Moskisvet.com
Najboljši mož

Odnosi

9 korakov do bolj srečnega in izpolnjenega življenja

A.K.
19. 10. 2021 05.00
0

Iskanje izmuzljive sreče je lahko vseživljenjski projekt, sploh, če jo iščemo tam, kjer je običajno ni. V današnjem načinu življenja je pomembno prevetriti stvari, ki v resnici nimajo vrednosti, se pomiriti s seboj, sprejeti odgovornost za svoje počutje in osredotočiti na tisto, kar zares šteje. Tokrat izpostavljamo 9 ključnih navad, s katerimi boste lažje dosegli boljše počutje, pozitiven pogled na svet in okrepili svoje medosebne odnose.

Osredotočite se na pozitivnost

Če želite v življenju občutiti več sreče in zadovoljstva, je pomembno možgane preusmeriti ali bolje rečeno natrenirati v pozitivno miselnost. To ne pomeni toksične pozitivnosti, ko prikrivamo ali zanikamo svoja negativna občutja in se delamo, da je vse v najlepšem redu, ampak da se naučimo svet gledati s pozitivne perspektive. To lahko storimo tako, da vsak dan poskušamo najti stvari, na katere smo ponosni in zanje hvaležni. Večkrat se opomnite na pot, ki ste jo prehodili, kar imate in kar ste uspeli do danes. Če to vadite nekajkrat na dan, vsak dan, se možgani sčasoma natrenirajo. Ko boste slabe volje in se vam bo zdelo, da ne gre nič prav, skušajte dogodek videti v pozitivni luči. S prispodobo kozarca, ki je lahko na pol prazen ali na pol poln, smo v tem primeru lahko hvaležni, da kozarec sploh imamo. Nikoli ne podcenjujte moči hvaležnosti in iskanja smisla v najmanjših stvareh.

Če želite v življenju občutiti več sreče in zadovoljstva, je pomembno možgane preusmeriti – ali bolje rečeno natrenirati v pozitivno miselnost.
Če želite v življenju občutiti več sreče in zadovoljstva, je pomembno možgane preusmeriti – ali bolje rečeno natrenirati v pozitivno miselnost. FOTO: Thinkstock

Ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem

Res je, da nam v življenju delo vzame veliko časa, a nikakor ne bi smelo biti edino, kar počnemo. Zelo pomembno je, da se ukvarjamo tudi z dejavnostmi in interesi zunaj svojih poklicnih obveznosti. Uravnoteženo življenje pomeni, da se ukvarjamo tudi s hobiji, da preživljamo kakovosten čas z družino in prijatelji in da iščemo stvari, ki nas veselijo. Takšen slog življenja zmanjšuje stres in daje priložnost za samoizražanje, kakovostne odnose in zabavo. To pa vpliva tudi na duševno zdravje.

Zelo pomembno je, da se ukvarjamo tudi z dejavnostmi in interesi zunaj svojih poklicnih obveznosti.
Zelo pomembno je, da se ukvarjamo tudi z dejavnostmi in interesi zunaj svojih poklicnih obveznosti. FOTO: iStock

V življenje vnesite ustvarjalnost

Raziskave kažejo, da nas redno ukvarjanje z ustvarjalnimi (kreativnimi) dejavnostmi dejansko osrečuje. Tisti, ki več časa namenjajo aktivnostim, ki prebujajo domišljijo in ustvarjalnost, imajo večjo verjetnost, da bodo v življenju vzpostavili dolgotrajno srečo in dobro počutje. Takšne dejavnosti vključujejo pisanje, slikanje, risanje, fotografiranje, ustvarjanje video posnetkov, ukvarjanje z glasbo …

Najdite sebe 

Ena od najboljših stvari za dosego ali povečanje sreče je, da najdemo stik s seboj in se pomirimo z vsem, kar smo. Kaj to v resnici pomeni? Da nismo odvisni od zunanjih potrditev, da se sprejemamo z vsemi prednostmi in šibkostmi (vsak jih ima) in da imamo razčiščene čustvene vsebine preteklosti. Vprašajte se, kaj vas definira? V kaj verjamete? Kaj so vaše vrednote? Kdo je oseba, ki je pod vsem tem? Včasih pomaga nase pogledati iz ptičje perspektive, saj smo na ta način lažje objektivnejši. 

