Moskisvet.com
Razhod

Odnosi

Mit ali resnica: prekletstvo sedmega leta v partnerski zvezi

A.K.
07. 10. 2023 05.00
0

Gotovo ste že slišali za modrost starejših, da je 7. leto v partnerskem odnosu eno najtežjih. Predstavljalo naj bi mejnik, ko se zgodi največ razhodov. Pa ima ta fama kakšno osnovo ali je vse skupaj le plod slabih izkušenj nekaterih? Podatki kažejo, da se v Evropi kar 950.000 partnerskih odnosov od 2,1 milijona konča z razvezo. Študija dveh ločitvenih odvetnikov pa je pokazala, katera leta zakonske zveze so najsrečnejša oz. najbolj ugodna in katera najtežja in polna izzivov.

Sedmo leto naj bi bilo po besedah strokovnjakov povprečen čas, ki ga razmerje potrebuje, da se obdobje ’medenih mesecev in let’ zaključi in pridejo na plano težje čustvene rane in vrzeli obeh partnerjev. Spoštovanje in hvaležnost, konstruktivno soočanje s konflikti, ustvarjanje novosti v odnosu  je le nekaj bistvenih elementov, ki pripomorejo k uspešnemu krmarjenju med življenjskimi izzivi. Brez tega lahko pride do t. i. ’romantične izgorelosti’, ob kateri partnerja ocenita razmerje kot neuspešno.

Sedmo leto naj bi bil povprečen čas, ki ga razmerje potrebuje, da se obdobje ’medenih mesecev in let’ zaključi in pridejo na plano težje čustvene rane in vrzeli obeh partnerjev.
Sedmo leto naj bi bil povprečen čas, ki ga razmerje potrebuje, da se obdobje ’medenih mesecev in let’ zaključi in pridejo na plano težje čustvene rane in vrzeli obeh partnerjev. FOTO: Shutterstock
To je faza ljubezni, ko se zgodi največ razhodov
Preberi še
To je faza ljubezni, ko se zgodi največ razhodov

Prelomna obdobja

Tretje leto partnerskega odnosa

Nekateri menijo, da širše obdobje zaljubljenosti traja 3 leta. Po zaključku tega obdobja se par razide ali nadaljuje partnerski odnos – je pa ta v primeru nadaljevanja veliko manj idealiziran in veliko bolj na realnih tleh kot prej. Ljudje po treh letih zveze lažje sprejemajo tudi negativne plati in manj lepe lastnosti partnerja, obenem pa se počutijo v odnosu bolj udobno in varno. V tem letu se največ parov odloči za otroka, odnos pa se okrepi. To je leto zakona, ki naj bi veljalo za najsrečnejše.

Nekateri menijo, da širše obdobje zaljubljenosti traja 3 leta.
Nekateri menijo, da širše obdobje zaljubljenosti traja 3 leta. FOTO: Dreamstime

Peto leto partnerskega odnosa

Prve resnejše in bolj intenzivne težave naj bi se začele v 5. letu partnerskega življenja. V tem obdobju so otroci še vedno majhni in zahtevajo veliko pozornosti, kar je težko usklajevati z delom, gospodinjstvom in ostalimi vsakodnevnimi izzivi. Po petih letih skupnega življenja par začne največkrat razmišljati o razhodu. Velja, da je to leto prva zanka in eno najtežjih.

Prve resnejše in bolj intenzivne težave naj bi se začele v 5. letu partnerskega življenja.
Prve resnejše in bolj intenzivne težave naj bi se začele v 5. letu partnerskega življenja. FOTO: Dreamstime

Sedmo leto partnerskega odnosa

Če par s skupnimi močmi prebrodi peto leto, ju kmalu čaka še ena ovira. Ta naj bi se pojavila v sedmem letu zveze, ki jo strokovnjaki imenujejo zelo pomenljivo – zid. V vsem tem času postane partnerski odnos (in družinsko življenje) rutinski, pojavijo pa se finančna vprašanja, dileme glede varstva otrok, prepiri glede delitve gospodinjskih obveznosti, prostega časa … Gre za zapleteno obdobje, ki predstavlja neke vrste prelomnico. Če partnerjema uspe skozi vse čeri sedmega leta, naj bi bila pred njima srečna skupna prihodnost.

Če partnerjema uspe skozi vse čeri sedmega leta, naj bi bila pred njima srečna skupna prihodnost. 
Če partnerjema uspe skozi vse čeri sedmega leta, naj bi bila pred njima srečna skupna prihodnost.  FOTO: Dreamstime

Če ste v partnerskem odnosu šele na začetku, je pametno upoštevati nekaj nasvetov strokovnjakov, ki so zabeležili primere, v katerih par skoraj zagotovo ne preživi sedmega leta. Torej?

