Moskisvet.com
Nikoli, ampak zares nikoli ne silite partnerice v kakršnekoli telesne stike, če se ob tem ne počuti dobro.

Odnosi

Moja partnerica je bila spolno zlorabljena!

A.K
28. 01. 2019 08.55
1

Spolna zloraba zagotovo sodi med najbolj travmatične življenjske izkušnje in pusti velike, skeleče rane, ki se najbolj kažejo v partnerskih in družinskih odnosih, dojemanju svojega telesa, samopodobi in splošnem psihofizičnem počutju. A če se osredotočimo izključno na področje partnerstva, zahteva takšen odnos ogromno dela, a zlorabljeni partnerici predstavlja okrevanje, če ji partner le nudi dovolj zaupanja, potrpežljivosti, spoštovanja in empatije.

Nikoli, ampak zares nikoli ne silite partnerice v kakršnekoli telesne stike, če se ob tem ne počuti dobro.
Nikoli, ampak zares nikoli ne silite partnerice v kakršnekoli telesne stike, če se ob tem ne počuti dobro. FOTO: iStock
Ima vaša partnerka borderline motnjo?
Preberi še
Ima vaša partnerka borderline motnjo?

Če smo bolj konkretni, imajo ženske, ki so v otroštvu ali pozneje preživele spolno zlorabo, velikokrat težave v spolnosti. Te se na eni strani lahko izražajo kot promiskuitetno vedenje, erotiziranje odnosov, pretirano razgaljevanje, po drugi strani pa kot nezanimanje za spolne odnose, izogibanje intimnih dotikov, težave z uživanjem v spolnih odnosih in doseganjem orgazma, zato v teh primerih igra veliko vlogo podpora partnerja. Le s predelavo bolečin izkušenj in spominov ter vnovično vzpostavitvijo zaupanja lahko ženska v spolnosti spet začne uživati. A vedeti je treba, da je to tek na dolge proge, ki od partnerja zahteva veliko potrpežljivosti, dela na odnosu, spoštovanja, razumevanja, a vse to vodi do veliko globlje povezanosti, kot si jo je na prvi pogled mogoče predstavljati.

Kako se vesti v odnosu, če je bila partnerica spolno zlorabljena?

Seznanite se s spolno zlorabo

Pomembno je, da dobite čim več informacij o spolnih zlorabah in se čim širše izobrazite na tem področju. Spoznajte, kako tovrstna travma vpliva na življenje zlorabljenega, kako vpliva na telo in čustva. Intimni odnosi lahko nepričakovano in nenadno prebudijo tleče ali celo potlačene spomine, ki jih žrtev nosi v sebi, kar  sproži močne odzive. Te se lahko kažejo kot izogibanje fizičnim stikom, strah pred intimo, težave z zaupanjem, pa tudi kot bliskovit ’flashacki’ oz. spomini na izkušnjo. V takšnih primerih žrtvi ne preostane drugega, kot da postopoma predela travmo in se znova nauči zaupanja, kar pa zahteva veliko časa in potrpljenja. Zato je na prvem mestu treba imeti informacije – morda prebrati kakšno osebno izpoved in čim več knjig s področja zlorab, prebolevanja in pomoči bližnjih.

Prebolevanje spolne zlorabe je tek na dolge proge.
Prebolevanje spolne zlorabe je tek na dolge proge. FOTO: iStock
Bodite potrpežljivi

Eden od pomembnejših, a tudi najbolj kritičnih trenutkov v razmerju je priznanje in razkritje spolne zlorabe. Prav zato je ključnega pomena, da ima partnerica čas, prostor in priložnost, da lahko spregovori. Zgodbo bo delila takrat, ko bo pri sebi čutila dovolj zaupanja in varnosti, da to lahko stori. Morda bo svojo izkušnjo delila po delčkih, morda bo začela z namigi … lahko pa bo trajalo celo več mesecev ali let, ko boste resnično izvedeli, kaj se je zgodilo. V takšnih primerih ni prostora za neučakanost ali siljenje. Kot partner imejte veliko empatije, razumevanja in spoštovanja.

Vam ni več do seksa? Se zgodi!
Preberi še
Vam ni več do seksa? Se zgodi!

Pomembna je odprta in iskrena komunikacija

Tako kot se poudarja pomen komunikacije v vseh partnerskih odnosih, je izrednega pomena tudi v primerih, kjer je bila prisotna spolna zloraba. Komunikacija ne pomeni le tega, da kot partner poslušate, ampak da se ustrezno odzovete, jo nežno spodbudite, saj bo le na ta način dobila občutek, da vam lahko zaupa, pri čemer se bo krepila vajina povezanost. Velikega pomena je tudi, da se partnerica zaveda, da je ni teme, o kateri ne bi ob vas mogla spregovoriti. Dajte ji vedeti, da boste ob njej vedno, ko vas bo potrebovala ali želela spregovoriti.

Spoštujte njene želje

Pri žrtvah spolnih zlorab se rada pojavlja stiska ob telesnih stikih, zato je pomemben dogovor o soglasju. Nikoli, ampak zares nikoli ne silite partnerice v kakršnekoli telesne stike, če se ne počuti dobro, ali vam namigne, da si tega ne želi. Spoštujte njene želje in se zavedajte, da ima konkreten razlog. Prav tako upoštevajte njene želje, kot so zagrnjene zavese, zaklenjena vrata, ugasnjene/prižgane luči, spolni položaji … saj je lahko to del okrevanja. Ne oporekajte ji brez vsakega razloga, ker se vam zdi brez smisla – verjemite, zanjo ga še kako ima. Če žrtev spolne zlorabe lahko udejanja in uresničuje svoje potrebe v varnem razmerju, to gradi zaupanje, intimo in pospeši prebolevanje.

Odnos naj se razvija počasi

Partnerski odnos z žrtvijo spolne zlorabe nikoli ni ravna črta, temveč lahko pomeni veliko padcev, osebnih in partnerskih kriz ter občutkov nemoči, brezupa, žalosti. Obenem pa z vsakim korakom nazaj pridejo tudi obdobja, ko se zdi, da upanje vendarle ostaja. Zato je pri obeh potrebna velika mera tankočutnosti, optimizma in vere, da bo še vse dobro. Ne pozabita ne praznovanje malih zmag v procesu okrevanja.

Ključno vlogo igra podpora partnerja.
Ključno vlogo igra podpora partnerja. FOTO: iStock

In še nekaj namigov: 

– V takšnem razmerju pridejo tudi obdobja, kjer se lahko kot partner počutite nemočnega, nerazumljenega, nepotešenega, tudi zavrnjenega. Zato nikoli, ampak zares nikoli ne krivite nje za to, kar občutite. Tudi ona ni kriva za svojo tragično izkušnjo.

– Ne krivite se, če ne more in ne zna uživati v spolnosti. Samo ona sama lahko predela takšno bolečo rano, se znova nauči stika s telesom in začne uživati v spolnosti. Vi ste ji lahko pri tem samo v čustveno oporo, vse ostalo bo naredila sama.

– Že na začetku se morate zavedati, kaj pomeni sprejeti tveganje in biti v odnosu s takšno osebo. Če tega niste pripravljeni, raje sploh ne začnite.

– Namesto spolnosti se lahko med okrevanjem osredotočita na duhovno povezanost.

10 nasvetov za kakovostnejše spolno življenje
Preberi še
10 nasvetov za kakovostnejše spolno življenje

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660