Moskisvet.com
Orgazem

Odnosi

Znanost o velikem O(rgazmu)

A.K.
23. 09. 2020 08.29
2

Ste vedeli, da na orgazem lahko pogledamo tudi z zornega kota znanosti? Podobno kot pri preučevanju razpoloženja ali bolečine tudi orgazme lahko razlagamo ne le z biološkimi, ampak tudi s psihološkimi, sociološkimi in celo zgodovinskimi trendi.

Skozi zgodovino so bili na zahodu ženski orgazmi pogosto pod drobnogledom številnih raziskovalcev in posameznikov, ki so želeli odstirati skrivnosti človeškega telesa. Nekoč je veljalo, da so orgazmi nekaj nezdravega, napačnega, celo prepovedanega. V določenem obdobju so orgazmi, povezani s samozadovoljevanjem, med zdravniki veljali za nesprejemljive. Znameniti psihoanalitik Sigmund Freud je v svojem času spopulariziral idejo, da zrele ženske doživljajo vaginalne orgazme, medtem ko nezrele ženske lahko uživajo le s pomočjo stimulacije klitorisa.

Skozi zgodovino so bili na zahodu ženski orgazmi pogosto pod drobnogledom številnih raziskovalcev in posameznikov.
Skozi zgodovino so bili na zahodu ženski orgazmi pogosto pod drobnogledom številnih raziskovalcev in posameznikov. FOTO: Shutterstock

Pomembnost orgazma se je v 20. stoletju okrepila, zato je nezmožnost doseganja orgazma s pomočjo penetracije postala diagnoza, zapisana v DSM (Diagnostični in statistični priročnik duševnih motenj). V današnjem času so na področju doseganja orgazma mnenja še vedno različna – nekateri težavam pri doseganju orgazma s pomočjo penetracije ne dajejo pomembne teže, drugi pa zagovarjajo idejo, da je orgazem pogoj za izpolnjujočo spolnost. Prav tako so še danes redki posamezniki prepričani, da je orgazem rezerviran le za spolni odnos, nikakor pa ne za samozadovoljevanje. Kljub splošnemu napredku in znanosti se torej še vedno zdi, da je spolnost tabu tema, o kateri se premalo govori. Če ne zaradi drugega, pa zaradi bolj zadovoljujočega spolnega življenja v partnerstvu. Glede na veliko število komentarjev in debat na družbenih omrežjih in forumih ter posameznikov, ki se soočajo s težavami na področju spolnosti, je pomembno razumeti, kako naše telo deluje, kar vodi tudi k postopnemu zmanjšanju stigme.

Je deviški pas navadna izmišljotina?
Preberi še
Je deviški pas navadna izmišljotina?

Je res več različnih tipov orgazmov?

Obstaja veliko populističnih člankov, ki trdijo, da obstaja od 4 do 15 različnih vrst orgazmov. Veliko se razpravlja tudi o tem, kako klasificirati ženske orgazme, a le malo dokazov podpira idejo, da različni dražljaji zanesljivo povzročajo različne vrste ali intenzivnost ženskih orgazmov. Nekateri posamezniki namreč poročajo, da so nekateri orgazmi ’boljši od drugih’, vendar ni nujno, da je to povezano prav z dražljaji.

Orgazem je le eden od mnogih elementov zadovoljujočega spolnega življenja, nikakor pa ni edini.
Orgazem je le eden od mnogih elementov zadovoljujočega spolnega življenja, nikakor pa ni edini. FOTO: Shutterstock

Klitoralni orgazem: Stimulacija klitorisa je verjetno najlažji način, s katerim posamezniki doživijo orgazem. V študiji iz leta 2017, v kateri je sodelovalo več kot 1000 žensk iz ZDA, jih je približno 7 od 10 trdilo, da med heteroseksualnim spolnim odnosom potrebujejo stimulacijo klitorisa, da dosežejo orgazem.