1. Ko si postaneta samoumevna: V odnosu se velikokrat zgodi, da si partnerja postaneta nekaj samoumevnega, kar pomeni, da se prenehata truditi drug za drugega. Kaj lahko storimo? Izražanje hvaležnosti je ena od skrivnosti srečnega odnosa.

2. Ko skupen čas ni več prioriteta: Na začetku je nekaj običajnega, da skoraj ves prosti čas preživimo s partnerjem. Kasneje se pojavijo druge obveznosti ali pa začnemo zavestno dajati prednost hobijem, prijateljem, službi … Kaj lahko storimo? Določimo se večere ali konce tedna, ko se lahko v polnosti posvetimo drug drugemu.

3. Ko začneta živeti ločeno: Včasih med partnerjema nastane tolikšna vrzel, da se zdi, kot da bi živela ločeno življenje. V tem primeru pride do stanja, ko niti ne vesta več, kaj drugi doživlja, s čim se sooča v življenju, kaj ga radosti in kaj skrbi. Komunikacije ni več in postaneta si tujca. Kaj storiti? Če želja po ohranitvi odnosa še vedno tli pod površjem življenja en mimo drugega, je potrebna jasna odločitev, kako začeti reševati odnos – vzeti si čas, izraziti svoje potrebe in postaviti strategijo. Vsa skrivnost je v aktivnem sodelovanju obeh.

4. Kronično nezadovoljstvo z enim ali več vidiki odnosa: V tem primeru gre za nezadovoljstvo, ki v odnosu presega fizični ali spolni vidik; to pomeni da gre za globlje in trajno nerazrešene vsebine, ki enega ali oba partnerja dalj časa mučijo. Eden izmed načinov za preseganje tega je iskanje novih stvari, ki jih lahko počneta skupaj in osmislita oz. obogatita odnos.

5. Vedno eni in isti konflikti: Vsak par se sooča s konflikti, kar je nekaj normalnega, saj to pomeni skupno rast para. A če se ničesar ne naučimo iz preteklih argumentov in isto zgodbo neprestano ponavljamo, pomeni, da se stvari niso izboljšale. Iskanje zunanje pomoči nekoga, ki ni čustveno vključen v odnos, je v tem primeru ključnega pomena.

8. Različni pogled na finance: To je eden od pogostih razlogov za razhod. Če partnerja v finančnih navadah (služenje denarja, trošenje, varčevanje) stojita na nasprotnih polih, se poraja veliko vprašanje, kako uspešno je sploh lahko razmerje. Denar je namreč ena od stvari, ki je tesno povezana z občutkom preživetja in varnosti. Vsak posameznik ima svoja osebna prepričanja o denarju, ki jih je težko spremeniti, zato je dobro že v začetnih fazah odkriti, ali je skupna prihodnost sploh mogoča.

Vsak posameznik ima svoja osebna prepričanja o denarju, ki jih je težko spremeniti, zato je dobro že v začetnih fazah odkriti, ali je skupna prihodnost sploh mogoča.
Vsak posameznik ima svoja osebna prepričanja o denarju, ki jih je težko spremeniti, zato je dobro že v začetnih fazah odkriti, ali je skupna prihodnost sploh mogoča. FOTO: Dreamstime

9. Nimate niti enega skupnega hobija: V vseh zdravih odnosih imata partnerja vsaj kakšen skupen interes, saj se s tem počutita bližje drug drugemu. Brez tega se v odnosu lahko začnemo počutiti, kot da smo samo sostanovalci. Koristno je torej, da partnerja najdeta skupno dejavnost, hobi, ki jima predstavlja nek ritual.

10. Rast skozi izkušnje: Dejstvo je, da vsak izmed nas skozi življenje raste in se razvija. Nekateri se skozi izkušnje spreminjajo hitreje kot drugi, kar je lahko v odnosu težava. Eden od partnerjev tako lahko čustveno in duhovno popolnoma preraste drugega, kar vodi k razkolu. Zato velja, da če s partnerjem življenjskih izkušenj ne pridobivamo vsaj s približno podobnim tempom, dolgoročno težko ostanemo skupaj.

Če s partnerjem življenjskih izkušenj ne pridobivamo vsaj s približno podobnim tempom, dolgoročno težko ostanemo skupaj.
Če s partnerjem življenjskih izkušenj ne pridobivamo vsaj s približno podobnim tempom, dolgoročno težko ostanemo skupaj. FOTO: iStock

Zanimivost

Leta 1955 je Marilyn Monroe igrala v filmu z izvirnim naslovom The seven year Itch. Osnovna zgodba se vrti okoli poročenega moškega, ki se bori z idejo, da bi v želji po mlajši ženski zapustil ženo in otroke. Ideja za naslov je izvirala iz takratnih statističnih podatkov, ki so kazali na to, da se ločitev najpogosteje zgodi po sedmih letih zakona.

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382