Moskisvet.com
Cona udobja

Odnosi

6 mitov o območju udobja, ki smo jih razbili

A.K.
12. 08. 2021 06.00
0

Zdi se, da sta na svetu dve vrsti ljudi: tisti, ki prevzemajo tveganje, in oni, ki imajo radi varnost. No, z gotovostjo lahko trdimo, da so vmes še različne nianse obojih, a dejstvo je, da je mnogo ljudi strah novega in nepoznanega. Čeprav se na prvi pogled zdi, da je zadrževanje v mehurčku oziroma na območju udobja varno in prijetno, je v resnici bolj podobno zorbingu – adrenalinski aktivnosti, pri kateri smo zaprti v ogromni žogi in nimamo nadzora nad tem, kam nas bo poneslo. Primerjava se zdi več kot na mestu, saj je območje udobja prav to – izpuščanje uzd življenja, vdanost v usodo in čakanje, da se nekaj zgodi. Pa vi? Ste pripravljeni zapustiti območje udobja in se podati novim izzivom naproti?

6 najpogostejših napačnih prepričanj, ki krožijo o območju udobja:

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

 

Mit 1: »Moje območje udobja je popolnoma varno.«

Nikakor. Omenili smo že primerjavo z žogo za zorbing – pri območju udobja je torej v resnici ravno nasprotno. Je pa res, da varnost pogosto zamenjujemo s domačnostjo. To, da zelo dobro poznate in obvladate svoj mali varni svet, po katerem ste se naučili uspešno krmariti, še ne pomeni, da ste na varnem. Dejstvo je, da je zadrževanje na območju varnosti morda najbolj tvegana izbira. Lažni občutek varnosti vas v tem primeru drži na mestu in zadržuje pred vsemi priložnostmi, ki čakajo na vas. Izpolnjenost, mir, veselje, ponos, novi dosežki, napredek – vse to je zunaj varnega območja.

Varnost pogosto zamenjujemo s domačnostjo.
Varnost pogosto zamenjujemo s domačnostjo. FOTO: Shutterstock

Mit 2: »Moje območje udobja je predvidljivo.«

Rutine in navade so nekaj pozitivnega, s tem se verjetno strinjamo vsi. Pa vendar vztrajanje pri predvidljivem načinu življenja ni zagotovilo, da bo tako tudi ostalo. Poglejmo samo pandemijo covida-19, ki nam je vsem dokazala, da se dogajajo (in se tudi še bodo dogajale) stvari, nad katerimi nimamo vpliva. Upoštevajte možnost, da vam rutine in navade preprečujejo ustvarjanje novih navad ter načinov življenja in delovanja, ki so potrebni za doseganje ciljev. Resnica je, da nihče ne ve, kaj prinaša prihodnost. V življenju ni nič ’za vedno’, saj se nenehno spreminja in obenem tudi od nas zahteva spreminjanje in prilagajanje. Nobenega zagotovila torej ni, da nam območje udobja nudi kakršno koli predvidljivost. 

Ohranite trezno glavo tudi, če ste se noro zaljubili
Preberi še
Ohranite trezno glavo tudi, če ste se noro zaljubili

Mit 3: »Nad svojim območjem udobja imam nadzor.«

Res je, da smo sami odgovorni za odločitve, ki jih sprejemamo v življenju. Ne moremo pa govoriti o tem, da imamo nadzor nad njim – ne na območju udobja ne zunaj njega. Strah je tisti, ki nas najbolj spodbudi k nadzoru, želji po ugajanju drugim, pasivni agresiji in drugemu nekonstruktivnemu vedenju. Naj se še tako izogibamo stvarem, ki se jih bojimo, je ravno strah tisti, ki nas na koncu pripelje do lekcij, ki nam predstavljajo največjo nočno moro.

Strah je tisti, ki nas najbolj spodbudi k nadzoru, želji po ugajanju drugim, pasivni agresiji in drugemu nekonstruktivnemu vedenju.
Strah je tisti, ki nas najbolj spodbudi k nadzoru, želji po ugajanju drugim, pasivni agresiji in drugemu nekonstruktivnemu vedenju. FOTO: Shutterstock

Mit 4: »Območje udobja mi preprečuje življenjske padce in neuspehe.«

Strah pred neuspehi je eden najpogostejših in marsikomu preprečuje napredek, uspeh in srečo. Nihče si ne želi, da bi mu spodletelo, a resnica je, da se občasni neuspehi, padci in življenjske krize dogajajo čisto vsem, brez izjeme. Gre le še za en način učenja in rasti v življenju. Čeprav se nam morda zdi, da na območju udobja zaobidemo tovrstne boleče lekcije, pa se morda ujamemo v past in kljub lažnemu mehurčku varnosti doživimo padec, ne da bi to sploh vedeli.

Ali je alfa moški res najbolj zaželen?
Preberi še
Ali je alfa moški res najbolj zaželen?

Mit 5: »Na območju udobja nimam težav z občutki strahu.«

Izstopiti iz varnega, domačega in poznanega je strašljivo. Zahteva, da pogledamo strahu v oči in zdržimo z vsemi neprijetnimi občutki, ki se nam ob tem prebudijo. A bolj ko vadimo, lažje je. Bolj ko se premikamo skozi strah, bolj raste naša samozavest. Uspešni ljudje niso brez strahu, so si pa nekoč upali prebiti skozi strah in dvome. Ko gledate na življenje s perspektive strahu, ne morete ne dajati ne prejemati. Uspeh in ljubezen ne moreta soobstajati s strahom. 

Uspeh in ljubezen ne moreta soobstajati s strahom.
Uspeh in ljubezen ne moreta soobstajati s strahom. FOTO: Shutterstock
Bele laži, ki vas lahko rešijo pred katastrofo
Preberi še
Bele laži, ki vas lahko rešijo pred katastrofo

Mit 6: »Na območju udobja sem srečen.«

Tudi v tem primeru gre za zamenjevanje sreče in udobja. Mesto, kjer se počutimo udobno in varno, ni vedno mesto, kjer se počutimo srečne. Sreča je stranski produkt rasti, napredka in doseganja novih ciljev, želja in hrepenenj – bolj kot ste si kdaj mislili, da je sploh mogoče. Le osmišljeno življenje je srečno življenje. Izstop iz mehurčka udobja je zahteven proces, vendar ne pozabite, da štejejo tudi majhni koraki.

Od telesne privlačnosti do resnega razmerja
Preberi še
Od telesne privlačnosti do resnega razmerja

Če povzamemo, je območje udobja v resnici le iluzija udobja. V resnici je to le območje, kjer vztrajamo zaradi strahu pred negotovostjo, izzivi, bolečino in padci. A dejstvo je, da so bolj kot procesi izzivalnih sprememb boleča prav razočaranja in z njimi povezana bolečina, ki nas doletijo, če vztrajamo na mestu.

Očetovstvo: kako biti dober oče?
Preberi še
Očetovstvo: kako biti dober oče?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607