Telefoni in tehnologija, ki bi nas morali povezovati, nas na več načinov ločujejo. To lahko vidimo v mnogih primerih – otroci, ki so parke zamenjali z zatemnjenimi prostori, kjer igrajo igrice ali brskajo po TikToku, prijatelji, ki so pogovore in smeh ob kavi zamenjali z buljenjem v zaslone itd. Drug tak negativen primer kažejo rezultati študije iz Združenega kraljestva.
Podobne študije so že bile izvedene in njihovi rezultati so bili sprejemljivi, kar je pravzaprav precej zaskrbljujoče. Nekateri ljudje – približno deset odstotkov jih je – bi raje preživeli eno uro v postelji s svojim partnerjem tako, da bi v miru brskali po telefonih, namesto da bi se s svojim partnerjem stiskali pod rjuho.
Novo študijo je izvedlo tehnološko podjetje OnePlus, ki je anketiralo približno dva tisoč odraslih Britancev o njihovih navadah uporabe mobilnih naprav. Britanci porabijo kar 67,4 milijona ur na leto za tako imenovano doom scrollanje, tj. brezciljno ležanje v postelji in brskanje po Facebooku, Instagramu, TikToku in drugih primerljivih aplikacijah. Za takšno brskanje porabijo več kot uro in pol na dan, od tega polovico s partnerjem. Zanimivo je, da med uporabo stranišča prav tako preživijo veliko časa z brskanjem po družbenih omrežjih na mobilnih napravah.

Pri generaciji Z so rezultati še slabši
Delež generacije Z je še slabši, saj na družbenih omrežjih preživi približno dve uri in pol dnevno. Druga nenavadna statistika za to generacijo je, da jih je 31 odstotkov bolj naklonjenih pisanju opolzkih sporočil in telefonskemu seksu kot pa akciji v živo. Vse se torej spet zreducira na zaslone namesto na pravi seks.

Poleg dejstva, da telefoni več kot očitno negativno vplivajo na spolno življenje nekaterih ljudi, študija opozarja tudi na druge negativne posledice. Nekaj več kot 22 odstotkov ljudi, ki eno uro brskajo po zaslonih, se počutijo tesnobno, 28 odstotkov pa utrujeno in izčrpano. Prav tako ima doom scrolling negativen vpliv na produktivnost pri 46 odstotkih ljudi, medtem ko ima podoben vpliv na njihovo ustvarjalnost pri 28 odstotkih ljudi.
Znani so tudi drugi negativni učinki odvisnosti od zaslonov, in to ne velja le za mlajše ljudi, temveč za vse uporabnike mobilnih telefonov, vključno z oslabljenim duševnim zdravjem, utrujenostjo in izčrpanostjo ter slabšim pomnjenjem informacij in težavami s spominom.

Vir: NY Post
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV