Moskisvet.com
Partnerstvo

Odnosi

Lov na srečo – kaj sploh je sreča?

V.H.
15. 06. 2023 05.00
0

Sreča, težko ulovljiva, a tako zaželena. Ampak ali sploh vemo, kaj si v resnici želimo? Vse se pravzaprav vrti samo okrog pravega ravnovesja. V nas se lahko porajajo najrazličnejša čustva, od prijetnih do tistih malo manj prijetnih, a slednjim bi se najraje izognili, če bi to le bilo v naši moči. Pri tem radi pozabljamo, da ravno zaradi barvitosti svojih čustev, spodrsljajev in slabih trenutkov bolj cenimo srečo in vse lepe stvari, ki jih doživimo v svojem življenju.

Prijetni občutki so vsekakor cilj, h kateremu stremimo. Včasih ga dosežemo, spet drugič se nam lahko za las izmuzne ali pa se mogoče kar sami izgubimo nekje na poti. Biti neprestano srečen je misija nemogoče, a vseeno lahko v svoje življenje vnesemo več radosti in veselja, če so naše pomembnejše potrebe vsaj približno zadovoljene. In kaj je najbolje? Osebne sreče nam ni treba kupovati, ker so najbolj dragocene stvari v resnici brezplačne. 

Najlepše stvari so brezplačne.
Najlepše stvari so brezplačne. FOTO: Shutterstock

Kaj vse lahko vpliva na našo srečo?

Doživljanje sreče se lahko razlikuje od posameznika do posameznika, zato moramo biti v stiku najprej sami s seboj, s svojimi željami in potrebami, da bomo lahko sledili svoji osebni definiciji sreče. Sreča je namreč posledica naših misli, čustvovanja in vedenja, zato lahko tudi sami prispevamo k svojemu notranjemu zadovoljstvu in živimo bolj izpolnjeno življenje. 

Prisotnost v trenutku

Včasih nas obremenjuje preteklost, ki jo lahko čutimo kot težo na svojih prsih, ali pa se znajdemo v stiski, ker preveč analiziramo in razmišljamo, kaj vse nas še čaka v prihodnosti, še posebej, če nas pri tem nadvladajo temne misli. In prav zato je pomembno, da se naučimo biti prisotni v sedanjosti, da bomo lahko izkoristili vse lepe trenutke, ki so nam dani. Slednji nam lahko služijo kot dobra popotnica za poznejše izzive, saj nam bodo v težjih situacijah dajali voljo in motivacijo, da gremo naprej.

Hvaležnost za to, kar imamo 

Pogosto razmišljamo o tem, kaj vse nam še manjka, da bi lahko bili srečni, in tako mimogrede spregledamo, kaj vse že imamo in za kar smo lahko hvaležni. Od nas je odvisno, ali smo sposobni videti in uživati v nam dosegljivih stvareh ali jih bomo jemali za samoumevne in še naprej hrepeneli po nedosegljivi sreči, ki nas odmika od veselja tukaj in zdaj. 

Zdrav duh v zdravem telesu

Naša psihična kondicija je močno povezana s fizično, zato ne smemo zanemarjati niti svojega telesa. Gibanje in še enkrat gibanje je pomembno, saj nas takrat preplavijo hormoni sreče, poskrbimo za dobro telesno formo, ohranjamo vitalnost in smo lahko kos tudi najrazličnejšim mentalnim izzivom. Iskanje pravega ravnovesja med počitkom in dejavnostjo je samo še korak bližje k našemu dobremu počutju. 

Dobri medosebni odnosi

V kakovostnih odnosih lahko zadovoljimo svoje potrebe po ljubezni, sprejetosti, varnosti, toplini in še in še. Ljudje smo namreč družbena bitja, zato potrebujemo drug drugega. V odnosih namreč negujemo tudi podobo, ki jo imamo o sebi, od samospoštovanja, občutka lastne vrednosti do notranje moči. In prav zato ni vseeno, komu bomo podarili ekskluzivni dostop do sebe. Pomembno je, da skrbimo za odnose, ki nam nekaj pomenijo in v katerih se dobro počutimo, torej, da v njih lahko rastemo, se zbližujemo in skupaj tudi napredujemo. Lepo je doživljati dobre stvari, a še lepše jih je deliti z nekom, ki ga imamo radi. 

Poiščite svoje veselje, ki vam bo napolnilo življenje.
Poiščite svoje veselje, ki vam bo napolnilo življenje. FOTO: Shutterstock





UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660