Obstajajo številne razprave in raziskave na temo družbenih omrežij in njihovega vpliva na partnerske odnose. Študije kažejo, da je več časa, preživetega na Facebooku, povezano z ljubosumjem in spremljanjem partnerjevega profila. A pri tem se vedno poraja vprašanje, kaj je bilo prej – jajce ali kura? So konflikti obstajali že prej in so jih družbena omrežja le še okrepila ali so prav družbena omrežja povod za napetosti v odnosu? Nedavna raziskava je pokazala, da je aktivna uporaba Twitterja povezana s povečanimi konflikti in posledično nezvestobo, razpadom odnosa oz. ločitvijo. Niso pa ugotavljali, ali so imeli ti posamezniki že prej težave v odnosu ali ne. Sklepamo lahko, da je uporaba družbenih omrežij le zadnja kocka v mozaiku že tako nefunkcionalnega odnosa.
Kdo največkrat izvaja nadzor na družbenih omrežjih?
Raziskovalci domnevajo, da posamezniki z višjo stopnjo negotovosti v odnosih, kot je denimo strah pred prihodnostjo partnerske zveze, izkazujejo povečan nadzor nad svojimi partnerji. A vendarle je treba omeniti, da dve študiji uporabnikov Facebooka tega nista odkrili.
Na podlagi dolgotrajnih raziskav so izpostavil štiri edinstvene vidike družbenih omrežij, ki omogočajo lažji nadzor
– Informacije so lahko dostopne (tudi če profil ni javen, se da do vsebine dokopati preko skupnih prijateljev, znancev …).
– Posamezniki objavljajo številne oblike medijev, od fotografij, videoposnetkov do povezav (fotografije lahko sporočajo veliko o lokaciji, vedenju in socialnih interakcijah).
– Profili na družbenih omrežjih vsebujejo veliko preteklih informacij (uporabniki zelo redko brišejo pretekle fotografije, urejajo stare objave …).
– Podatke je mogoče zbirati na skrivaj (večina družbenih omrežij ne izdaja poročil o tem, kdo vse gleda vaše profile, kdaj in kako pogosto).
Poleg poglavitnih pa dodajajo tudi dodaten dejavnik, ki je lahko vir konfliktov v partnerskih odnosih. To so majhne, a za nekoga zelo velike poteze, kot so: všečkanje objav, dopolnjevanje teksta z emotikoni, potrjevanje prošenj za prijateljstvo, deljenje objav – a pri tem je vredno omeniti, da gre pri tem lahko za povsem nenamerne poteze ki so v današnjem času postale že skorajda nezavedne. Vsi poznamo vsaj koga, ki serijsko všečka fotografije, ne da bi jih sploh pogledal. Ali pa komentira objave le zaradi tega, da bi bil priljubljen. Prav zato je treba vzeti v zakup, da je meja med resničnim življenjem in tistim na družbenih omrežjih lahko zelo velika. Vsak všeček, komentar ali emotikom, ki ga vaša najdražja v partnerskem odnosu nameni sodelavcu, nekdanjemu ali neznancu, še ne pomeni skrite zgodbe, varanja ali bližajočega se razhoda.
Kako se izogniti konfliktom in napetostim zaradi družbenih omrežij v partnerskem odnosu?
– Odkrit pogovor o družbenih omrežjih je potreben zlasti takrat, ko se konflikti v večji meri pojavljajo zaradi interakcij in objav na družbenih profilih. Pogovorita se o tem, kaj je za vaju sprejemljivo in kaj ne, ter imejta v mislih, da imata lahko povsem drugačne poglede na družbena omrežja. Nekomu všečkanje fotografij nasprotnemu spolu pomeni flirtanje, drugemu samo nezavedno gesto, ki čustveno ne pomeni popolnoma nič. Kako vidva to doživljata?
– Bodita odkrita o morebitnih vsebinah, ki jih najdeta drug o drugem na družbenih omrežjih ali spletnih portalih. Morda je to profil na aplikaciji za zmenke, komentar, ki ste ga razumeli kot dvoumnega ali kaj podobnega. Ne pustite, da vas črv dvoma gloda v neskončnost, saj na ta način samo povečujete svojo anksioznost, jezo in negotovost. To pa vodi v samo še bolj intenzivne izbruhe. Izpostavite, kaj je tisto, kar vas moti.
– Zavedajte se razlike med javnim in zasebnim – obe sferi lahko vplivata druga na drugo v obe smeri. Čeprav je lahko neka stvar na družbenem omrežju popolnoma drugačna, kot je v resničnem življenju, ne smemo zanemariti dejstva, da to lahko močno vpliva na čustva in odzive partnerice. Zato je pomembno, da ne omalovažujemo njenih občutkov in doživljanja.
Uporaba družbenih omrežij in preverjanje partnerjevih profilov sta pogost in vsakdanji del sodobnih partnerskih odnosov. Namesto, da se izogibamo pogovorom na to temo in puščamo, da se težave, vprašanja in dvomi le še povečujejo, je koristno skupaj preučiti, kaj v resnici partnerici pomenijo družbena omrežja. Dobi na svojem profilu pozornost in potrditev, ki je v odnosu morda ne? Kaj pa, če vir konfliktov tiči samo v ljubosumju in negotovosti? Ne glede na razlog, se je treba vprašati, kaj je resničen razlog konfliktov. Morda so družbena omrežja samo izgovor za vse, kar je ostalo nerazčiščeno iz preteklosti. Druga koristna stvar pa je, da omejimo vsebine, ki smo jih sicer objavljali na družbenih omrežjih in se bolj osredotočimo na prisotnost in čas s partnerico.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV