Moskisvet.com
Moške intimne težave

Odnosi

Reševanje nesoglasij v odnosu

V.H.
08. 06. 2023 05.00
0

Partnerski odnosi so lahko tudi naporni, še posebej, ko se vanje prikradejo konflikti in zamere. In če jim nismo kos, nerešene stvari ostajajo in prihajajo na površje ter nam grenijo skupno srečo. Da se to ne bi zgodilo, je še kako pomembno, da se z njimi soočimo in jih s skupnimi močmi tudi razrešimo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Konflikti so neizogiben del vsakega odnosa, a tisto, kar ločuje uspešne pare od drugih, je predvsem to, da jih slednji znajo tudi reševati. Do takšnih in drugačnih nesoglasij lahko pride iz najrazličnejših razlogov, pa naj si bodo to razlike v mnenjih, željah, šum v komunikaciji in tako naprej, a to ne pomeni, da zaradi njih ne moremo vzpostaviti dobrega odnosa, ravno obratno, konflikti so tudi priložnost za razumevanje in globljo povezanost. Če se naučimo soočati s konflikti na zdrav in konstruktiven način, bomo lažje kos vsem izzivom, ki jih življenje prinaša.   

Varen prostor za izražanje 

Ena od najpomembnejših stvari je, da poskrbimo za prostor in vzdušje, kjer bomo lahko svobodno izražali svoje misli in čustva brez obsojanja in vnaprejšnjega kritiziranja. Pri tem se moramo izogibati osebnim napadom, žaljenju, poniževanju in nasploh nespoštljivemu jeziku. Če razprava postane burna ali kako drugače neproduktivna, pa je bolje, da se za nekaj časa umaknemo. Takrat lahko prevetrimo svoje občutke in počakamo, da se dovolj ohladimo, da bomo lahko nadaljevali zbrano in v mirnem tonu. 

Ne pozabite, da iščete rešitev za oba.
Ne pozabite, da iščete rešitev za oba. FOTO: Shutterstock

Osredotočenost na težavo 

Nima smisla, da se nenehno vračamo v preteklost in obujamo, kaj vse je bilo narobe, ampak se raje osredotočimo na izziv, ki ga imamo tukaj in zdaj. Lažje bomo šli naprej, če bomo ostali prisotni v tem trenutku in pri zadnjem spodrsljaju, ki ga želimo razrešiti. Ko govorimo o tem, kako ga doživljamo in kaj čutimo ob njem, pa je dobro, da uporabljamo jaz stavke, v smislu, jaz tako čutim, saj s tem  dopuščamo možnost, da nam partner predstavi tudi kako čuti on oziroma svojo perspektivo. 

Aktivno poslušanje 

Včasih bi najraje samo govorili in govorili ter dali ven iz sebe vse, kar nam leži na duši. Toda pomembno je, da znamo tudi poslušati in slišati. Če bomo pozorno poslušali plat svojega partnerja, bomo lažje razumeli, zakaj je do tega prišlo in to je že dobra popotnica za rešitev nastalega problema. V času, ko naš partner govori, pa se moramo izogibati skakanju v besedo in protiargumentom, saj je prav, da se tudi on izrazi. In tudi, če se morda ne strinjamo z njegovim stališčem, lahko poskušamo razumeti njegova čustva. 

Prednost skupne zmage

V mislih moramo imeti, da naš cilj ni to, da posamezno zmagamo, ampak da zmagamo skupaj. Naš odnos bi nam moral biti bolj pomemben od lastnega ega, zato se ga ne oklepajmo za vsako ceno. To pomeni, da v konfliktu iščemo soglasja, kompromise in skupne cilje ter ne samo svoj prav. Vredno je, da razmislimo o možnih rešitvah, ki vključujejo potrebe in želje obeh ali pa da se jim vsaj skušamo čim bolj približati, včasih tudi tako, da popustimo in ne vztrajamo samo pri svojem.

Odpuščanje 

In ko nam uspe priti do rešitve, je pomembno, da gremo naprej in ne nazaj. To pa pomeni, da znamo tudi izpustiti zamere in jih ne nosimo s seboj, še manj uporabljamo, ko pride do kakšnega drugega nesoglasja. Na tak način bomo lahko resnično napredovali in vzpostavili tako želeno harmonijo v svojem odnosu.  

Osredotočite se na prihodnost in pustite preteklost za seboj.
Osredotočite se na prihodnost in pustite preteklost za seboj. FOTO: Shutterstock


Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382