Sprejmite nepopolnost

Nekateri ljudje so nagnjeni k perfekcionizmu in iskanju popolnosti že pri najmanjših stvareh – pri delu, v domačem okolju, pri telesnem videzu ... Povsod morajo biti najboljši, najlepši in najbolj popolni, saj se le tako počutijo vredne. A če želimo ujeti srečo, se moramo sprijazniti, da popolnosti ni, sicer se bomo vedno počutili razočarane, ne dovolj dobre, pomembne, uspešne ali privlačne. Bistvo je, da tudi v lastnih napakah in nepravilnostih najdemo lepoto. Pri tem velja narediti tudi samorefleksijo in razmisliti, kateri primanjkljaj želim z iskanjem popolnosti v resnici kompenzirati. 

Nekateri ljudje so nagnjeni k perfekcionizmu in iskanju popolnosti že pri najmanjših stvareh.
Nekateri ljudje so nagnjeni k perfekcionizmu in iskanju popolnosti že pri najmanjših stvareh. FOTO: POP TV

Trošite premišljeno

Mikavno je verjeti, da več denarja nosi več sreče. A vsi vemo, da so v življenju tiste stvari, ki zares štejejo, neprecenljive vrednosti in da se jih z denarjem ne da kupiti. Pomembno pa je, kako denar porabljamo. Če ga namenjamo doživetjem in novim  izkušnjam, kot so denimo potovanja, razvajanja, izleti, koncerti, gledališče in podobne aktivnosti, ki vključujejo čute, nas bo to bolj osrečilo kot vse ostalo. Sreča, povezana z materialnimi dobrinami hitro zbledi, saj so ravno izkušnje tisto, kar nam pomaga opredeliti namen in smisel življenja. 

Gradite kakovostne odnose 

Sreča, ljubezen in prijateljstvo zagotovo hodijo z roko v roki. Ljudje imamo globoko v sebi temeljno potrebo po povezovanju z drugimi. Vse življenje iščemo svoje ‘pleme’, v katerem najdemo podporo, občutek varnosti, razumljenosti in pripadnosti. Brez kakovostnih in globljih odnosov se počutimo osamljene, spregledane, nevredne. Pomembno je, da smo obkroženi z navdihujočimi, podpornimi in pozitivnimi ljudmi – če jih nimamo, jih lahko najdemo v sklopu aktivnosti in hobijev, ki nas najbolj zanimajo. 

Ne primerjajte se z drugimi

Strup današnjega časa so zagotovo družbena omrežja, ki so nam postregla z idealizirano (in pogosto povsem izkrivljeno) podobo življenja, na katero se še vedno marsikdo ‘ujame’. Sindrom manjvrednosti in neprijetni občutki, da vedno nekaj zamujamo in da se imajo vsi drugi lepše od nas, so žal pogosta stiska mnogih ljudi. Vprašajte se, kako se počutite ob spremljanju družbenih omrežij in novic? Če opažate, da vse to deluje na vas negativno, omejite čas, ki ga preživite na spletu. Ne primerjajte se, ampak raje delajte na sebi. 

Vprašajte se, kako se počutite ob spremljanju družbenih omrežij in novic?
Vprašajte se, kako se počutite ob spremljanju družbenih omrežij in novic? FOTO: Shutterstock

Preživite več časa v naravi

V današnjem svetu, ki v veliki meri temelji na elektronskih pripomočkih, vse preveč časa namenimo ždenju za zasloni, spletnemu klepetanju, igranju igric … Zavestna odločitev za zmanjšanje časa, ki ga namenjamo telefonom, tablicam in računalnikom, nas povrne k sebi, zmanjša tesnobna občutja in sprosti. Raziskave kažejo, da več časa kot preživimo v naravi (npr. v objemu gozda, v hribih, na morju), večji je občutek sreče. Povezanost z naravo ima pomembno vlogo pri ohranjanju duševnega zdravja.

Raziskave kažejo, da več časa kot preživimo v naravi, večji je občutek sreče.
Raziskave kažejo, da več časa kot preživimo v naravi, večji je občutek sreče. FOTO: Dreamstime
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376