Moskisvet.com
Osamljen za praznike

Odnosi

Samski, a ne osamljeni za praznike

A.K
15. 12. 2019 07.00
0

Zdi se, da je v decembru največkrat izrečen stavek: 'Najlepši čas v letu.' Kamorkoli se obrnemo zagledamo nasmejane obraze, zaljubljene pare, božična glasba odmeva daleč naokoli, da ne govorimo o poplavi božičnih filmov, ki jih predvajajo serijsko. Vzdušje, pred katerim se težko skrijemo, pa ima tudi temne plati – zlasti za tiste, ki v ljubezni nimajo (več) sreče. Kaj pa, če ni vse tako čudovito? Kaj pa, če je to prvi december po razvezi? Morda ljubezen v vaše življenje sploh še ni prišla? Za mnoge decembrska evforija, ob kateri se zdi, da moramo biti srečni, prinese več težkih občutkov kot kar koli drugega.

Dr. Gail Saltz, klinični profesor psihiatrije na Weill Medical College in avtor knjige The power of different, se pri svojem delu srečuje z ljudmi, ki so po razvezi ostali sami. "Vsak pomemben mejnik, obletnica, dogodek, ki spominja na ljubljeno osebo, še poglobi občutek izgube, žalosti in osamljenosti. Vsa pričakovanja, ki jih prinesejo prazniki, pa prebudijo misli, da so pravzaprav sami v tem, kar čutijo," pravi profesor, a hkrati dodaja, da to nikakor ne drži in da je še veliko drugih, ki doživljajo enako.

Če se v tem času počutite tesnobne, nesrečne in komaj čakate, da gre vsa decembrska evforija mimo, potem lahko upoštevate nekaj nasvetov, ki so vam pri tem v pomoč.

Konec leta je idealen čas za razmislek o preteklem letu in vsem, kar si želite v novem.
Konec leta je idealen čas za razmislek o preteklem letu in vsem, kar si želite v novem. FOTO: Shutterstock
So vas že načeli depresivni meseci?
Preberi še
So vas že načeli depresivni meseci?

• Pojdite iz svojega doma

Najhuje je, če se v tem času izoliramo od ostalih in se utapljamo v depresivnih občutjih. Ta namreč dobivajo še večje razsežnosti, če nimamo stika z drugimi ljudmi in svoje življenje omejimo izključno na svoje bivalne prostore. Resda je v nekaterih primerih težko, a včasih se je treba prisiliti. Pojdite ven, pokličite prijatelja, sorodnika, preteklo družbo … kogar koli, s katerim ste si blizu. Dogovorite se za pijačo, srečanje v mestu ali kakršno koli aktivnost. Bližina drugih lahko precej izboljša počutje. Po drugi strani pa življenje zna presenečati in človek nikoli ne ve, kje spozna sorodno dušo.

• Prostovoljstvo

Bistvo prostovoljstva se skriva v tem, da delamo dobro in izboljšujemo počutje drugih – na ta način se dobro počutimo tudi sami; nenazadnje smo bitja odnosov. Raziskave vedno znova kažejo povezave med velikodušnostjo in sproščanjem hormonov sreče (dopamina, oksitocina in serotonina) v možganih. Dejanja prijaznosti, kamor spada tudi prostovoljstvo, zmanjšuje simptome depresije, znižuje stres ter vodi k boljšemu zdravju in dolgoživosti. Ne glede na to, kakšna oblika prostovoljstva vam je blizu – skrb za živali iz zavetišča, finančna pomoč pri darilih za socialno ogrožene, obiski v bolnišnicah ali domovih za ostarele … pomembno je, da se ob tem počutite dobro. Pri tem pa lahko mimogrede spoznate istomisleče ljudi. Pobrskajte za prostovoljnimi aktivnostmi – veliko več jih je, kot si mislite.

Bližina drugih lahko precej izboljša počutje.
Bližina drugih lahko precej izboljša počutje. FOTO: Shutterstock
• Vadite hvaležnost

Ne glede na to, kaj v življenju prestajamo, je najpomembneje to, da ostanemo zvesti sebi. Nobene potrebe ni po tem, da bi se silili v nekaj, kar bi bilo na koncu tako ali tako prisiljeno. Če vam ustreza solo razvajanje v zavetju doma in se ob tem dobro počutite – tudi prav. Eno največjih daril, ki si jih lahko podarite v tem času, je hvaležnost. Poglejte na svoje življenje ali situacijo z drugih zornih kotov. Namesto da svojo energijo trošite za negativna razmišljanja, monologe in scenarije, s čimer ogrožate svoje psihofizično zdravje, se raje osredotočite na pozitivne plati. Kaj vam je vse skupaj prineslo? Kaj lahko povlečete iz celotne situacije? Kaj ste se naučili? Glejte na vse skupaj kot na stopničko, ki vas vodi v boljši jutri. Morda včasih ni preprosto, a se da. Pomembno je, da ne igramo žrtve; kakšna bo naša resničnost, je v največji meri odvisna prav od nas samih. Če se postavite v pravo perspektivo, se spomnite na tiste, ki so v veliko slabšem položaju kot vi. Stopite iz mehurčka in poglejte na svoje življenje skozi prizmo hvaležnosti – zagotovo imate še vedno veliko stvari, ki se jih lahko veselite.

4 razlogi, zakaj je dobro biti samski
Preberi še
4 razlogi, zakaj je dobro biti samski

• Razmislite o prihodnosti

Konec leta je idealen čas za razmislek o preteklem letu in vsem, kar si želite v novem. Morda pa je zdaj tisti pravi čas za vse to, kar ste si vedno želeli, pa si niste upali. Dolgo potovanje je prava izbira, saj stopite iz cone udobja, začasno zapustite kraj, kjer bivajo vaši spomini, in na svoje življenje pogledate iz popolnoma druge perspektive. Verjemite, vaše težave bodo z drugih kontinentov videti zelo majhne.

• Slavite svojo samskost

Namesto oklepanja preteklosti, je neprimerno bolje, da znamo v samskosti najti pozitivne plati. Svetovalka za odnose, Rosalinda Sedacca, pravi, da je najslabše, če obtičimo v neosrečujočem odnosu, iz katerega ne najdemo izhoda. "Življenje je polno priložnosti in sami lahko izbiramo, kako ga bomo osmislili."

Depresija pri moških: žalost ne pomeni šibkosti
Preberi še
Depresija pri moških: žalost ne pomeni šibkosti

Prirejeno po: 

What generosity does to your brain and life expectancy, E. Renter

The power of different: The link between disorder and genius, G. Saltz

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660