Vaginalni orgazem: Vaginalno stimuliran orgazem je tisti, ki se zgodi z namerno stimulacijo izključno nožnice. V isti študiji kot zgoraj je manj kot ena od petih žensk poročala, da lahko doseže orgazem le s stimulacijo nožnice. Zmožnost takšnega doseganja orgazma je lahko povezana s točko G, čeprav o tem še potekajo  študije. Točka G kljub vsemu še ni dobro razumljena. Predvidevajo namreč, da gre pri tej točki za skupek živčnih končičev ali pa da je to celo klitoris, umaknjen v notranjost. Nekateri pa zagovarjajo idejo, da točka G sploh ne obstaja in da je vse skupaj navadna izmišljotina. Tudi ni dokazov, da bi bil vaginalni orgazem boljši od drugih oblik orgazma, pravzaprav naj bi namerna stimulacija klitorisa orgazem celo izboljšala.

Stimulacija drugih delov telesa: Manj reprezentativnih je raziskav orgazmov, ki jih povzroča stimulacija delov telesa, ki niso genitalije. Nekatere študije sicer kažejo, da ni potrebe po neposredni stimulaciji klitorisa ali nožnice, da ženska doživi orgazem. Prav tako se je izkazalo, da lahko posamezniki doživijo orgazem tudi s pomočjo stimulacije ust, bradavic, dojk, anusa in kože. Raziskave z udeleženci, ki imajo hude poškodbe hrbtenjače, ter z udeleženci z epilepsijo, kažejo, da obstajajo orgazmične izkušnje brez neposredne vključitve genitalij. 

→Orgazem, povzročen s telesno vadbo: Telesna vadba z utežmi, kardio vadba in vadba, osredotočena na trebuh, lahko povzroči orgazem (v pop znanosti znan kot ’coregazem’) in druge pozitivne genitalne stimulacije. V biološkem smislu je to smiselno, saj vadba lahko spodbudi mišice okoli genitalij in poveča pretok krvi vanje. Telesna vadba vpliva tudi na razpoloženje z endorfini in drugimi nevrotransmiterji, podobno kot pri spolnem odnosu.

Orgazem med spanjem: Mnogi posamezniki med spanjem doživljajo spolno vzburjenje ali celo orgazem. Ne ve pa se natančno, zakaj se to zgodi. Nobena raziskava namreč še ni preučila, ali so ljudje med spanjem nezavedno stimulirali svoje telo ali so bili stimulirani s pomočjo posteljnine ali drugih predmetov, zato še ni jasno, ali se orgazmi med spanjem zgodijo spontano in le na podlagi sanj.

Po popularnem prepričanju naj bi obstajalo tudi do 15 različnih vrst orgazmov.
Po popularnem prepričanju naj bi obstajalo tudi do 15 različnih vrst orgazmov. FOTO: Shutterstock
Katastrofalne snubitvene napake
Preberi še
Katastrofalne snubitvene napake

Srečno spolno življenje

Čeprav zaradi pretiranih partnerskih pričakovanj in lastnega interesa po doživljanju orgazmov mnogi menijo, da morajo doseči ’veliki O’ čisto vsakič, ko imajo spolne odnose, pa srečno spolno življenje ne pomeni nujno doživljanja orgazmov med vsako spolno izkušnjo. Tudi to, da niso vsi orgazmi enaki, ni tako iz trte zvito, saj se naše telo in um spreminjata iz dneva v dan (razpoloženje, zdravje, stres …). Dejstvo je, da je orgazem le eden od mnogih elementov zadovoljujočega spolnega življenja, nikakor pa ni edini. Zaupanje, spoštovanje, komunikacija, razumevanje in sposobnost odprtega izražanja svojih potreb je pomemben del tako pri doseganju orgazmov kot tudi v osrečujočem partnerskem odnosu.

Raziskave temeljijo na virih: The journal of sexual medicine in Journal of health psychology

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660