Moskisvet.com
odnosi

Odnosi

Kako se opravičiti?

V.H.
13. 06. 2023 05.00
0

V vsakem odnosu lahko pride do nesporazumov in napak, a je pri tem pomembno, da se znamo tudi opravičiti. Ni težko izgovoriti besed "oprosti mi", a so velikokrat prazne, naučene in jih izrečemo le zato, da bi imeli svoj mir. Tako jih lahko v nedogled ponavljamo ali vestno treniramo tipki, kot sta kopiraj – prilepi, dokler nam druga oseba verjame. A večno nam ne bo verjela, zato na dolgi rok pravzaprav nismo naredili ničesar, kar bi nam pomagalo ohraniti harmoničen odnos.

Besede oprosti mi namreč dobijo pravi pomen šele, ko so iskrene in nam je resnično žal. Takrat želimo z opravičilom premostiti prepad, ki je nastal med nami, in najti pot do rešitve in svoje druge polovice. In če mislimo resno, imajo lahko izjemno moč pri celjenju ran, povrnitvi zaupanja in poglabljanju naše zveze.

Razmislek o tem, kaj smo naredili narobe 

Če hočemo, da ima naše opravičilo resničen pomen, je dobro, da najprej razmislimo o svojih besedah in dejanjih, ki so nas pripeljale do točke, da se moramo opravičiti. Kako je to vplivalo na našega partnerja? Ga slišimo? Z razumevanjem in pristnim obžalovanjem bomo pokazali empatijo in spoštovanje do partnerjevih čustev in pokazali, da nam ni vseeno. Pravo opravičilo ne temelji samo na dveh besedah, zato je prav, da se zavedamo svoje napake, jo priznamo in skušamo tudi popraviti.  

Pokažite, da vam ni vseeno.
Pokažite, da vam ni vseeno. FOTO: Shutterstock

Prevzemanje odgovornosti 

Čeprav je težko in bi se temu najraje izognili, moramo znati prevzeti tudi posledice. Pri tem se skušajmo izogniti pogojnim opravičilom, prelaganju krivde na druge ali celo na partnerja. V primeru, da smo dovolj zreli, smo sposobni prevzeti odgovornost za svoje postopke, zato se moramo v tem trenutku osredotočiti izključno na svoje vedenje, in to brez poceni izgovorov. Partnerju moramo dovoliti, da izrazi svoja čustva in pomisleke, medtem ko mu sami lahko najprej prisluhnemo brez prekinjanja in protinapadov. 

Popravite škodo

Če želimo popraviti škodo, moramo biti potrpežljivi in razumevajoči do partnerja. Z njim se lahko odkrito pogovorimo, kaj lahko storimo, da mu bo lažje in kaj potrebuje od nas. Počasi, korak za korakom, z voljo in trudom, mu lahko dokažemo, da bomo naredili vse, kar je treba, da si bomo znova povrnili njegovo zaupanje. Pri tem pa moramo razumeti, da to terja svoj čas in da se morajo naša dejanja ujemati z obljubami, ki smo jih dali. 

Učite se iz svojih izkušenj 

Iz vsake napake se lahko marsikaj naučimo, in če smo osvojili svojo lekcijo, enakih napak v prihodnje ne bomo ponavljali. Pomembno je, da odkrito komuniciramo s svojim partnerjem, smo transparentni in delamo korake v smeri boljšega odnosa. Potem tudi besed oprosti mi ne bo pogosto v našem besednjaku. 

Močnejše kot je zaupanje, močnejše je tudi razmerje.
Močnejše kot je zaupanje, močnejše je tudi razmerje. FOTO: Dreamstime


KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 394