrogena in zmanjšanje testosterona,
- erektilna disfunkcija,
- zmanjšana kakovost semenčic (manjše število in gibljivost),
- večje tveganje za neuspešno zanositev po naravni poti in manjša možnost za oploditev (naravna in z medicinsko pomočjo).

Kaj storiti, če imate prekomerno telesno težo in načrtujete otroke?
Če imate prekomerno telesno težo in načrtujete povečanje, je vsekakor priporočljivo osvojiti zdrave prehranjevalne navade in shujšati, preden načrtujete otroke. Glavni razlog je zagotovo izogibanje vsem morebitnim zapletom v zvezi z oploditvijo in nosečnostjo, upoštevajte pa tudi druge dejavnike.

Izguba le 5-10 % telesne teže lahko bistveno poveča možnosti za oploditev. Poleg tega bodo telesna aktivnost, zdrava prehrana in hujšanje ustvarili osnovo za zdravo nosečnost in lažji porod.
Tudi ob prihodu novega družinskega člana vas čaka veliko lepih trenutkov, a tudi izzivov. Ukvarjanje z raznimi čustvi, pomanjkanjem spanja ipd., kar lahko stanje debelosti še poslabša. Poleg tega zagotovo želite biti zgled svojemu otroku in mu posredovati zdrave življenjske navade.

To ni namenjeno ustvarjanju občutkov krivde, temveč ozaveščanju o tem, koliko potencialnih izzivov in težav izgine z izgubo odvečne teže in kako lažje vam bo v novi vlogi.

Poiščite kvalitetnega nutricionista, ki bo prilagodil vašo prehrano, ne samo za hujšanje, ampak tudi za večjo plodnost. Delajte majhne korake, dajte si nekaj mesecev časa, da shujšate, in potem boste imeli boljše možnosti, da začnete načrtovati razširitev družine.


Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV