Moskisvet.com
seks

Zdravje

Prezgodnji izliv - težava, s katero se sooča vse več moških!

Moškisvet.com
25. 08. 2016 09.19
8

Raziskave kažejo, da ima težave s prezgodnjim izlivom od 18 do 25 odstotkov moških. Ne le da lahko tovrstna motnja poslabša partnerski odnos, povzroči lahko tudi hude psihične posledice.

seks
seks FOTO: Thinkstock

Nekoč zelo hiter spolni odnos ni bil prav nič sramotnega ali skrb vzbujajočega. Pravzaprav je moral biti seks s perspektive evolucije hiter, saj je bila njegova temeljna naloga zgolj reprodukcija. In če si zamislimo okoliščine prvih spolnih izkušenj, ko so pari spolno občevali pogosto hitro in na skrivaj, se takrat hiter izliv ni štel kot nekaj negativnega. Dandanes pa se hiter izliv, ki se zgodi dve minuti ali manj po penetraciji, šteje za spolno motnjo, ki ni le sila neugoden za oba partnerja in njuno intimno življenje, temveč lahko povzroči tudi številne psihične težave. V nadaljevanju smo zato na enem mestu zbrali odgovore na nekaj najbolj perečih vprašanj, ki si jih zastavljajo moški, ki jim prehitro pride.

Kako pogosta je pri moških težava s prezgodnjim izlivom?

Pri nas žal ne obstajajo raziskave o tej najpogostejši spolni motnji moških. Strokovnjaki poročajo, da je pogostnost prezgodnjega izliva med 18 in 25 odstotki, odvisno seveda od definicije. Vsak moški, ki zase meni, da ima prezgodnji izliv, še ni nujno, da gre res za prezgodnji izliv oziroma da je njegovo stališče pravilno. Stroka namreč o prezgodnjem izlivu govori takrat, ko do izliva pride v času dveh minut in manj po penetraciji. Treba je tudi vedeti, kako moški oceni kontrolo nad izlivom (od zelo slabe do dobre), kako stresno vpliva ta težava nanj, kako je zadovoljen z izvedbo spolnih odnosov nasploh in kakšne posledice ima to tudi na partnerski odnos.

seks
seks FOTO: Profimedia
Kaj so najpogostejši vzroki za prehiter izliv?

V preteklosti je dolgo časa veljalo stališče stroke, da je prezgodnji izliv izključno psihološka motnja, ki se jo zdravi s psihoterapijo. Danes pa se uveljavlja mnenje, da je zgodnja ejakulacija normalna biološka variabilnost, ki ima lahko tudi genetsko osnovo. Torej lahko rečemo, da gre za tako imenovani nevrobiološki pojav, ki lahko posledično vodi v psihološki ali partnerski stres.

Danes ločimo dve vrsti prezgodnjega izliva. Pri prvi vrsti gre za dolgotrajen prezgodnji izliv, moški ima težave od samega začetka spolne prakse. Izliv se zgodi v eni minuti po penetraciji in to skoraj pri vsakem spolnem odnosu. Moški ni zmožen zadrževati pri skoraj vsakem vaginalnem odnosu. Pri tej vrsti prezgodnjega izliva gre po vsej verjetnosti za nevrobiološko osnovo nastanka. S starostjo se le malenkostno čas izliva podaljša, čeprav je dolgo veljalo prepričanje, da starost prinaša tudi podaljšan čas izliva, vendar očitno pri tem tipu to ne drži. Drugi tip prezgodnjega izliva pa je pridobljen. Zanj je značilno, da je trajanje krajše, moškemu se zgodi po obdobju uspešnih spolnih odnosov. Pogosteje je povezan z dejavniki tveganja, kot so na primer erektilna motnja, vnetje prostate, bolezni ščitnice – zlasti pospešeno delovanje, pa tudi tesnobna stanja …

Kdo je bolj izpostavljen prezgodnjemu izlivu?

Če bi iskali psihološke značilnosti moških s prezgodnjim izlivom, jim je marsikdaj skupno. Običajno so precej adrenalinski, vse počnejo na hitro in se tudi zelo hitro spolno vzburijo. So neučakani, ne znajo se sprostiti, pri nekaterih je v ozadju tesnobna motnja. Včasih pa je prezgodnji izliv povezan s primarno motnjo erekcije, saj moški ob zadostni erekciji pohiti, da mu ne bi upadla in da bi zmogel dokončati spolni odnos.

Sicer pa prezgodnji izliv običajno prizadene mlajše moške, ki jim še primanjkuje izkušenj in so negotovi, ki jih skrbi, kako bodo izpadli v spolnosti pred partnerico, ki se sprašujejo, ali jo bodo spolno zadovoljili, ki imajo tudi spolni repertoar manj inovativen. Velikokrat opažamo tudi, da so moški zelo malo poučeni o spolnosti in tako imenovani fiziologiji spolnega odgovora. Nihče jih ne nauči, kako lahko sami vplivajo na zadrževanje in kontrolo, preden se zgodi refleks.

Kako te težave vplivajo na moške?

Vsaka spolna težava, ki traja dlje časa, pusti posledice na enem in drugem partnerju. Prezgodnji izliv, ki spremlja skoraj vsak spolni odnos, lahko moškemu povzroča hude psihične težave – je v stiski, napet, zaskrbljen in se običajno začne izogibati spolni intimnosti. Zlasti moški trpijo zaradi občutka, da zaradi svojega prezgodnjega izliva partnerice ne zmorejo spolno zadovoljiti. Vsaka taka izkušnja prinese skrb, ali bo naslednjič podobno, in potem se negativne izkušnje nabirajo. Moški se že v mladosti (še vedno) izurijo, da občutijo sram, kadar so šibki, občutljivi in ranljivi. Pogosto jim je tuja čustvena intimnost, spolna komunikacija, užitek v čutenju, telesno ugodje. Vse to lahko določa, da je nekdo bolj ranljiv za pojav spolnih težav. V ambulanto običajno pridejo takrat, ko je trpljenje neznosno in si želijo pomoč, nasvet strokovnjaka.

moški in ženska, erekcija
moški in ženska, erekcija FOTO: Thinkstock

Kako pomagati?

Obstajajo specifične vedenjske tehnike izključno za odpravljanje prezgodnjega izliva, kot je na primer stop-start tehnika. Lahko jo izvaja partnerica in pomeni, da z dotiki penisa stopnjuje vzdraženost, moški pa mora biti pozoren, do katere stopnje lahko dotike še prenese in je še sposoben kontrole, nato spolno igro prekineta in spet nadaljujeta. Lahko pa se moški bolj posveti partnerici, ki jo poskuša vzburiti do tiste mere, da je že blizu vrhunca in tako hitrost izliva ne bo moteča. Tukaj vidimo, da je aktivna vloga partnerice – če govorimo o heteroseksualnem odnosu – zelo pomembna.

Uporabljajo se tudi kognitivne tehnike, ko naj bi moški med fazo vzburjenja skušal svoje misli preusmeriti od spolnih razmišljanj na povsem neseksualne, o katerih pa moški menijo, da nekako nimajo velikega učinka na zadrževanje. Zelo pomembno je tudi, da se moški nauči sproščanja in da je ta sprostitev uvod v spolno igro. Če je namreč napet, bo tudi vzburjenje potekalo hitreje. Naučiti se mora pozornost usmeriti v svoje telo. Opazovati mora, kaj se dogaja z mišicami pod trebušno prepono, da prepozna naraščanje mišičnega tonusa ob naraščanju vzburjenja.

Par ima težave - 1
Par ima težave - 1 FOTO: Thinkstock

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382